Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Potpredsjednik Marković: Izborno zakonodavstvo vratilo povjerenje u izborni proces

Objavljeno: 27.05.2014. 20:08 Autor: Ministarstvo pravde/Biro za odnose sa javnošću
  

Potpredsjednik Vlade i ministar pravde Duško Marković sastao se danas sa članovima Radne grupe za proširenje u Savjetu Evropske unije, koji borave u Crnoj Gori u organizaciji predsjedavanja Grčke Savjetom EU.

„Vaša posjeta Crnoj Gori u ovom trenutku ima i suštinski i simbolički značaj. Suštinski - jer ćete kao ključni saradnici i partneri našoj zemlji u procesu evropskih integracija napraviti presjek ostvarenih rezultata u tom procesu. Simbolički - jer se vaša posjeta gotovo poklapa sa datumom obilježavanja osam godina crnogorske nezavisnosti. U tom periodu, od kada smo samostalna država, cijelih dvije godine traje naš intenzivni evropski put, tokom kojeg smo otvorili 9 poglavlja a privremeno zatvorili 2“ - saopštio je potpredsjednik Vlade i ministar pravde sagovornicima iz Radne grupe za proširenje Savjeta EU na današnjem sastanku.

Potpredsjednik Marković je upoznao članove COELA-e sa ključnim rezultatima u oblasti jačanja vladavine prava i pravne sigurnosti, kao i borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije. Pri tome su u prvom planu bila pitanja koja su sagovornici postavljali, a odnose se na efikasnost pravosudnog sistema i statističke podatke o predmetima, na proceduru izbora vrhovnog državnog tužioca, te na finansijski aspekat srednjeročnih i dugoročnih mjera iz Akcionog plana za 23, naročito u pogledu uspostavljanja novog tijela za prevenciju korupcije.

Kada je riječ o efikasnosti pravosudnog sistema, potpredsjednmik Marković je naglasio da je broj neriješenih predmeta starijih od 3 godine sveden na svega 4 hiljade, što dokazuje da je efikasnost pravosuđa na visokom nivou. Prema njegovim riječima, na te rezultate značajno su uticali i novi pravni instituti, poput notara i javnih izvršitelja, ali i besplatan pristup pravdi za socijalno ugrožene kategorije društva.

Potpredsjednik Marković se osvnuo i na parlamentarnu proceduru i aktivnosti vezane za izbor vrhovnog državnog tužioca, naglasivši neophodnost njegovog što skorijeg izbora. Takođe je istakao da su uspješno preduzete gotovo sve aktivnosti za imenovanje državnih tužilaca, u skladu sa novousvojenim zakonodavstvom.

On je informisao sagovornike i o rezultatima izbora u 12 crnogorskih opština, kojima je obezbijeđena politička stabilnost kao važan faktor za uspjeh reformi, i istakao zadovoljstvo što je novo izborno zakonodavstvo, čiji je cilj bio da se ojača povjerenje u izborni proces, prošlo svoj prvi test bez i jednog do sada uloženog prigovora na tok izbora od strane učesnika.

Sastanak sa članovima Radne grupe za proširenje bila je prilika da se iskaže zahvalnost na njihovoj podršci evropskim integracijama Crne Gore i da se istakne nedvosmislena spremnost Crne Gore i Evropske unije i njenih institucija da u partnerskom duhu nastave proces pregovora zadovoljavajućom dinamikom.

MINISTARSTVO PRAVDE / BIRO ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?