Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Održan okrugli sto „Uloga arhitekata u poštovanju propisa iz oblasti pristupačnosti objekata visokogradnje za lica sa invaliditetom i lica smanjene pokretljivosti“

Objavljeno: 11.07.2014. 21:12 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma
Okrugli sto na temu „Uloga arhitekata u poštovanju propisa iz oblasti pristupačnosti objekata visokogradnje za lica sa invaliditetom i lica smanjene pokretljivosti“ održan je u prostorijama Ministarstva održivog razvoja i turizma.

Na okruglom stolu učestvovali su predstavnici NVO Udruženja paraplegičara Podgorice, Inženjerske komore Crne Gore – Strukovne komore arhitekata i Ministarstva održivog razvoja i turizma.

U uvodnoj riječi predstavnici Ministarstva su se osvrnuli na zakonsku regulativu u dijelu koji reguliše pristupačnost, odnosno u dijelu koji se odnosi na prilagođavanje javnih objekata i površina za pristup i kretanje lica smanjene pokretljivosti. Istaknuto je da je problematika osoba sa invaliditetom prvi put tretirana kroz Zakonu izgradnji objekata od 2000 godine, gdje je propisano da novi objekti u javnoj upotrebi moraju biti pristupačni osobama sa invaliditetom. Zakon o uređenju i izgradnji objekata iz 2008. godine , je kroz niz zakonskih normi dijelu koji se odnosi na projektovanje tehničke dokumentacije, reviziju iste, izdavanje građevinskih dozvola, izvođenje radova, stručnog nadzora i izdavanje upotrebnih dozvola, tretirao problematiku osoba sa invaliditetom.

Izmjenama i dopunama Zakona 2013. predviđeno je da se pristupne rampe, liftovi, i slični objekti kojima bi se obezbijedila pristupačnost, smatrati pomoćnim objektimai na taj način pojednostaviće se procedura za pribavljanje potrebne dokumentacije. Ministarstvo je donijelo Pravilnik o bližim uslovima i načinu prilagođavanja objekata za pristup i kretanje lica smanjene pokretljivosti i lica sa invaliditetom i propisalo obavezu lokalnim upravama da donesu Odluku o postavljanju ,odnosno građenju i uklanjanju pristupnih rampi, liftova i sličnih objekata za pristup i kretanje lica smanjene pokretljivosti i lica sa invaliditetom.

Ispred NVO Udruženja paraplegičara Podgorice, Aleksandra Popović i Dejan Bašanović, saopštili su prisutnima da je nepristupačnost među najvećim problemima sa kojim se suočavaju osobe sa invaliditetom. Svoje izlaganje potkrepili su nizom fotografija objekata koji su primjeri dobre prakse na kojima su izvedeni elementi pristupačnosti, kao i objekata na kojima nisu izvedeni elementi pristupačnosti koji su primjeri loše prakse .

Arhitekte su istakle da Komora već radi na podizanju svijesti javnog mnjenja, putem objavljivanja tekstova o ovom problemu u svom časopisu Pogled. Takođe je istaknuto da u okviru Komore postoje tijela u vidu tužioca i nadležnog suda, za praćenje poštovanja, zakonskih propisa i pravila struke i, u slučaju nepoštovanja ovih odredbi, da postoji mogućnost uvođenja sankcija članovima Komore kroz oduzimanje licenci.

Na kraju, zaključeno je da bi se kroz izradu kvalitetnijih planova, kao i definisanje strožijih uslova za revidente i nadzor omogućilo bolje poštovanje dobrih zakonskih rješenja u dijelu koji reguliše pristupačnost.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?