- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija Ministar Bošković govorio na 65. zasijedanju Izvrš...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Ministar Bošković govorio na 65. zasijedanju Izvršnog Komiteta Programa Visokog komesara Ujedinjenih nacija za izbjeglice
Objavljeno: 01.10.2014. • 18:00 Autor: mrss
Delegacija Crne Gore koju predvodi ministar rada i socijalnog staranja mr Predrag Bošković učestvuje na 65. zasijedanju Izvršnog Komiteta Programa Visokog komesara Ujedinjenih nacija za izbjeglica (ExCom) u Ženevi koje se održava od 30. septembra do 4.oktobra 2014. godine.
Tokom, današnjeg, izlaganja na zasijedanju Izvršnog odbora UNHCR-a, ministar Bošković je govorio o posvećenosti Crne Gore rješavanju pitanja izbjeglih i raseljenih osoba.
On je rekao da je Crna Gora uradila jako puno po pitanju trajnog rješavanja položaja izbjeglih i raseljenih osoba integrišućih u crnogorsko društvo, ali i poštujući njihovu volju za dobrovoljni povratak u zemlju porijekla. Intezivno se radi i na riješavanju njihovog stambenog pitanja korz IPA programe i Regionalni stambeni program, kazao je on.
Na kraju izlaganja ministar Bošković je zaključio da Crna Gora sprovodeći brojne nacionalne i međunarodne inicijative, i da će dalje težiti ka unapređenju položaja izbjeglica s ciljem obzbjeđenja jednakih prava i ravnopravnih mogućnosti za svakog člana crnogorskog društva.
65. zasijedanje Izvršnog komiteta Programa Visokog komesara za izbjeglice -ExCom
Ženeva, 30. septembar - 4. okrobar 2014. godine
Izlaganje mr Predraga Boškovića, ministra rada i socijalnog staranja
G-dine Visoki komesare,
Ekselencije,
Dame i gospodo,
Ženeva, 30. septembar - 4. okrobar 2014. godine
Izlaganje mr Predraga Boškovića, ministra rada i socijalnog staranja
G-dine Visoki komesare,
Ekselencije,
Dame i gospodo,
Zadovoljstvo mi je što mogu da kažem da Crna Gora u potpunosti podržava stav Evropske unije po pitanju raseljenih osoba. Pored toga, čast mi je da u ime Crne Gore iskažem zahvalnost na podršci koju Visoki komesar i UNHCR pružaju Crnoj Gori u rješavanju statusa izbjeglih i raseljenih.
Crna Gora je posvećena najvišim principima međunarodne zaštite, podrške i pomoći izbjeglim i raseljenim osobama.
U posljednjih dvadeset godina Crna Gora se suočila sa prilivom izbjeglih i raseljenih osoba sa prostora bivše Jugoslavije, kao posljedica balkanskih ratova. Zato pred Komitetom želim da predstavim politiku koju Crna Gora sprovodi u cilju trajnog rejšavanja pitanja izbjeglica.
G-dine Visoki komesare,
Crna Gora je uradila jako puno po pitanju trajnog rješavanja položaja izbjeglih i raseljenih osoba. Pored niz strateških dokumenata koje smo doinijeli u cilju njihovog integrisanja u crnogorsko društvo i dobrovoljnog povratka u zemlju porijekla, intezivno radimo i na riješavanju njihovog stambenog pitanja.
Regionalnim stambenim programom, koji uz pomoć međunarodnih partnera realizujemo u saradnji sa Bosnom i Hercegovinom, Hrvatskom i Srbijom riješićemo stambeno pitanj za 6.063 osobe koje spadaju u najranjivije kategorije izgradnjom 907 stambenih jedinica, isporukom građevinskog materijala za 120 stambenih jedinica, izgradnjom 60 montažnih kuća i 68 smještajnih jedinica u Domu starih u Pljevljima.
Sa zadovoljstvom mogu da kažem da je pripremljenja tenderska dokumentacija za izgradnju zgrade u Nikšiću i očekuje se skoro objavljivanje javnog poziva za izbor izvođača. U toku je priprema tenderske dokumentacije za Dom za stare u Pljevljima. U cilju trajnog okončanja postojanja kolektivnih centara i rješavanja stabenog pitanja aplicirali smo i za dva projekta i to izgradnju 94 stana u Beranama i 32 stana u Herceg Novom.
Aktivnosti Vlade usmjerene su i na intenziviranju bilateralne saradnje sa zemljama porijekla, posebno sa Vladom Republike Kosovo, i direktne komunikacije sa raseljenim i interno raseljenim osobama na terenu, kroz informativne kampanje i organizovane odlaske u zemlje porijekla u cilju pribavljanja ličnih dokumenata neophodnih za regulisanje statusa.
Reuzltat toga je povratak 13 porodica sa 67 članova, tokom prošlog mjeseca, u opštinu Klina Republike Kosovo. Za realizaciju ove aktivnosti vlade Crne Gore i Republike Kosovo su imale podršku institucija EU i UNHCR-a. Sa realizacijom dobrovoljnog povratka nastavićemo i u narednom periodu čime ćemo ispuniti želje raseljenih da se vrate u zemlju porijekla, jer su se za dobrovoljni povratak trenutno prijavile 103 porodice.
Nastavićemo da sprovodimo aktivnosti na poboljšanju socijalno-ekonomskog položaja izbjeglih i raseljenih, s posebnim akcentom na obrazovanje djece interno raseljenih osoba iz romsko egipćanske populacije.
Crna Gora je napravila napredak i u oblasti politike azila i migracija. Otvoren je Centra za smještaj tražilaca azila kapaciteta za 65 osoba, 20. februara ove godine, koji funkcioniše u skladu sa međunarodnim standardima. Uspostavljanem ovog Centra i usaglašavanjem pravne tekovine Crne Gore sa EU, stvoreni su uslovi za punu implementaciju međunarodnih standarda u ovoj oblasti.
Gospodine predsjedavajući,
Svojim dosadašnjim naporima, uz ispunjavanje najvišeg nivoa humanosti i odgovornosti, Crna Gora će nastavit dodatno da afirmiše vrijednosne tekovine na kojima je naše društvo utemeljeno i na najbolji način sprovodi Konvenciju Ujedinjenjih nacija o izbjeglicama.
Crna Gora će nastaviti sa aktivnostima u cilju unapređenja položaja izbjeglica s ciljem obzbjeđenja jednakih prava i ravnopravnih mogućnosti za svakog člana našeg društva.
Zahvaljujem na pažnji.
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?