- Vlada Crne Gore
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Saopštenje: Na Cetinju održana 18. po redu manifes...
Saopštenje: Na Cetinju održana 18. po redu manifestacija „Miris lipa i meda“
Tradicionalna manifestacija „Miris lipa i meda“ i ove godine je, kao i prethodnih 18, na Balšića pazaru na Cetinju okupila veliki broj izlagača meda i drugih pčelinjih proizvoda, kao i pčelarske opreme iz Crne Gore i okruženja. Smotra koju svake godine na Petrovdan organizuje naše najstarije pčelarsko društvo „Cetinje“ i lokalna turistička organizacija, privukla je veliki broj ljubitelja pčelarenja, zdravih proizvoda na bazi meda, domaćih posjetilaca i turista.
Riječ je o manifestaciji, čiji je pokrovitelj Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, kao i Prijestonica, a koja je jedna od pet pčelarskih smotri koje se organizuju prema programu Saveza pčelarskih organizacija Crne Gore, s ciljem popularizacije i unapređenja ove poljoprivredne djelatnosti u Crnoj Gori.
Zamjenica gradonačelnika Cetinja Ana Nikolić, otvarajući 18. po redu manifestaciju, naglasila je da je njeno „punoljetstvo“ potvrda posvećenosti lokalne pčelarske organizacije promociji te djelatnosti, ali i Prijestonice sprovođenju agrarne politike, u partnerstvu sa Ministarstvom poljoprivrede.
Obraćajući se prisutnima, pomoćnik ministra poljoprivrede Blagota Radulović kazao je da je kao Cetinjanin ponosan na kvalitet meda koji se proizvodi na ovim prostorima, kao i na to što se iz godine u godinu širi asortiman pčelinjih proizvoda. „Ipak, kao predstavnik Ministarstva poljoprivrede, moram da priznam da se kvalitetan med proizvodi na cijelom prostoru Crne Gore, zahvaljujući bogatstvu sastava medonosnog bilja, ali i našim vrijednim i organizovanim pčelarima. Zanimljivo je da, nasuprot padu proizvodnje meda na globalnom nivou, proizvodnja meda i broj pčelinjih društava u Crnoj Gori imaju trend rasta. Prema posljednjim podacima, imamo 2.533 registrovanih gazdinstava koja se bave pčelarstvom, i 50.024 pčelinjih društava, što je više nego ranijih godina. Prosječna proizvodnja meda na godišnjem nivou je između 300 i 500 tona. Pozitivan trend u ovoj blasti treba da bude naša šansa. Imamo dobar kvalitet meda, ali on može da bude još bolji. Naši proizvođači treba da budu konkuretniji, pogotovo jer se polako približavamo još zahtjevnijem i mnogo većem tržištu Evropske unije“, rekao je Radulović.
On je dodao da su pčelari svjesni tog cilja, a da je ubijeđen da su svjesni i podrške koju im na tom putu pruža Ministarstvo poljoprivrede. „Sektor pčelarstva podržavamo kroz mjere za proizvodnju selekcionisanih matica; unapređenje kvaliteta pčelinjih proizvoda i zdravstvenog stanja pčelinjih zajednica; podršku Savezu pčelarskih organizacija, mladim pčelarima početnicima, kojih je, na naše zadovoljstvo, sve više. Podržavamo i edukaciju pčelara, a kroz projekat MIDAS do danas je podržano 18 pčelara, ukupne vrijednosti investicija od oko 280.000 eura“, naveo je Radulović.
Radulović je podsjetio na plodotvornu saradnju Ministarstva sa Savezom pčelarskih organizacija, koja je u prethodnom periodu omogućila unapređenje pčelarstva, ističući posebno nabavku opreme za preradu voska i rješavanje kvaliteta te sirovine koja se uglavnom uvozila. „Sve su to koraci kojima smo postepeno unapređivali pčelarstvo, ali ono što bi trebalo da obezbijedi dugoročan i održiv razvoja ovog sektora, i omogući nacionalno brendiranje meda je izgradnja Kuće meda. Drago mi je da danas, upravo na ovoj manifestaciji, mogu da saopštim da će gradnja ovog jedinstvenog Centra početi vrlo brzo. Kao što je poznato crnogorskim pčelarima Kuća meda će na jednom mjestu objediniti sve važne aktivnosti na proizvodnji meda, stvoriće uslove za organizovan otkup i preradu, dalju edukaciju ali i ono što nam nedostaje, a poboljšalo bi plasman, to je dizajniranje savremene i prepoznatljive ambalaže za med iz Crne Gore“, rekao je Radulović.
On je poručio da će Ministarstvo nastaviti da podržava pčelarski sektor, a da je na pčelarima da nastave da rade, povećavaju broj košnica, kvalitet meda, asortiman proizvoda i osvajaju nova tržišta.
Da su crnogorski pčelari na pravom putu, potvrda je i bogatstvo proizvoda koje su danas izložili na štandovima na Balšića pazaru. Osim meda i ljekovitih proizvoda na bazi meda i drugih proizvoda iz košnice, posjetioci su mogli da probaju i kupe razne vrste rakija, likera, medovinu, kozmetiku. Mnogi od proizvoda spadaju o grupu organskih.
Na manifestaciji su tradicionalno dodjeljena i priznanja. Zlatne plakete za doprinos razvoju pčelarstva, ove godine dobili su Danilo Bato Vukmirović iz Gornjeg Ceklina i Nikola Martinović iz Bajica. Oba dobitnika, osim što se uspješno bave proizvodnjom pčelinjih proizvoda, krenuli su i u turističke vode. Na svojim porodičnim gazdinstvima poljoprivrednu proizvodnju spojili su sa pružanjem turističkih usluga, uglavnom strancima, i na taj način pretvorili tradiciju i ljubav prema pčelarstvu u biznis.
PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja