- Vlada Crne Gore
Ministarka Vlahović učestvovala na ministarkom okr...
Ministarka Vlahović učestvovala na ministarkom okruglom stolu o nauci i tehnologiji u Kyotou
Delegacija Crne Gore, na čelu sa ministarkom nauke, prof. dr Sanjom Vlahović, boravi u zvaničnoj posjeti Japanu na poziv Shunichija Yamaguchija, ministra za naučnu i tehnološku politiku Vlade Japana. Ministarka Vlahović i članovi delegacije, koju čine prof. dr Jovan Mirković, Ambasador Crne Gore u Japanu i prof. dr Danilo Nikolić, dekan Fakulteta za pomorstvo UCG prisustvovala je danas otvaranju Foruma ”Nauka i tehnologija u društvu”, (STS Forum), koji se održava od 5-7. oktobra 2014. godine u Kjotu.
STS Forum otvorio je premijer Japana Abe Shinzo, koji je okupljenim ministrima iz svih krajeva svijeta, kao i velikom broju nobelovaca, naučnika, direktora naučnih centara, instituta, fondacija, ali i visokih predstavnika Direktorata za nauku i inovacije EU, govorio o važnosti nauke i tehnologije u savremenom svijetu, o tome šta na tom polju radi globalni lider Japan, kao i kakvi su budući planovi i rješenja. Nakon ceremonije otvaranja Ministarka Vlahović bila je učesnik i predstavnik Crne Gore na 11. Ministarskom okruglom stolu o nauci i tehnologiji, na kom je učešće uzelo preko 30 ministara nauke i tehnologije iz čitavog svijeta, a kojim je predsjedavao Shunichi Yamaguchi.
Ministarka Vlahović iskoristila je priliku da okupljenim kolegama izloži aktuelnu strategiju razvoja nauke u Crnoj Gori. Ona je na Ministarskoj konferenciji u Kyoto-u iznijela i najnovije podatke po kojima je Crna Gora trenutno zemlja sa najbrže rastućim napretkom u nauci u našem regionu, ali i prezentovala model koji smo u proteklom periodu primijenili da bismo aktivirali naučnu zajednicu i evropske i svjetske fondove za nauku. Ministarka Vlahović izrazila je želju da se Crna Gora uključi i u fond za nauku Vlade Japana i da Japan postane partner u nekom od strateških projekata za naučnu zajednicu Crne Gore, kao što su tehno park ili centri izvrsnosti u pojedinim oblastima.
Nakon Ministarskog okruglog stola, ministarka Vlahović sastala se sa japanskim kolegom Shunichijem Yamaguchijem. Susret dva resorna ministra bio je prilika za razmjenu misljenja o uspostavljanju saradnje i budućim vidovima naučne saradnje na državnom nivou, imajući u vidu tradicionalno dobre odnose dvije prijateljske države. Kada je riječ o sporazumu između Crne Gore i Japana, na snazi je i dalje stari sporazum iz 1981. godine te su se obje strane usaglasile da se analizira mogućnost usvajanja novog teksta koji bi precizirao prioritete i direktne mogućnosti saradnje naučno-istraživačkih zajednicua Crne Gore i Japana, imajući u vidu lidersku poziciju Japana u oblasti nauke, tehnologije i inovacija u svijetu. Poseban akcenat stavio bi se na mogućnost korišćenja japanskih naučnih kapaciteta od strane naših naučnika za visoko sofisticarane oblasti istraživanja u kojima Crna Gora nema kapaciteta da ulaže u laboratorije i istraživačke centre.
Ministarka Vlahović se danas u Kyotou susrela i sa Robertom Janom Smitsom, generalnim direktorom u Direktoratu za nauku i inovacije EU, koji je izrazio zadovoljsvo ponovnim susretom sa ministarkom Vlahović na jednom od najznacajnijih skupova u svijetu, kada su u pitanju nauka i istraživanje. On je čestitao Crnoj Gori na naporima koje ulaže u oblast nauke i istraživanja i uputio ministarki Vlahović direktne čestitke povodom upravo završenog festivala Otvoreni Dani nauke, zbog izuzetnih ocjena koje je festival dobio od strane visokih predstavnika EK koji su mu prisustvovali.
