Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Otvoren dan ženskog preduzetništva

Objavljeno: 30.05.2014. 22:37 Autor: PR služba

Jednodnevni skup,,Otvoreni dan ženskog preduzetništva“ organizovan je u okviru Programa za rodnu ravnopravnost IPA 2010, koji zajednički sprovode Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i Kancelarija UNDP u Crnoj Gori, uz finansijsku podršku Delegacije EU, a u saradnji sa  Privrednom komorom Crne Gore, Udruženjem poslodavaca i Montenegro biznis alijansom. Cilj skupa bio je ostvarivanje direktnog kontakta između predstavnika/ca poslovnog sektora sa ženama koje tek započinju ili su započele sopstveni biznis, kako bi se omogućilo sklapanje dogovora o saradnji, umrežavanje i moguće finansiranje za realizaciju 55 biznis planova žena iz 4 crnogorske opštine – Cetinje, Kolašin, Mojkovac i Pljevlja u kojima se navedeni program uspješno realizuje u protekle tri godine.

Za započinjanje sopstvenog biznisa potreban je nevelik početni kapital u vrijednosti od 500 do 5.000 eura, ocijenjeno je na današnjoj konferenciji od strane svih učesnika. Ženski ekonomski potencijal treba osnažiti što prije i što bolje jer žene započinju biznis koji predstavlja boljitak cijelom domaćinstvu. Prosperitet, kako ekonomski, tako i društveni, će biti evidentan ukoliko se ženama omogući da razviju svoj potencijal. Na taj način država rješava ujedno i pitanje nezaposlenosti.

Žene su zastupljene u biznisu u procentu od svega 9,6%. One u startu imaju problem sa otežavajućim pristupom ekonomskim resursima, obezbijeđivanjem garancija za vraćanje kredita, prvenstveno jer mali broj njih posjeduje imovinu na svoje ime, što u mnogome otežava njihovu odluku da pokrenu biznis samoinicijativno. Ženama je potrebna konstantna motivacija i ohrabrenje i vrlo je značajno da se poradi na promjeni motiva za pokretanje sopstvenog biznisa jer, trenutno, nužda predstavlja jedan od osnovnih motiva za ulazak u biznis, što nije optimistično. Stalna motivacija i podsticaj su vrlo bitni jer preduzetništvo posmatramo kao podsticaj za napredak, za inovacije, za samostalnost. Za žene, preduzetništvo predstavlja ostvarivanje njihove individualnosti na poslovnom kao i ličnom planu. Žena koja je ojačala ekonomski svoj položaj, nezavisnija je u donošenju  odluka, u stanju je da se stara o sebi, kao i o svojoj porodici.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava – Odjeljenje za poslove rodne ravnopravnosti kroz svoj razvojni strateški dokument Plan aktivnosti za postizanje rodne ravnopravnosti 2013-2017. godine, radi kontinuirano na unapređenju uloge žene u svim segmentima društva, prije svega kad je u pitanju socio-ekonomski položaj žena. Kao nosioci aktivnosti mjera iz pomenutog strateškog dokumenta resorna ministarstva,  su u obavezi da ostvaruju između ostalog i mjere koje se tiču ekonomskog snaženja žena u smislu omogućavanja pozitivnih afirmativnih akcija koje bi dalje motivisale žene da se bave ili započinju sopstveni biznis. Ovaj strateški dokument predviđa aktivnosti resornih ministarstava u cilju iznalaženja rješenja za uvođenje određenih beneficija za samozaposlene žene, žene preduzetnice i žene zaposlene u poljoprivredi, zatim aktivnosti vezane za  sprovodođenje programa obuka i seminara za žene koje otpočinju privatni biznis  ili su vlasnice MSP, uz posebne obuke za žene iz teže zapošljivih kategorije, za organizovanje  sajma  ženskog preduzetništva, podsticanje diversifikacije ruralnih ekonomija.

Predstavljeni su modeli preduzetništva u četiri pomenute opštine i prezentovan je Portal ženskog preduzetništva koji je osmislio i realizovao NVO SIT u saradnji sa NVO Biznis Start-up iz Bara. Portal će omogućiti održivost projekta, učiniće da osnaživanje žena i njihovih biznisa bude vidljivije stejkholderima i tržištu, a jednako će omogućiti povezivanje ženskih biznisa sa ciljnim tržištem, a samim tim i prodaju proizvoda online.

Ministar  dr Suad Numanović je kao primjer pozitivne afirmativne mjere istakao  započete aktivnosti na izradi  Strategije ženskog preduzetništva koja treba da doprinese boljem razumijevanju ženskog preduzetništva kao ljudskog prava i važnog izvora stvaranja nove vrijednosti i očekivanje  da će ta Strategija  dalje uticati na stvaranje povoljnog poslovnog ambijenta za uključivanje žena u preduzetništvo što bi podrazumijevalo otvaranje novih radnih mjesta i brži razvoj sektora malih i srednjih preduzeća.

Ministar je naglasio da država Crna Gora dokazuje svoj značaj na ekonomskom tržištu evropskih zemalja. Takođe je iskoristio priliku da pozover sve privredne subjekte, državne institucije, lokalne samouprave, NVO da na se uključe i sami daju svoje predloge i podršku u cilju iznalaženja najboljih načina da se pomogne ženama koje sebe vide dijelom ovog programa.

 

PR služba

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?