- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija Održana konferencija povodom zavrsetka projekta "P...
Održana konferencija povodom zavrsetka projekta "Podrška integraciji i dobrovoljnom povratku I/RL-a i stanovnicima kampa na Koniku"
Na završnoj konferenciji projekta "Podrška integraciji i dobrovoljnom povratku I/RL-a i stanovnicima kampa na Koniku" direktor Direktorata za socijalno staranje i dječiju zaštitu Goran Kuševija, je istakao da je socijalizacija i inetgracije raseljenih osoba, sa akcentom na romsku populaciju, u crnogorsko društvo ono na čemu se kontinuirano radi u Crnoj Gori, a u čemu nam podršku pružaju Evropska komisija, UN agencija , Ambasada USA u Crnoj Gori i Razvojna banka Savjeta Evrope.
U cilju integracije RE-a populacije u crnogorsko društvo obrazovanje predstavlja značajan činilac, koji ima omogućava sticanje znanja i vještin, a samij tim i zasnivanje radnog odnosa.
Projketom je 62 RE učenika integrisano u osnovne škole i 107 djece u vrtiće, dok je 151 korisnika dobilo grantove za samozapošljavanje.
Crna Gora kroz Projekat Regionalnog stambenog programa radi na obezbjeđenju sredstava za rješavanje stambenog pitanja za 6.063 osoba, tačnije 1.177 domaćinstava, koja spadaju u najranjivije kategorije raseljenih. Kroz dva talasa projekata Crnoj Gori su odobrena sredstva za izgradnju 62 stambene jedinice u opštini Nikšiću, kao i projekti za izgradnju Doma starih u opštini Pljevlja 68 smještajnih kapaciteta i 120 stambenih jedinica na Kampu Konik u Podgorici, rekao je Kuševija.
Zajedničkim aktivnostima Vladinih institucija i međunarodnih odrganizacija stvoreni su uslovi za povratak raseljenih osoba na Kosovo. Ovim projektom je organizovano 17 posjeta u povratnička mjestima na Kosovu za 206 raseljenih osoba, kao i osam informativnih posjeta u Podgorici za 156 raseljenih osobas, dok za 54 porodice (288 osoba) pružena podrška u rekonstrukciji kuća na Kosovu, a 30 porodica, sa 172 člana, je dobilo povratničku pomoću vidu transporta na Kosovo i osnovnih povratničkih paketa u okviru projekta.
Zajedničkim djelovanjem crnogorskih institucija, zemalja u regionu, medjunarodnih organizacija, nevladinih organizacija, udruženja raseljenih osoba, stvoreni su uslovi za trajno rjesavanje ovog pitanja i kroz donošenje Strategije za trajno rjesavanje pitanja raseljenih i interno raseljenih lica, s posebnim osvrtom na kamp Konik i intezivno će se raditi na rješavanju ovog pitanja, jer je ljudska dužnost svakog od nas, prije svega, iskazivanje humanosti, tolerancije i solidarnosti prema onima koji su bili prinuđeni da napuste svoje domove, tražeći sigurnost i zaštitu za sebe i svoje porodice, zaključio je Kuševija.
Izlaganje direktora Direktorata za socijalno staranje i dječiju zaštitu Gorana Kuševije.doc