- Vlada Crne Gore
Razgovori Marković - Bramerc: Međunarodni krivični...
Razgovori Marković - Bramerc: Međunarodni krivični sud dao doprinos izgradnji mira i pomirenja na prostoru bivše Jugoslavije
„Iako često u regionu, ovo je moja prva posjeta Crnoj Gori, što je nesumnjiv pokazatelj da za vrijeme svog mandata nijesam imao profesionalnu potrebu da posjetim vašu zemlju, budući da je Crna Gora od samog osnivanja Međunarodnog krivičnog suda iskazivala kontinuiranu posvećenost saradnji sa Haškim tribunalom i doprinosila uspješnosti njegove misije. Ne dolazim zbog problema, već da zahvalim na aktivnoj ulozi Crne Gore u koordinaciji i saradnji u predmetima pred haškim tribunalom, kao i u regionalnoj saradnji na polju otkrivanja i gonjenja najtežih kršenja međunarodnog humanitarnog prava“, saopštio je glavni tužilac Serž Bramerc na sastanku sa potpredsjednikom Vlade i ministrom pravde Crne Gore Duškom Markovićem, održanim u okviru dvodnevne zvanične posjete Crnoj Gori.
Potpredsjednik Marković je zahvalio tužiocu Bramercu na posjeti u važnom trenutku za dalji napredak Crne Gore u pregovaračkom procesu za članstvo u EU gdje je, shodno novom pristupu, ključ uspjeha u oblasti jačanja vladavine prava i gdje će u fokusu pažnje biti sposobnost pravosuđa u cjelini da obezbijedi još kvalitetniji bilans rezultata. On je zahvalio sagovorniku na ocjeni o otvorenoj i potpunoj saradnji Crne Gore sa Međunarodnim krivičnim sudom u Hagu, i konstatovao da je taj sud ostvario veoma važne rezultate u privođenju pravdi počinilaca najtežih krivičnih djela iz oblasti međunarodnog humanitarnog prava i dao svoj doprinos izgradnji mira i pomirenju na prostoru bivše Jugoslavije.
Sagovornici su istakli značaj saradnje pravosudnih organa država regiona za uspješno okončanje predmeta ratnih zločina pred nacionalnim sudovima, kako zbog obezbjeđivanja dosljedne borbe protiv nekažnjivosti, tako i zbog pravičnoa obeštećenja žrtava krivičnih djela i njihovih porodica. U tom kontekstu, potpredsjednik Marković je istakao da je Predlog zakona o naknadi štete žrtvama krivičnih djela, pored Republike Hrvatske, izradila i Crna Gora, i da se nalazi u završnoj fazi pripreme.
Obostrano je pozdravljeno i potpisivanje Deklaracije između Hrvatske, BiH, Crne Gore i Srbije, kojom su se predsjednici tih zemalja obavezali da će podržati proces traganja za nestalim osobama.
Na sastanku je bilo riječi i o predmetima ratnih zločina koji su vođeni i vode se pred pravosudnim organima Crne Gore. Od pet predmeta ratnih zločina, tri su okončana osuđujućim presudama, za jedan je žalbeni postupak u toku, a za jedan predmet tužilaštvo priprema vanredni pravni lijek – zahtjev za zaštitu zakonitosti.
U razgovoru je istaknuta potreba jačanja kapaciteta tužilaca i sudija u Crnoj Gori, između ostalog, i kroz obuke o međunarodnom humanitarnom pravu, koje uključuju međunarodne eksperte i saradnju sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, kako bi napori u borbi protiv nekažnjivosti i obezbjeđivanja pristupa pravdi i odšteti žrtava ratnih zločina bili ojačani i u potpunom skladu sa međunarodnom praksom.
Ministarstvo pravde / Biro za odnose s javnošću