Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

,,Rodna ravnopravnost u obrazovanju i sprječavanje nasilja u porodici”

Objavljeno: 14.10.2014. 21:12 Autor: PR služba

Ministar dr Suad Numanović je učestvovao na radionici za nastavnike/ce građanskog vaspitanja i obrazovanja iz nekoliko opština sa sjevera Crne Gore na temu rodne ravnopravnosti u obrazovanju sa posebnim osvrtom na zaštitu od nasilja u porodici. Ovu dvodnevnu radionicu, koju je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava u saradnji sa Kancelarijom UNDP-ja u Crnoj Gori i Zavodom za školstvo, pohađalo je 38 nastavnika/ca kako iz osnovnih, tako i iz srednjih škola iz Pljevalja, Mojkovca, Bijelog Polja, Berana, Šavnika, Žabljaka, Kolašina, Rožaja, Andrijevice i iz Podgorice.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava odnosno Odjeljenje za poslove rodne ravnopravnosti je svrstalo temu zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u porodici među prioritetne tri teme na  kojima je pojačalo intenzitet aktivnosti u 2014. godini. Nasilje u porodici je jedan od najvećih društvenih problema koji ima niz negativnih posljedica kako za samu porodicu, tako i za društvo u cjelini. Osim zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u porodici, Ministarstvo u 2014-oj godini, aktivnije radi na ekonomskom osnaživanju žena kao i njihovoj aktivnijoj ulozi u javnom i političkom životu.

Nasilje je u porodici najčešće prikriveno, nevidljivo ili prihvaćeno kao uobičajeno ponašanje zbog određenih shvatanja o odnosima polova.Obrazovne institucije, odnosno škole su prve koje pored porodice, pružaju informacije i osnovna znanja o ljudskim pravima i slobodama, društvenim normama ponašanja i moralnim vrijednostima. Nastavnici/e, kroz edukativni rad treba da prepoznaju  znakove eventualnog porodičnog nasilja kod svojih učenika/ica,  kao i manifestacije nasilničkog ponašanja djece.  

Odrastanjem u porodici, u kojoj je nasilje prisutno, djeca prihvataju nasilje kao obrazac ponašanja. Žrtve porodičnog nasilja redovno umanjuju ili prikrivaju pojavu nasilja, prije svega iz straha, da će im sigurnost dodatno biti ugrožena, ako nekome priznaju istinu, a često to kriju i iz razlog osjećaja stida što su dio te porodice. Otuda je od značaja sposobnost i senzibilizacija osoba, sa kojima djeca svakodnevno komuniciraju da prepoznaju ovu vrstu problema, i pokušaju da pomognu kroz institucije sistema. Naravno, naglašavamo da je u rješavanju ovakvih problema, veoma bitna kako pravovremena reakcija, tako i odgovorna međuinstitucionalna saradnja. Tu prije svega mislimo na saradnju između škola, policije i centara za socijalni rad.

Država Crna Gora zahtjeva ozbiljan tretman i predostrožnost kada je važnost ljudskih prava i zaštita istih u pitanju. Naročito naglašava važnost zaštite djece i omladine u toj oblasti. Obrazovne institucije su prve, koje pored porodice, daju inpute djeci u vezi sa poštovanjem osnovnih ljudskih prava. Djeca se pokušavaju usmjeriti ka netoleranciji diskriminacije, ka poštovanju različitosti i unapređenju afirmacije slobode ličnosti. Mlade generacije pokušavamo naučiti  pravim vrijednostima, prepoznavanju pogrešnih stvari.

Treneri/ce današnjeg seminara su Branka Vlahović, ekspertkinja za pitanja rodne ravnopravnosti i Srđa Đurović, predsjednik Područnog organa za prekršaje u Podgorici. Dvodnevna radionica je održana u preduzetničkom centru u okviru Srednje mješovite škole ,,Vuksan Đukić" u Mojkovcu.

,,Nasilje u porodici je ozbiljan društveni problem. Odrastanjem u porodici u kojoj je nasilje prisutno, djeca uče biti nasilna. Žrtve porodičnog nasilja redovno umanjuju i prikrivaju prisutnu pojavu nasilja iz straha da će im sigurnost biti dodatno ugrožena ako nekome priznaju istinu i zato je od izuzetnog značaja senzibilizacija i sposobnost  stručnih osoba u obrazovnim institucijama da prepoznaju znakove nasilja kako bi se na efikasan način djeci pomoglo da prevaziđu porodične probleme i kako bi se spriječilo eventualno dalje nasilje nad njima ukoliko ga je bilo”, rekao je ministar Numanović.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?