Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rodnoj ravnopravnosti u završnoj fazi

Objavljeno: 17.09.2014. 21:41 Autor: PR služba

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava danas je u staroj zgradi Vlade održalo i posljednji okrugli sto u okviru Javne rasprave povodom Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rodnoj ravnopravnosti. Ispred Ministarstva za ljudska i manjinska prava ministar dr Suad Numanović je u svoje lično ime i u ime svih koji su učestvovali i dali svoju podršku Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rodnoj ravnopravnosti, uputio izraze zahvalnosti ste na izdvojenom vremenu da prisustvuju i učestvuju u jednom vrlo značajnom događaju.

mmpMinistar je konstatovao da je Crna Gora je u procesu pregovora za punopravno članstvo u EU što je vodi daljem napretku u primjeni standarda Evropske Unije, pa i po pitanju rodne ravnopravnosti. Rodna ravnopravnost zapravo podrazumijeva ravnopravno učešće žena i muškaraca u svim oblastima javnog i privatnog sektora, jednak položaj i jednake mogućnosti za ostvarivanje svih prava i sloboda i korišćenje ličnih znanja i sposobnosti za razvoj društva, kao i ostvarivanje jednake koristi od rezultata rada. Tako govorimo o jednakim ulogama žene i muškarca u našem društvu bez ikakve diskriminacije.

Naša država prepoznaje značaj uloge žene u društvu i shodno tome stvara pretpostavke za jačanje te uloge postavljajući u fokus interesovanja ekonomsko osnaživanje žena u društvu, prevenciju i zaštitu od nasilja i nasilja u porodici kao i aktivnije učešće u javnom i političkom životu.

Zakon o rodnoj ravnopravnosti je usvojen 2007. godine i sada se pojavila potreba za određenim izmjenama. Jedan od razloga za izmjene i dopune postojećeg zakona je usklađivanje sa nedavno usvojenim Zakonom o zabrani diskriminacije, što je i Evropska komisija identifikovala kao ključni razlog.

,,Naš je zadatak da istrajemo u naporima da svoje društvo izdignemo na još viši nivo kada govorimo o poštovanju ljudskih prava i da se svaki naš građanin/ka osjeti kao punopravni član/ica tog društva. Pravo žena na jednak tretman predstavlja prije svega osnovno ljudska pravo.

Žene zauzimaju više od polovine našeg društva. Moramo imati u vidu svakodnevno izuzetan značaj svake od njih. Ženu moramo ekonomski osnažiti, zaštiti od svakog vida nasilja i učiniti je vidnijom u društvu. Jačanje samosvijesti kod same žene, doprinosi jačanju kolektivne svijesti našeg društva”, izjavio je ministar dr Numanović u svom obraćanju prisutnoj javnosti.

U plenarnoj sali danas se okupilo oko stotinu zainteresovanih da brane i štite prava žene u našem društvu i svojim sugestijama i komentarima, koje će Radna grupa razmotriti, pomognu da Nacrt ovog zakona bude što kvalitetniji i da Zakon bude što je moguće lakše primjenljiv.

Glavna zamjerka postojećem Zakonu, koji je inače označen kao jedan od vrlo kvalitetnih zakona u regionu, je neefikasnost njegove primjene.

Prisutnima su se u pozdravnim govorima obratili osim ministra dr Suada Numanovića, Nj.E. Ambasador Mitja Drobnič, šefica programa za demokratizaciju u Misiji OSCE u Crnoj Gori, Lia Manjaguanjo i zamjenik Stalnog predstavnika UNDP u Crnoj Gori, Miodrag Dragišić.

Učesnici su bili predstavnici/e državnih organa, Delegacije EU u Crnoj Gori, UNDP-a, OSCE-a,UNHCR-a,UNICEF-a, lokalnih samouprava NVO sektora,pravosudnih organa, zatim koordinatorke za pitanja rodne ravnopravnosti .

Javna rasprava zvanično se završava 22. septembra 2014. dok će Izvještaj o istoj biti postavljen na sajtu Ministarstva.

PR služba Ministarstva za ljudska i manjinska prava

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?