Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Ministar Ivanović razgovarao sa predsjednikom Federacije nacionalnih asocijacija lovaca zemalja EU

Objavljeno: 25.06.2014. 20:50 Autor: MPRR

Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja prof.dr Petar Ivanović razgovarao je danas sa Gilbert de Turckheim, predsjednikom Federacije nacionalnih asocijacija lovaca zemalja EU (FACE).

Crnogorski lovci su dio familije evropskih lovaca i naša federacija sa poštovanjem prihvata lovce iz Crne Gore. Posebno sam zahvalan na ovakvom prijemu, jer ovoliko elana je odličan znak koji ukazuje, ne samo na obostrano poštovanje, već i mogućnosti jačanja naše saradnje. Mi ne pravimo razliku između velikih i malih zemalja. Želimo da produbimo konstruktivnu saradnju sa Ministarstvom poljoprivrede i ruralnog razvoja i Lovačkim savezom Crne Gore” rekao je de Turckheim tokom sastanka.

MPRRZahvaljujući gostima na posjeti Crnoj Gori i iskrenoj podršci, ministar Ivanović je predložio intenziviranje saradnje u oblasti edukacije i prenošenju najboljih iskustava evropskih zemalja. “Dogovorili smo da stručne službe FACE pogledaju tekstove dvije metodologije koje smo pripremili. Prva se odnosi na monitoring divljači, vođenje evidencije, ustanovljavanje bioloških pokazatelja usklađenosti divljači sa životnom sredinom, a druga na ocjenjivanje štete od divljači i na divljači. Takođe, dogovorili smo se da pojačamo edukativni proces, kako bi se bolje razumjela uloga lovstva i lovaca u procesu očuvanja biodiverziteta. I treće, zajedno ćemo razmotriti najbolje primjere održivog gazdovanja lovištima u funkciji pospješivanja razvoja lovnog turizma u Crnoj Gori”,  kazao je Ivanović.

Razvoj lovstva može doprinijeti dodatnom razvoju turizma i ugostiteljstva, ali i proizvodnje lovačkog oružja, municije, lovačke galanterije i drugih djelatnosti. Pružajući raznovrsne usluge, seoska domaćinstva u ruralnim područjima mogu sticati dopunske prihode. Na taj način, imaćemo ne samo održanje ekološke ravnoteže i biodiverziteta faune, već i pozitivan uticaj na socio-ekonomske odnose i demografska kretanja u ruralnim sredinama. Stvaranjem uslova za dopunske prihode seoskim domaćinstvima, smanjuje se potreba za odlaskom u urbane sredine. "Nadam se da će i sami stanovnici ruralnih područja prepoznati i podržati neke od ideja o kojima smo razgovarali i dati svoj doprinos njihovoj implementaciji,  zaključio je Ivanović.

Sastanku su prisustvovali predsjednik Lovačkog saveza Crne Gore Nikola Marković, generalni sekretar FACE Filippo Segato, rukovodilac za politiku zaštite prirode Cy Griffin, direktor Lovačkog saveza Slovenije Srečko Žerjav i rukovodilac komisije za međunarodnu saradnju Lovačkog saveza Miroslav Ivanišević

 

PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?