Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ministarka Pejanović - Đurišić: SEDM proces doprinosi viziji slobodne Evrope

Objavljeno: 16.10.2014. 17:30 Autor: Biro za odnose s javnošću
 
 
 
 
SEDM proces predstavlja efikasnu platformu za razmatranje političkih i vojnih pitanja i forum na kojem države članice promovišu regionalnu saradnju kroz zajedničke napore i olakšavaju evroatlanske integracije, doprinoseći viziji jedinstvene i slobodne Evrope u miru - rekla je ministarka Milica Pejanović-Đurišić, otvarajući sastanak ministara odbrane Jugoistočne Evrope - SEDM, u okviru drugog Sveobuhvatnog regionalnog ministarskog sastanka koji je održan u Budvi. 

Ministarka Pejanović-Đurišić je naglasila je da je SEDM uspio da održi regionalni značaj i da je ovaj sastanak bio prilika da se razmotre i prilagode savremenim izazovima različiti pogledi i ideje, koje se mogu dalje primjenjivati kroz ovu inicijativu, ocijenivši da je postojeća saradnja u sektoru odbrane odraz političke zrelosti koju treba unaprijediti, s obzirom na nove prijetnje, rizike i izazove po ovaj dio Evrope.

Obraćajući se učesnicima sastanka, predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić ocijenio je da je za Crnu Goru u savremenim uslovima, kao i za sve države regiona, članstvo u NATO alijansi najbolji garant stabilnosti i bezbjednosti, naglasivši da je Crna Gora spremna da bude pouzdan i siguran partner, kao i mjesto spajanja novih vrijednosti koje će donijeti uspješna regionalan saradnja, uz neposredno učešće i uticaj evroatlantskih i evropskih institucija.

Direktor kancelarije generalnog sekretara OSCE Marcel Pesko istakao je značaj regionalne saradnje po stabilnost Zapadnog Balkana i naglasio značaj regionalnih foruma za saradnju prilikom usvajanju reformskih agendi. „Prioritet OEBS-a u ovom regionu je održavanje stabilnosti, prije svega kroz kontrolu konvencionalnog naoružanja, te podršku sprovođenju Kodeksa ponašanja u političko-vojnim aspektima bezbjednosti, Mjerama izgradnje povjerenja i bezbjednosti (CSBM) i demilitarizaciju regiona”. Pesko je pozdravio jačanje regionalne saradnje i u borbi protiv transnacionalnih prijetnji kao što su organizovani kriminal i terorizam, ocijenivši da su združeni napori u reformi sektora odbrane i bezbjednosti vitalni za napredak regionalne saradnje i dalje jačanje stabilnosti.

Državni sekretar Ministarstva odbrane Rumunije i predsjedavajući SEDM Valeriu Nicut kazao je da aktuelni geopolitički kontekst zahtijeva da se razvijaju i adaptiraju strategije, kako bi postigli potrebnu spremnost za reagovanje na savemene izazove i prijetnje. ,,Jedan od zajedničkih ciljeva je poboljšanje operativne sposobnosti Brigade Jugoistočne Evrope-SEEBRIG, posebno u doprinosu kroz zajedničko učešće u međunarodnim misijama”, rekao je Nicut.

Učesnici su saglasni da je današnji sastanak bio veoma uspješan i da su preduzeti značajni koraci za nastavak SEDM inicijative, posebno kroz usvajanje zajedničkog budžeta i godišnjeg plana za SEEBRIG za 2015. godinu. Naglašeno je da dupliranje aktivnosti treba smanjiti na najmanju moguću mjeru, a projekte kao što su Izgradnja integriteta, Učešće žena u bezbjednosnim i odbrambenim strukturama na rukovodećem nivou, Povezivanje vojnih bolnica, Razvoj simulacionih mreža u Jugostočnoj Evropi, treba nastaviti i prilagoditi novoj bezbjdnosnoj realnosti.

Na sastanku su pozdravljene odluka Ankare da preuzme predsjedavanje Komande SEEBRIG (COMSEEBRIG) u okviru SEDM za 2015-2017, odluka Bukurešta za organizaciju 16 vježbi i države koje vode ostale SEDM projekte. Pozdravljena je i ponuda Tirane za preuzimanje organizacije sastanka zamjenika šefova odbrane u 2015. i odlučnost Zagreba da bude domaćin SEDM sastanka naredne godine, kao i napor koji je uložila Gruzija da postane punopravni član SEDM inicijative.

Članice SEDM inicijative su: Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Grčka, Crna Gora, Italija, Srbija, Makedonija, Slovenija, Rumunija, Ukrajina, Turska i SAD, a status posmatrača imaju Gruzija i Moldavija.

Ministarstvo odbrane / Biro za odnose s javnošću

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?