- Vlada Crne Gore
Šefica Kancelarije za saradnju s NVO Danka Latkovi...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Šefica Kancelarije za saradnju s NVO Danka Latković učestvovala na Regionalnoj konferenciji o razvoju filantropije u Beogradu
Objavljeno: 21.10.2014. • 00:56 Autor: Kancelarija za saradnju sa NVO
“Filantropija je ljubav prema čovjeku - novac je samo alatka.”
“Filantropija ne priprada nikoma ali je možete kreirati za bolji svijet.”
“malo delo-VELIKA STVAR” (FONDACIJA trag)
„Kad bi svako dao koliko može, bilo bi dovoljno.”
“Filantropija ne priprada nikoma ali je možete kreirati za bolji svijet.”
“malo delo-VELIKA STVAR” (FONDACIJA trag)
„Kad bi svako dao koliko može, bilo bi dovoljno.”
U Beogradu je, 17. oktobra o.g, održana Regionalna konferencija o razvoju filantropije, pod nazivom “SIGN za razvoj filantropije: Regionalna perspektiva”, na kojoj je učestvovala šefica Kancelarije za saradnju s NVO Danka Latković, i bila panelistkinja na prvoj sesiji pod nazivom “Izgradnja povoljnijeg pravnog okruženja za filantropiju u regionu”. Iz Crne Gore participiralo je i petnaest predstavnika NVO-a.
Cilj projekta “SIGN FOR SUSTAINABILITY” je doprinos stvaranju podržavajućeg okvira za razvoj filantropije, društveno odgovornog poslovanja, građanskog aktivizma i međusektorskog dijaloga na regionalnom i nacionalnom nivou, te sticanje značajnije podrške građana i lokalnih partnera, što bi doprinijelo održivosti organizacija civilnog društva i jačanju njihovog uticaja u procesu demokratizacije na zapadnom Balkanu.
U pomenutoj sesiji panelisti su bili profesor Dragan Golubović, ekpert za neprofitno pravo, Ivana Ćirković, direktorka Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom u Vladi Republike Srbije, te Anica-Maja Boljević, izvršna direktorka FAKT-a i članica SIGN Mreže (Crna Gora). Na početku je profesor Golubović predstavio u najkraćem osnovne nalaze Analize- regionalnog presjeka poreskih i drugih propisa u regionu značajnih za razvoj filantropije, nakon čega su panelistima postavljana pitanja u vezi sa temom, tako da je tok bio vrlo dimaničan i interaktivan.
Stanje u Crnoj Gori, kao i u regionu generalno, pokazuje da ima dosta otvorenih pitanja, prije svega u odnosu na poreske propise, uključujući i pravne paznine, zbog čega ih svakako treba korigovati, ali isto tako raditi i na promovisanju davanja u opštekorisne svrhe. Ocijenjeno je da je pored poreskih, neophodno ovo pitanje sagledati i u kroz prizmu ostalih zakona od značaja za razvoja filantropije kao što su Zakon o volonterskom radu i Zakon o nevladinim organizacijama, sa kojim bi trebalo harmonizovati poreske propise, bar po pitanju proširenja oblasti od opšteg interesa u koja bi se ulaganja mogla tretirati kao priznati rashod.
U tom kontekstu D. Latković je naglasila da je i Startegijom saradnje Vlade CG i NVO iz 2009. godine i Strategijom razvoja NVO u Crnoj Gori, iz decembra 2013. godine, predviđena izmjena poreskih propisa u smislu proširenja pomenutih oblasti, te izrade analize propisa, kao preduslova, a slične mjere su definisane i Akcionim planom za pregovaračko poglavlje 23. Istakla je i stav građana iz istraživanja “Individualna filantropija u Crnoj Gori” (fAKT-2012.) koji su saglasni sa stavom: „kad bi svako dao koliko moze, bilo bi dovoljno”, što upućuje na zaključak da značajan broj ispitanih građana (40.4%) smatra da pojedinci mogu riješiti sami dosta društvenih problema tako što će dati najviše što mogu.
Ukazano je i na problem u implementaciji važećih propisa i povremena različita tumačenja istih, pa je sugerisano da bi trebalo investirati u unaprjeđenje kapaciteta poreskih uprava, a od koristi bi bila i npr. stručna mišljenja resornog ministarsva finansija o pitanjima koja su prepoznata kao “pravna praznina” ili se često različito tumače od različitih subjekata. U odnosu na Zakon o volonterskom radu u Crnoj Gori, najvažnija korektura bi se odnosila na omogućavanje privrednim društvima da budu organizatori volonterskog rada, po strožije propisanim uslovima nego za druge organizatore volonterskog rada, čime bi se doprinijelo razvoju korporativne filantropije.
Drugi panel bio je posvećen značaju transparentnosti i odgovornosti za filantropiju, i, u sklopu njega, kao i zaključnog dijela skupa, konstatovano da je tranparentnost procesa davanja za opšte dobro od posebnog značaja, posebno za sticanje i unaprjeđenje povjerenja u donatorske akcije i organizatore doniranja, da je edukacija svih aktera, a posebno građana, izuzetno važna, kao i kreiranje što lakšeg načina doniranja, kao uslova za uspješne akcije.
Skup je organizovan u okviru projekta SIGN for Sustainability (“SIGN za održivost”), koji realizuju članice neformalne mreže SIGN – Southeast Europe Indigenous Grantmakers Network, a projekat finansiraju Evropska unija kroz program podrške civilnom društvu (Instrument for Pre-accession Assistance (IPA) Civil Society Facility (CSF)) i Balkanski fond za demokratiju.
Članice SIGN mreže su: Fond za aktivno građanstvo – fAKT (Crna Gora), Fondacija TRAG (Srbija), Fondacija za razvoj zajednica Mozaik (BiH), Centar za institucionalni razvoj – CIRa (Makedonija) i Forum za građanske inicijative FIQ (Kosovo). Partner na projektu je VIA Fondacija (Češka), a saradnik Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva (Hrvatska).
Skup se mogao pratiti i na Twiter-u.
IZ KANCELARIJE ZA SARADNJU S NVO
Vezani članci:
BOK održao sedmu redovnu sjednicu 30.11.2024.
Gjeloshaj ponovo pozvan u Vašington 01.12.2024.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?