Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Delegacija Vlade Crne Gore na otvaranju Kancelarije ,,Udruženja socijalne solidarnosti i kulture iseljenika Jugoslavija- Crna Gora“ u Istanbulu

Objavljeno: 03.06.2014. 15:43 Autor: Ministarstvo za ljudska i manjinska prava

Na poziv ,,Udruženja socijalne solidarnosti i kulture iseljenika Jugoslavija - Crna Gora“ Delegacija Vlade Crne Gore koju predvodi ministar dr Suad Numanović prisustvovala je proslavi povodom Dana nezavisnosti države Crne Gore. Ministar dr Suad Numanović je tom prilikom zvanično otvorio i Kancelariju ovog udruženja, koje je formirano sa ciljem da bude uključeno u različite aktivnosti na unapređenju saradnje između matične zemlje i zemlje prebivališta svojih članova. Republika Turska je među prvim državama priznala državu Crnu Goru. Takođe, jedna je od četiri države u svijetu, pored SAD, Argentine i Srbije koja sadrži najveću koncentraciju našeg iseljeništva. Prema procjenama Udruženja u Turskoj živi oko 250.000 naših iseljenika.

Pitanju evidencije iseljeništva Crna Gora poklanja značajnu pažnju, posebno nakon usvajanja Strategije saradnje sa dijasporom za period 2011-2014.godine. Sa obnovom državnosti, pitanje saradnje sa dijasporom uzdignuto je na nivo od najvišeg državnog interesa i posebno je prepoznata potreba njegovog sistemskog uređivanja.

Ministar dr Suad Numanović je naglasio da je u vezi sa donošenjem Zakona o saradnji Crne Gore sa iseljeništvom upravo završena javna rasprava o tekstu Nacrta tog zakona, kojim se po prvi put uspostavlja normativni okvir i uređuju prioritetna pitanja saradnje sa iseljeništvom, način ostvarivanja i jačanja te saradnje, sredstva i nosioci saradnje, nadležnosti i međusobni odnosi institucija od državnog do lokalnog nivoa, zaštita prava i interesa iseljenika i iseljeničkih zajednica, kao i druga pitanja od značaja za dijasporu. Kompletan zakon rađen je u skladu sa ustavnim konceptom Crne Gore kao građanske države i jednakog statusa iseljenika iz svih migratornih grupacija iz Crne Gore. Predlogom ovog zakona stvoren je osnov za formiranje Savjeta za saradnju sa iseljenišvom, koje će pružati pomoć u kreiranju i sprovođenju strategije, programa i ukupnih aktivnosti saradnje sa dijasporom.

Ovaj skup bio je prilika da se našim prijateljima i partnerima u Turskoj Crna Gora predstavi kao odličan primjer jedne multietničke, multinacionalne, multikonfensionalne i multikulturalne države. Ministar dr Suad Numanović je iznio opredijeljenost države Crne Gore u pružanju maksimalne zaštite prava manjinskim narodima. Vlada Crne Gore je 2012. godine potpisala Ugovor o uređenju odnosa od zajedničkog interesa između Vlade Crne Gore i Islamske zajednice u Crnoj Gori, a oformljena je i Mješovita komisija koja prati realizaciju potpisanog ugovora.

Crna Gora i Turska imaju odlične bilateralne odnose i intenzivnu saradnju o čemu svjedoče brojni potpisani sporazumi između dvaju država. Kako se očekuje da će Crna Gora u bliskoj budućnosti biti u Evropskoj uniji, investiranje u Crnu Goru je ulaganje u Evropu. Porast ulaganja u nekretnine je sve značajniji, kao i priliv po osnovu investicija u domaća preduzeća i banke. Oblasti saradnje od zajedničkog interesa pored turizma, su privreda, investicije, građevinarstvo i urbanizam.

Članove crnogorske delegacije primili su predsjednik opštine Bajram paša, gospodin Atila Ajdiner i guverner opštine, gospodin Hasan Gozen. Bajram paša je opštına u kojoj zıvı najvećı broj našıh ıseljenıka u Istanbulu. U razgovoru zvanıčnıka istaknut je značaj i kvalitet saradnje država Crne Gore i Turske kako u pomenutım oblastıma tako ı u očuvanju kulture našıh ljudı kojı žıve u Turskoj.

Ministar dr Suad Numanović je poželio uspješan rad Kancelariji, siguran u kvalitet i dugoročnost dalje saradnje. Izrazio je svoje uvjerenje da će, otvaranjem kancelarije Udruženja, rad na očuvanju kulturnog identiteta našeg naroda dobiti jednu potpuniju dimenziju i da će naše mlade generacije koje žive na prostoru Turske, imati više mogućnosti da se upoznaju sa zemljom svojih predaka.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?