- Vlada Crne Gore
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Saopštenje: Kompaniji „Voli“ dat u zakup dio imov...
Saopštenje: Kompaniji „Voli“ dat u zakup dio imovine AD Plodova u Matagužima
Kompanija „Voli“ organizovaće u narednih, najmanje pet godina, otkup, skladištenje i distribuciju poljoprivrednih proizvoda sa područja Glavnog grada, sa mogućnošću uključivanja i proizvoda iz ostalih opština u Crnoj Gori, korišćenjem hladnjače AD Plodova u Matagužima, za koju su prije dva dana potpisali ugovor o zakupu.
Kako je saopšteno na današnjoj konferencija za novinare, održanoj tim povodom u Press centru Vlade, otkupljivaće se proizvodi koji zadovoljavaju standrade kvaliteta i imaju konkuretne cijene, što će omogućiti poljoprivrednim proizvođačima sigurniji plasman proizvoda tokom cijele godine, a ne samo u sezoni, a ujedno podstaći i rast kvaliteta njihovih poljoprivrednih proizvoda.
Otkup tokom čitave godine
Izvršni direktor preduzeća Plodovi Vojislav Đurović saopštio je da je u transparentnoj proceduri nakon sprovedenog javnog poziva, kompanija „Voli“, koja je bila i jedini ponuđač, zakupila: objekat hladnjače površine 1.008 metara kvadratnih, kapaciteta komora 500 tona; zemljište površine 47.409 metara kvadratnih u katastarskoj opštini Mataguži; i opremu: elektroviljuškar, agregat i kalibrator za voće i povrće. „Mjesečna cijena zakupa je 5.000 eura plus PDV, a trajanje zakupa pet godina, sa mogućnošću produženja. Dosada su Plodovi, uglavnom otkupljivali proizvode u periodu kada se na tržištu javljao višak u određenom periodu godine. Sa potencijalnim partnerom – kompanijom „Voli“, očekujemo da će poslovi proširiti i na cijelu godinu. Ovo je poziv ne samo akcionarima Plodova (dva udruženja iz Zete i Malesije), nego i ostalim proizvođačima u Crnoj Gori, da se mogu prijaviti za otkup. Osnovni uslov je da zadovoljavaju standarde kvaliteta“, poručio je Đurović.
Predstavnik „Volija“ Savo Đurašić istakao je da je interes Volija u ovom poslu ne samo ostvarenje profesionalne ambicije, već i posebne želje da domaći proizvođač konačno na pravi način valorizuje svoje napore kroz kvalitan plasman proizvoda.
Kvalitetom do kontinuiranog otkupa
Đurašić je naveo da je kompanija Voli, čije maloprodaje tokom dana posjeti 70.000 kupaca, tokom 2013. godine imala bruto promet 223 miliona eura, a da je neto nabavna vrijednost u kategoriji „voće i povrće“ iznosila 7,3 miliona eura. „Trudili smo se da većina kvalitetnih domaćih plodova nađe mjesto na našim policama. Sada smo otišli korak dalje. Zakupili smo halu AD Plodova u Matagužima, i krenućemo u otkup i plasman poljoprivrednih proizvoda. Time su se stvorili kapaciteti da poljoprivredni proizvođači koji poštuju standarde kvaliteta i čije su cijene konkuretne imaju mogućnost kontinuiranog otkupa“, istakao je Đurašić, obećavajući da će im „Voli“ biti partner u tome.
Predsjednik Odbora direktora AD „Plodovi“ Slavka Maraš istakla je da je mandžment preduzeća donio odluku o davanju hladnjače u zakup u cilju, na osnovu analize dosadašnjeg poslovanja, a sve u cilju optimalnog korišćenja objekta i boljeg plasmana poljoprivrednih proizvoda sa teritorije Glavnog grada. „Značajno je da je zakupac ugovorom obavezan da taj prostor koristi isključivo u svrhu otkupa, skladištenja i prodaje voća i povrća, a ne u druge djelatnosti“, dodala je Maraš.
Država ne otkupljuje, već stvara uslove
Ispred Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, kao akcionara u kompaniji AD “Plodovi Crne Gore”, član Odbora direktora tog preduzeća gospodin Nemanja Katnić, poželio je uspjeh kompaniji Voli na ovom projektu. On je izrazio očekivanje da se u ovoj prilici vidi mogućnost za razvoj strateškog partnerstva sa poljoprivrednim proizvodjačima sa teritorije Glavog grada Podgorice, već i cijele Crne Gore. „Kao resorno Ministarstvo, pažljivo žemo posmatrati razvoj situacije. Smatramo da smo do sada dali značajan doprinos realizaciji niza aktivnosti koje su veoma bitne sa AD “Plodovi Crne Gore”. Pomogli smo restruktuiranje preduzeća, pružili podršku logistici za izvozne aktivnosti, edukovali poljoprivredne proizvođače. Na taj način konkretno smo pokazali kako treba da funkcioniše sistem u kojem se zna podjela posla, ali i podjela odgovornosti“, rekao je Katnić.
Podsjećajući na uporna nastojanja pojedinih medija da zavadi poljoprivredne proizvođače i lokalnu vlast ili Ministartsvo, Katnić je ponovio da Ministarstvo neće raditi otkup poljoprivrednih proizvoda, jer to nije posao Ministarstva. „Nastavićemo i dalje da pružamo svu potrebnu pomoć da jačaju tržišni poljoprivredni odnosi između prozvođača i firmi koje se bave otkupom. Kao što znate, pomogli smo sve poljoprivredne prozvođače u Crnoj Gori sa subvencijama za akcize na gorivo, sa subvencijama dijela poljoprivrednog osiguranja, sa direktnim premijama, kroz strateška partnerstva u raznim oblastima poljoprivrede...Međutim, ako hoćemo da budemo konkurentni, efikasniji i da imamo kvalitetnije prozvode, svako mora na sebe preuzeti dio tereta odgovornosti i rizika“, kazao je Katnić.
PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja