Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Održana prva sjednica Savjeta za praćenje turističkog razvoja i pripremu i praćenje turističkih sezona

Objavljeno: 08.05.2014. 00:00 Autor: Biro za odnose sa javnošću


Konstitutivna sjednica Savjeta za praćenje turističkog razvoja i pripremu i praćenje turističkih sezona održana je 7. maja, u Podgorici.

Novoustanovljenim Savjetom predsjedava predsjednik Vlade Crne Gore Milo Đukanović, a zamjenik predsjednika je ministar održivog razvoja i turizma Branimir Gvozdenović. Članovi su predstavnici relevantnih ministarstava i državnih organa, turističke privrede, stručnih srednjih škola i fakulteta iz oblasti turizma, te medija i eksperata iz oblasti turizma. 

Na prvoj sjednici usvojena je Odluka o formiranju Koordinacionog tijela koje je zaduženo za realizaciju svih preporuka koje Savjet definiše, kao i Odluka o formiranju osam eskpertskih timova Savjeta, odnosno radnih grupa: za pripremu turističkih sezona; za razvoj novih i unaprijeđenje postojećih smještajnih kapaciteta; za diverzifikaciju turističke ponude, produženje sezone i ravnomjerniji regionalni razvoj; za suzbijanje sive ekonomije; za povećanje broja kvalifikovanih kadrova u sektoru turizma; za povezivanje turizma i poljoprivrede; za saobraćajnu dostupnost i granične prelaze; za unapređenje i dalji razvoj brenda Montenegro.

Savjet i njegova radna tijela formirani su sa ciljem da se obezbijedi dalji razvoj turizma, kao jedne od naperspektivnijih grana crnogorske ekonomije koja nosi 20% BDP-a, u skladu sa Master planom razvoja turizma, Ekonomskom politikom Vlade i projekcijom Svjetskog savjeta za turizam i putovanja (WTTC) da Crna Gora u narednih 10 godina ostane jedna od najbrže rastućih turističkih destinacija na svijetu.

Takođe, uloga Savjeta je da pomogne da se otklone ili svedu na najmanju moguću mjeru poslovne barijere i podstaknu investicione aktivnosti u oblasti turizma, prije svega u dijelu visokokvalitetne ponude i izgradnje hotelskih kapaciteta kategorije 4 i 5*.

Po pitanju mjera koje je potrebno preduzeti u kraćem i srednjem roku, s obzirom na to da je turistička sezona na pragu, Savjet je donio odredjeni broj zaključaka. Preporučeno je JP “Aerodromi Crne Gore” da obezbijede uslove za poboljšanje kvaliteta servisa i povećanje kapaciteta na aerodromu Tivat, a “JP za upravljanje morskim dobrom” da obezbijedi sve uslove da kupališta na vrijeme budu u punoj funkciji, te Ministarstvu saobraćaja i pomorstva da u najkraćem roku završi radove na tekućem održavanju puteva.

Ministarstvu rada i socijalnog staranja i Zavodu za zapošljavanje preporučeno je da u saradnji sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma obezbijedi sve uslove da se otpočne sa realizacijom projekta “Neka bude čisto” u najkraćem roku.

Pored toga, Savjet je predložio Vladi da zaduži opštine koje nijesu iskoristile mogućnost uvođenja stope poreza na nepokretnosti u priroritenim turističkim lokalitetima, da u najkraćem roku donesu odluke o primjeni istih kako bi se stvorili uslovi za njihovu implementaciju počevši od januara 2015. godine. Ukoliko se ove mjere ne pokažu dovoljno efikasne, Vlada bi predložila i dodatne, sa mogućnošću da se proširi obuhvat Elaborata o prioritetnim lokacijama i da se poreska stopa uvede i na neizgrađene parcele.

Takođe, Vladi je predloženo da zaduži Ministarstvo finansija i Ministarstvo održivog razvoja i turizma da, do kraja juna, pripreme komparativnu analizu u pravcu izmjena Zakona o PDV koji može dovesti do primjene redukovane stope na usluge polupasiona i pansiona u hotelima i sličnim objektima, kao i restoranima, na usluge pripremanja i usluživanja hrane, pića i napitaka, vina i piva, počevši od januara 2015.

Dok je, Ministarstvu finansija sugerisano da prilikom definisanja predloga budžeta Nacionalne turističke organizacija Crne Gore za 2015. godinu predvidi da ostvareni namjenski prihodi po osnovu Zakona o boravišnoj taksi i Zakona o turističkim organizacijama u cijelosti budu opredijeljeni za realizaciju aktivnosti NTOCG. 

U skladu sa tim, NTOCG bi bila zadužena da predlogom Budžeta za 2015. godinu i Finansijskim planom, dio ovako ostvarenih namjenskih prihoda predvidi za realizaciju projekata koji se odnose na unaprijeđenje avio dostupnosti i podršku aktivnostima lokalnih turističkih organizacija u manje razvijenim turističkim opštinama. 

Savjet će se sastajati dva puta godišnje, po potrebi i češće, a ekspertski timovi su zaduženi da minimum jednom mjesečno organizuju sastanke i izvještaj o tome dostavljaju Koordinacionom tijelu.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?