Na marginama STS Foruma, ministarka Vlahović sa članovima delegacije održala je sastanak sa Izraelskim ministrom za nauku, tehnologiju i svemir Jakovom Perijem, kao i ministarkom obrazovanja i nauke Bugarske prof. dr Rumijanom Kolarovom.
U razgovoru sa izraelskim ministrom Jakovom Perijem dogovoreni su konkretni koraci koji u narednom periodu treba da otvore vrata crnogorskim naučnim institucijama, a samim tim i crnogorskoj naučnoistraživačkoj zajednici vezano za saradnju sa ovom zemljiom, koja bilježi izvanredne rezultate u oblasti nauke i istraživanja, posebno u domenu pojedinih grana kao što su medicina, poljoprivreda i energija, a koje spadaju u prioritetne grane istraživanja i kada je o Crnoj Gori riječ. Iskustvo Izraelskih kolega ocijenjeno je kao dragocjeno, te će prvi naredni korak biti posjeta crnogorske delegacije naučnika izraelskim naučnim centrima. Biće to odlična prilika da naučnici analiziraju mogućnosti i oblasti saradnje, nakon čega je planirano se i potpiše sporazum o naučno saradnji između dvije zemlje. Kako je Crna Gora od januara i ravnopravna članica novog okvirnog programa za nauku EU Horizonta 2020 i to je prepoznato kao jedna od prilika za saradnju dvije države u domenu realizacije zajedničkih projekata.
Kada je riječ o susretu sa ministarkom Kolarovom, centralna tema ovog bilateralnog susreta bilo je potpisivanje Programa saradnje u nauci i istraživanju između dvije države, na osnovu bilateralnog sporazuma potpisanog još 2011. godine. Sastanak je bio prilika da se usaglase prioriteti saradnje i time konačno zaokruži tekst programa koji će biti upućen na izjašnjenje vladama dviju država. Nakon potpisivanja Programa bilateralne saradnje u nauci, dogovorena je posjeta bugarskih naučnika Crnoj Gori, njenim naučnim istitucijama, kojom prilikom bi se i dogovorila konkretna saradnja i zajednički projekti, kako u okviru H2020, tako i u okviru drugih dostupnih fondova koje Bugarska već koristi.
Crnogorska delegacija sjutra iz Kyotoa putuje za Tokio gdje je planirana posjeta KEIO Univerzitetu, koji predstavlja jedan od tri najistaknutija univerziteta u Japanu, a posjetiće i jedan od najstarijih nacionalnih univerziteta, Univerzitet u Tsukubi, gdje će se sastati sa rektorom, prof. dr. Kyosuke Nagataom. Zahvaljujući dugogodišnjoj saradnji i istraživanjima koja je sa kolegama sa KEIO univerziteta radio Prof. dr Danilo Nikolić, govoriće se o mogućnosti da naši doktoranti i postdoktoranti dobiju mogućnost studija i istražianja na ovoj prestižnoj instituciji. Nakon toga, biće upriličena posjeta Univerzitetu Tsukuba, jednoj od najprestižnjijh naučnih institucija u svijetu. S obzirom na dugogodišnju saradnju našeg univerziteta sa Tsukuba Univerzitetom kroz istraživanja i gostujuća predavanja našeg aktuelnog ambasadora i profesora Jovana Mirkovića, biće predložena saradnja u oblastima fizike, biomedicine, nano istraživanja, ali i ekonomije i društvenih nauka, s obzirom da je u gotovo svim ovim oblastima ovaj univerzitet jedna od najelitnih institucija u svijetu.
Ministarstvo nauke