- Vlada Crne Gore
Ministarstvo zdravlja Ministar Radunovic otvorio regionalni skup na temu...
Ministar Radunovic otvorio regionalni skup na temu “Unapređenje kapaciteta za prevenciju povreda, korz unaprijeđeni nadzor na povredama”
Poštovani gosti, uvažene kolege,
Zadovoljstvo mi je da vas pozdravim, poželim dobrodošlicu u ime Ministarstva zdravlja Vlade Crne Gore i otvorim subregionalni skup na temu “Unapređenje kapaciteta za prevenciju povreda, korz unaprijeđeni nadzor na povredama”.
Povrede i nasilje spadaju u vodeće uzroke smrti i invaliditeta u svim zemljama svijeta i u značajnom su porastu u nisko i srednje razvijenim zemljama, uglavnom kao posljedica epidemioloških, demografskih i socioekonomskih promjena koje su obilježile razvoj ovih zemalja u posljednjih nekoliko decenija. U strukturi umiranja u Crnoj Gori, prema prikazu deset najčešćih dijagnostičkih kategorija na petom mjestu nalaze se povrede, trovanja i posljedice djelovanja spoljnih faktora sa oko 5% zastupljenosti.
Budući da je u svijetu evidentan značajan trend rasta svih oblika nasilja i povreda, aktivnosti koje sprovodi Ministarstvo zdravlja, shodno preporukama Svjetske zdravstvene orgnizacije, usmjerene su na razvijanju i uspostavljanju efikasnog sistema nadzora za incidencu i prevalencu povreda, kao i identifikaciji faktori rizika povreda i njihovom suzbijanju.
Prema raspoloživim podacima, u 2012. godini, bilo je ukupno 4 223 bolnički liječenih pacijenata sa povredama, svrstani prema dijagnozama, bez podataka o mehanizmu nastanka povrede.
Preduzimanjem potrebnih mjera od strane relevantnih aktera, Ministarstvo zdravlja se zalaže da se uspostavi sistem evidencije povreda u cilju prevencije, kao najefikasnijeg vida zaštite. Za adekvatne programe prevencije potrebno je raspolagati sa relevantnim i preciznim podacima o povredama, mehanizmu i mjestu nastanka povrede, vrstama, rasprostanjenosti, uzrocima i faktorima rizika, koji zahtijevaju efikasan kvalitetno postavljen sistem za prikupljnje i izvještavanje podataka.
U novembru 2011. godine, potpisan je Protokol o postupanju, prevenciji i zaštiti od nasilja u porodici, prema kojem je zdravstveni sektor u obavezi da obezbijedjuje relevantne podatke o veličini zdravstvenih posljedica i efikasnim intervencijama u zbrinjavanju žrtava, zatim vanbolničku, bolničku i hitnu medicinsku njegu, podršku i pristup ustanovama koje se bave forenzičkom ocjenom, posebno u slučajevima seksualnog nasilja, kao i da daje podršku procesu oporavka žrtve, obezbijedjuje uvid u medicinsku dokumentaciju, daje stručni nalaz i mišljenje o medicinskim indikacijama, faktorima rizika, i saradjuje sa policijom, centrima za socijalni rad i drugim relevantnim institucijama.
Zakonom o zbirkama podataka iz oblasti zdravstva definisano je obavezno prijavljivanje povreda, dok je Zakonom o zaštiti od nasilja u porodici, obaveza zdravstvenih radnika da prijave slučajeve nasilja. Na osnovu Zakona o zbirkama podataka iz oblasti zdravstva, na predlog Instituta za javno zdravlje, Ministarstvo zdravlja je 2012.godine donijelo je Pravilnik o načinu popunjavanja, rokovima dostavljanja i obrascima prijava za registar traumatizama.
U okviru centara za mentalno zdravlje i specijalizovanim savjetovalištima i institucijama na nacionalnom i opštinskom nivou, radi se na unapredjenju programa koji doprinose smanjenju faktora rizika, podizanju svijesti i prepoznavanju obima i posljedica problema povreda i nasilja, edukaciji žena o neželjenoj trudnoći i postnatalnoj njezi, programima obaveznog liječenja počinioca nasilja, prevenciji i liječenja bolesti zavisnosti, upotrebe alkohola i droga.
Iz dosadašnjeg iskustva, svjesni smo da je potreban multisektorski pristup, koji uključuje sve segmente društva, sa uspostavljenim efikasnim mehanizmima monitoringa i evaluacije preduzetih akcija, u cilju suzbijanja faktora rizika, sa posebnim akcentom na porodicu, kao osnovnoj ćeliji društva, djeci kojoj treba posvetiti najveću pažnju, kroz obrazovne programe počevši od vrtića, jer pored porodičnog vaspitanja, institucionalnim procesom vaspitanja i obrazovanja, usadjujemo, kulturološke i sociološke norme i osjećaj za vrijednosti, moral i pravičnost, a sve u cilju formiranja kompletnih, samostalnih zdravih ličnosti, koji će doprinijeti dobrobiti cijelog društva. Multidisciplinarni pristup treba da osigura ne samo učinkovito reagovanje integrisanom strategijom na nasilje, već što je važnije, dosljednu i na dokazima temeljenu strategiju za prevenciju nasilja.
Potrebno je uspostaviti bolju koordinaciju na institucionalnom nivou, sa jasno definisanim ciljevima i preciziranim odgovornostima i shodno procjeni relevantnih glavnih učesnika, opredijeliti se za model koordinacije, koji će biti najprihvatljiviji za sve, u cilju unapredjenja multisektrorke i multidisciplinarne saradnje i uspostavljanja kvalitetnih evidencija u oblasti prevencije povreda.
Siguran sam da će i ovaj skup doprinijeti prevenciji povreda i unapređenje zdravstvenog sistema u ovoj oblasti. Želim vam uspješan rad naredna dva dana i proglašavam skup na temu „Unapređenje kapaciteta za prevenciju povreda kroz poboljšanje sistema nadzora povreda" otvorenim.