Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Uprava pomorske sigurnosti na radionici za uzorkovanje i analizu balastnih voda u Sloveniji

Objavljeno: 26.09.2014. 21:30 Autor: Ministarstvo saobraćaja i pomorstva
 
U Portorožu u Sloveniji u organizaciji Instituta za vode Republike Slovenije, održana je teorijska i praktična obuka za uzorkovanje i analizu balastnih voda. Obuka je održana kao dio BALMAS projekta u kojem je Uprava pomorske sigurnosti jedan od projektnih partnera. 

Obuka za uzorkovanje i analizu balastnih voda sprovedena je kao dio aktivnosti iz radnog paketa 7 koji vodi Institut za vode Republike Slovenije, a održana je u prostorijama Stanice za biologiju mora u Piranu. Obuku su sproveli dr. Matej David i dr. Stephan Gollasch

Cilj ovog radnog paketa je stvaranje integrisanog BALMAS sistema za podršku prilikom odlučivanja koji obuhvata i izvještavanje o balastnim vodama, procjenu rizika od balastnih voda i sistem ranog uzbunjivanja. Na taj način bi se nadležnim vlastima Jadranskih država omogućilo sigurno i efikasno sprovođenje mjera za upravljanje balastnim vodama u skladu sa Konvencijom o balastnim vodama. 

Opšti cilj BALMAS projekta je povećana kontrola operacija vezanih za balastne vode i razvijanje integrisanog Plana za upravljanje balastnim vodama koji će omogućiti usklađenost prekograničnih sistema kontrole u jadranskim lukama kako bi se spriječio prenos štetnih vodenih organizama i patogena (HAOP). 

Prvi dan radionice bio je teorijskog tipa. Učesnici su upoznati sa načinom uzimanja uzoraka balastne vode sa brodova i protokolima koji se u tim slučajevima primjenjuju. Teorijski dio obuhvatao je kako protokole i uzorkovanje od strane oficira kontrole luke države, tako i naučne protokole vezane za analiziranje uzoraka.

Drugi dan bio je rezervisan za praktičnu primjenu teorijskih znanja pa su učesnici imali priliku da prisustvuju uzimanju uzoraka sa broda usidrenog u luci Kopar. Uzorci su obrađivani tokom poslijepodnevne sesije u laboratorijama Instituta i tada su predstavljeni protokoli za obradu i analizu uzetih uzoraka. Dvodnevna obuka završena je diskusijom o budućim aktivnostima i problemim sa implementacijom radnog paketa 7. 

Učesnici iz Crne Gore bili su Vladan Radonjić, Predrag Ratković i Darinka Joksimović iz Uprave pomorske sigurnosti; Željko Lompar i Novica Mijović iz Lučkih kapetanija Bar i Kotor; Dragana Drakulović, Sandra Marković i Branka Pestorić iz Insituta za biologiju mora koji je takođe projektni partner na BALMAS projektu iz Crne Gore. 


PR Služba Ministarstva saobraćaja i pomorstva
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?