Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Građansko vaspitanje i obrazovanje na treningu o politici orodnjavanja i zaštiti od nasilja u porodici

Objavljeno: 10.05.2014. 19:09 Autor: PR služba

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava aktivno sarađuje sa domaćim i međunarodnim institucijama na promociji i zaštiti ljudskih prava. Realizujući navedeno, danas je u Zavodu za školstvo, u saradnji sa Zavodom i Kancelarijom UNDP-ja u Crnoj Gori održan prvi od dva seminara na temu rodne ravnopravnosti u obrazovanju sa posebnim osvrtom na zaštitu od nasilja u porodici za  18 nastavnika/ca građanskog obrazovanja i vaspitanja  iz nekoliko opština u Crnoj Gori.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava odnosno Odjeljenje za poslove rodne ravnopravnosti je svrstalo temu zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u porodici među prioritetne tri teme na  kojima je pojačalo intenzitet aktivnosti u 2014. godini. Osim zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u porodici, Ministarstvo u 2014-oj godini, aktivnije radi na ekonomskom osnaživanju žena kao i njihovoj aktivnijoj ulozi u javnom i političkom životu.

Trenerica Nada Drobnjak uvela je polaznike/ce seminara u politiku orodnjavanja i predstavila normativni i institucionalni okvir za postizanjem rodne ravnopravnosti u Crnoj Gori i sa međunarodnim dokumentima koji tretiraju ovu oblast. Polaznici/ce seminara su dobili najbolje inpute kako da pitanje orodnjavanja uvedu u proces obrazovanja kroz svoj predmet.

Država Crna Gora zahtjeva ozbiljan tretman i predostrožnost kada je važnost ljudskih prava i zaštita istih u pitanju. Naročito naglašava važnost zaštite djece i omladine u toj oblasti.     Obrazovne institucije su prve, koje pored porodice, daju inpute djeci u vezi sa poštovanjem osnovnih ljudskih prava. Djeca se pokušavaju usmjeriti ka netoleranciji diskriminacije, ka poštovanju različitosti i unapređenju afirmacije slobode ličnosti. Mlade generacije pokušavamo naučiti  pravim vrijednostima, prepoznavanju pogrešnih stvari i iskrivljenih moralnih  oblika ponašanja u društvu među kojima nalazimo i nasilje.

Nasilje u porodici je ozbiljan društveni problem. Odrastanjem u porodici u kojoj je nasilje prisutno, djeca uče biti nasilna. Žrtve porodičnog nasilja redovno umanjuju i prikrivaju prisutnu pojavu nasilja iz straha da će im sigurnost biti dodatno ugrožena ako nekome priznaju istinu i zato je od izuzetnog značaja senzibilizacija i sposobnost  stručnih osoba u obrazovnim institucijama da prepoznaju znakove nasilja kako bi se na efikasan način djeci pomoglo da prevazivađu prodične probleme i kako bi se spriječilo eventualno dalje nasilje nad njima ukoliko ga je bilo.

Ministar dr Suad Numanović  je u svom obraćanju pozvao sve prisutne da budu nosioci promjene po pitanju svijesti o postojanju diskriminacije i nasilja kako nad ženama tako i u porodici. Ministar je istakao da je prevencija nasilja naš prioritet i da se mnoga pitanja mogu riješiti na vrijeme, prepoznavanjem potencijalnih problema prije nego se otrgnu kontroli. Na ovaj način možemo značajno pomoći djeci, barem na početku njihovog razvojnog puta.

Prisutnima su se obratili i g-din Pavla Goranović, direktor Zavoda za Školstvo i g-din Srđan Đurović, predsjednik Područnog organa za prekršaje u Podgorici koji je govorio o primjeni Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.

 

PR služba

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?