Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Izlaganje pomoćnika direktora Uprave policije MUP-a, Nikole Janjuševića, na pres konferenciji povodom završetka kampanje „Kad pijem, ne vozim“

Objavljeno: 27.06.2014. 18:37 Autor: UP

Poštovani predstavnici medija,


Želim da Vam saopštim da je Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova uspješno sprovela kampanju „Kad pijem, ne vozim“.

Sektor policije opšte nadležnosti je u prethodnih mjesec dana, tačnije od 17. maja 2014. godine, u saradnji sa Pivarom „Trebjesa“, tokom trajanja kampanje realizovao sve planirane aktivnosti koje su imale odjeka u javnosti, a koje će, nadamo se, doprinijeti tome da u narednom periodu bilježimo smanjenje prekršaja koji se odnose na upravljanje vozilom pod uticajem alkohola.

Smanjenje broja ovih prekršaja će svakako uticati i na smanjenje broja najtežih posljedica u saobraćaju, što se prvenstveno odnosi na broj smrtno stradalih lica u saobraćajnim nezgodama.

Policijski službenici su za pet mjeseci, od 01. januara do 01. juna 2014. godine, registrovali 3.217 lica koja su upravljala vozilom pod dejstvom alkohola u organizmu u većoj mjeri od dozvoljene. U istom periodu prošle godine, dakle za prvih pet mjeseci 2013-te, taj broj iznosi 2.906 lica.

Dakle, evidentan je porast prekršaja koji se odnose na upravljanje vozilom pod uticajem alkohola i ova vrsta prekršaja zauzima znatan procenat u ukupno počinjenim prekršajima iz oblasti bezbjednosti saobraćaja na putevima. To najbolje ilustruje podatak da je u prethodne četiri godine, dakle od 01. januara 2010. do 01. januara 2014. godine, pod uticajem alkohola nađeno ukupno 30.261 vozač.

Ipak, statistički podaci pokazuju da je godinama unazad zabilježen trend smanjenja broja smrtno stradalih lica, povrijeđenih lica, kao i ukupnog broja saobraćajnih nezgoda, tako da Uprava policije može biti zadovoljna sveukupnim stanjem bezbjednosti saobraćaja na putevima, uz konstataciju da ćemo i dalje preduzimati preventivne i repesivne aktivnosti da se trend smanjenja saobraćajnih nezgoda i samim tim i smanjenja tragičnih posljedica nastavi.

U vrijeme trajanja kampanje „Kad pijem, ne vozim“, od 17. maja do 17. juna ove godine, saobraćajni policajci su na teritoriji naše države ukupno alkotesirali 2.301 lice koje je upravljalo vozilom, od kojih je kod njih 759 utvrđeno da su pod uticajem alkohola u većoj mjeri od dozvoljene.

Od tih 759 vozača, 205 je u organizmu imalo od 0,3 do 0,5 promila alkohola, 328 od 0,5 do jednog promila, dok je čak 216 vozača imalo preko jednog promila alkohola u krvi.

Službenici saobraćajne policije su, shodno članu 296 ZOBS-a, za ovih mjesec dana sprovođenja kampanje, slobode lišili 219 vozača, dok su u ovom periodu oduzeli 409 vozačkih dozvola.

Kampanja „Kad pijem, ne vozim“ je prvenstveno bila preventivnog karaktera, a janvost je imala priliku da se kroz brojne aktivnosti – TV spot koji je emitovan na televizijskim stanicama, gostovanja u TV i radio emisija, tekstove u štampanim medijima, dijeljenje brošura, akciju „Pijane naočare“ i slično, upozna sa sadržajem kampanje i njenim ciljevima.

Ipak, to ne znači da saobraćajni policajci u ovom periodu nisu primjenjivali represivne mjere. Naprotiv, upravo je porast lica nađenih u prekršaju po alkoholu rezultat pojačanih kontrola policijskih službenika.

Smatramo da je ovu problematiku potrebno javnosti približiti i kroz zabavno – edukativne sadržaje, kakva je bila i aktivnost koja je već spomenuta, „Pijane naočare“, realizovana zajedno sa Pivarom „Trebjesa“, gdje je građanima koji su pokazali veliko interesovanje za ovu aktivnost na jedan prijemčiv način pokazano da njihova motorika i koordinacija pokreta sa „pijanim naočarima“ ni izbliza ne može biti precizna kao kada ove radnje obavljaju bez njih. U tome je i suštinska razlika između vozača pod uticajem alkohola i trijeznog vozača za volanom.

Zato bih iskoristio ovu priliku da još jednom podsjetim građane da se u saobraćaju ne ponašaju na ovaj ili bilo koji drugi zakonom zabranjen način – ne zato da bi izbjegli kaznu već najteže posljedice po njih same i, što je takođe važno ako ne i važnije, po ostale učesnike u saobraćaju, a naročito pješake. Posebno naglašavam pješake jer su oni najranjivija kategorija u saobraćaju, a među pješacima su i lica starije dobi i djeca koji ne mogu da reaguju toliko brzo i spretno kao ljudi srednje i mlađe dobi i time eventualno izbjegnu grešku vozača u datom momentu.

Osim TV spota koji sam spomenuo, a koji je urađen zajedno sa Pivarom „Trebjesa“ i Fakultetom vizuelnim umjetnosti u Podgorici, službenici Uprave policije su vozačima na teritoriji cijele Crne Gore za ovih mjesec dana podijelili i distribuirali oko 55.000 brošura.

Službenici policije su građane i neposrednim putem upoznavali sa kampanjom, sa pojačanim preventivnim aktivnostima u večernjim časovima u danima vikenda.

Ovo nije jedina kampanja koju je Uprava policije u posljednih mjesec dana sprovodila. Aktivne su i kampanje „Pješak“, „Pojas“, „Autobus“ i „Motocikl“, a uskoro kreće i jedna aktivnost iz oblasti bezbjednosti saobraćaja koja je posebno efikasna. Dakle, koristim ovu priliku da najavim da će službenici saobraćajne policije sprovoditi akciju „Helikopter“ počevši od 04. jula.

Ostaje mi samo da se, pored Pivare „Trebjesa“ i Fakulteta vizuelnih umjetnosti, još jednom zahvalim Agenciji za elektronske medije, koja je podržala našu kampanju, kao i medijima koji su bili prijatelji Upravi policije u sprovođenju kampanje „Kad pijem, ne vozim“.

Zahvaljujem vam još jednom na interesovanju i podršci.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?