Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje sa sjednice Vlade Crne Gore

Objavljeno: 11.07.2014. 00:49 Autor: Biro za odnose s javnošću

U okviru kontinuiranog praćenja sprovođenja evropske agende, Vlada Crne Gore, na današnjoj sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Milo Đukanović, usvojila je Drugi kvartalni Izvještaj o realizaciji obaveza iz Programa pristupanja Crne Gore EU za period 2014-2018. godine, kao i polugodišnje izvještaje o realizaciji akcionih planova za poglavlja 23 - Pravosuđe i temeljna prava i 24 - Pravda, sloboda i bezbijednost. Konstatujući da se planirane aktivnosti u najvećem broju odvijaju zadovoljavajućom dinamikom, Vlada je naglasila da u ovom procesu kvalitet i održivost novih rješenja imaju apsolutni prioritet. Razmatrajući izvještaje, Vlada je zaključila da u određenim segmentima pregovaračkog procesa treba dodatno ojačati institucionalne kapacitete, kako bi se podigao nivo efikasnosti u ispunjavanju dogovorenih obaveza.

Vlada je danas utvrdila Predlog zakona o sporazumnom finansijskom restrukturiranju dugova prema finansijskim institucijama kojim se otvara mogućnost rješavanja problema privrednih subjekata čija je aktivnost ekonomski održiva, ali, zbog nedostatka likvidnih sredstava, kasne sa otplatom kredita. Novim zakonom, na konceptu dobrovoljnosti, kreiran je stimulativni okvir za realno restrukturiranje u vansudskom postupku ekonomski održivih privrednih subjekata, čime se izbjegava stečaj, koji, po pravilu, dovodi u težu poziciju i povjerioce i dužnike.

Na sjednici je utvrđen i Predlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o tajnosti podataka, kojim je predviđeno da se predsjedniku i članovima Senata DRI, u obavljanju poslova iz njihove nadležnosti, omogući pristup tajnim podacima bez dozvole, čime će se realizovati jedna od mjera iz Akcionog plana za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Vlada je danas donijela Strategiju razvoja energetike Crne Gore do 2030. godine - Bijela knjiga, kojom su određeni dugoročni razvojni ciljevi i smjernice za razvoj snabdijevanja i zadovoljavanja potrošnje energije, uz uvažavanje tehnoloških i ekonomskih kriterijuma, u skladu sa uslovima zaštite životne sredine. U skladu sa prioritetima energetske politike Crne Gore, glavni ciljevi ovog strateškog dokumenta su sigurnost snabdijevanja energijom, razvoj konkurentnog tržišta energije i održiv energetski razvoj.

Vlada je usvojila Analizu efekata formiranja Uprave za inspekcijske poslove kao samostalnog organa uprave, sa posebnim osvrtom na potencijalne probleme u radu pojedinih inspekcijskih službi. Imajući u vidu da je inspekcijski nadzor veoma važna funkcija države preko koje se oslikava kvalitet njenih politika i sposobnost da implementira zakone, Vlada je naglasila odlučnost da obezbijedi maksimalnu funkcionalnost tog dijela sistema, uz dodatno jačanje kvaliteta rada inspektora, zaoštravanje njihove odgovornosti, ali i bolje stimulacije da štite autoritet države. Na sjednici je istaknuto da će Vlada uložiti maksimalne napore na daljem osposobljavanju za kvalitetnije vršenje inspekcijskog nadzora, jer na tim poslovima država polaže ozbiljan ispit svog autoriteta i pred građanima i pred međunarodnom javnošću. Analiza je pokazala da je centralizovanje inspekcijskog nadzora donijelo višestruke efekte, počev od bolje iskorišćenosti resursa, preko manje opterećenosti subjekta kontrole, do povećanje kvaliteta kontrola.

Pored ostalog, Vlada je usvojila Informaciju o programu subvencioniranja računa za utrošenu električnu energiju najugroženijim kategorijama stanovništva i podržala predlog nadležnih ministarstava da se nastavi sa primjenom programa i u 2014. godini, po ranijem modelu, odnosno 40 odsto za račun do 60 eura i 24 eura za račun preko 60 eura.

BIRO ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?