Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Odgovor MPRR povodom teksta u „Dan“-u, sa nadnaslovom „U Bijelom Polju završen otkup malina, malinari ljuti na Ministarstvo poljoprivrede“ i naslovom „Tražiće nadoknadu štete“

Objavljeno: 30.07.2014. 21:05 Autor: MPRR

U navedenom tekstu, malinari ističu da su ljuti na Ministarstvo poljoprivrede zbog toga što se „nije uključilo u određivanje otkupne cijene maline i time ih zaštitilo od otkupljivača“. Najavljuju, čak, i da će tražiti nadoknadu od Ministarstva poljoprivrede, nakon što, kako su rekli, „utvrde iznos za koji su oštećeni nižom otkupnom cijenom“.

Ponavljamo još jednom da Ministarstvo poljoprivrede nije, niti će učestvovati u bilo kakvim razgovorima, pregovorima ili dogovorima oko formiranja otkupne cijene. Naš posao nije da otkupljujemo poljoprivredne proizvode, već da stvaramo uslove da proizvođači mogu nesmetano da prodaju svoje proizvode, i to ne na silu, već na osnovu dogovora sa onima koji su zainteresovani da njihove proizvode kupe. Malina je berzanska roba i njena cijena zavisi od odnosa ponude i tražnje. Poručujemo proizvođačima da se okrenu sebi, smanje troškove proizvodnje, povećaju konkuretnost, udruže se, analiziraju tržište i pronađu dugoročne partnere. Infrastruktura za otkup u Crnoj Gori postoji, ali prostora za dalje poboljšanje sigurno ima.

Nije rijedak slučaj da kada su poljoprivredni proizvođači zadovoljni cijenom svog proizvoda, niko ne pominje Ministarstvo. Ali, kada nastane problem, svi, a naročito oni koji ne plaćaju porez, odmah se dosjete Ministarstva poljoprivrede. Malinari iz Bijelog Polja, jednako kao i oni iz drugih opština, i jednako kao svi poljoprivredni proizvođači mogu od Ministarstva očekivati podršku kroz mjere koje su definisane Agrobudžetom, pod uslovom da ispunjavaju kriterijume podrške. Spektar mjera koje mogu koristiti malinari nije mali i obuvata: podršku podizanju zasada, ugradnji sistema za navodnjavanje, protivgradnih mreža, besplatne savjete i edukaciju, podršku udruživanju, osiguranju, za modernizaciju objekata za preradu, uvođenje standarda kvaliteta, itd. Ove godine, neku od tih mogućnosti tražili su i dobili pojedini malinari iz Rožaja i Pljevalja.

Sve ovo, Ministarstvo je saopštilo i u prethodnom reagovanju na optužbe bjelopoljskih malinara izrečenih u ranijim tekstovima u Dan-u, ali je očigledno ovaj medij smatrao nepotrebnim da objavi djelove regaovanja u kome se objašnjava šta je uloga proizvođača, a šta ministarstva u tržišnim odnosima. Malinari su tako ostali uskraćeni za bitnu poruku iz Ministarstva, te ne čudi što nastavljaju sa optužbama i nerealnim očekivanjima, vezanim za obeštećenje. Moguće da je, upravo taj način izvještavanja kojim se podstiču, a ne rješavaju konfrontacije, cilj ovog medija, kako bi se u nastavcima punile stranice.

Još jednom ponavljamo da nije istina ni da je Ministarstvo obećalo da će predstavnik ministarstva doći na sastanak sa malinarima iz Bijelog Polja. S obzirom da već treći put malinari ponavljaju kako je predstavnik Sekretarijata za preduzetništvo Džafer Gusinjac, u njihovom prisustvu, razgovarao sa zaposlenim u Ministarstvu, pozivamo gospodina Gusinjca da javno saopšti ime ili funkciju osobe sa kojom je razgovarao i koja mu je, navodno, obećala dolazak predstavnika MPRR.

PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?