Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ministar Radunovic govorio na prezentaciji brošure pod nazivom: „Pristup porodice članu koji ima rak-Oboljele pazimo i volimo na pravi način“, u izdanju Doma zdravlja Danilovgrad

Objavljeno: 29.10.2014. 18:33 Autor: PR sluzba

POŠTOVANE KOLEGE, UVAŽENI GOSTI, PREDSTVANICI MEDIJA,


Danas smo svi zajedno u prilici da prisustvujemo promociji nove edukativne brošure Doma zdravlja „Dimitrije Dika Marenić“ pod nazivom: „Pristup porodice članu koji ima rak-Oboljele pazimo i volimo na pravi način“, koja je namijenjena onima čiji je član porodice ili prijatelj obolio od raka.

Ovaj projekat, kao i niz prethodnih koje je osmislio i realizovao Doma zdravlja Danilovgrad, u potpunosti je u skladu sa naporima Minsitarstva zdravlja da se uporedo sa permanentnim unapređenjem zdravstvene zaštite, podiže i nivo zdravstvene kulture i brige svih činilaca društva o zdravlju populacije, što je u skladu sa ciljevima Strategije za prevenciju i kontrolu horničnih nezaraznih boelsti 2014.-2015.“. U hronične nezarazne bolesti spadaju i maligna oboljenja, koja su u Evropi i kod nas na drugom mjestu po broju oboljelih i umrlih.

Poslije kardiovaskularnih bolesti, koje uzrokuju preko 50 odsto od ukupnog mortaliteta, maligne bolesti uzroku 16- 17 odsto smrtnih ishoda. U trci sa vremenom na žalost, pacijent je često izjednačen sa dijagnozom rak. Ne smije se to dozvoliti. Pacijent ima ime i prezime, integritet, dušu i osjećanja. Zato je potrebno angažovanje, pažnja i briga svih nas, prije svega zdravstvenih institucija i medicinskih radnika, ali i drugih brojnih subjekata u društvu, a posebno porodice, jer pored medicinskog tretmana malignih bolesti, vrlo je važno na pravi način brinuti i o psihološkoj stabilnosti osobe koja se bori sa rakom. U tome može da pomogne stručno lice, odnosno, psiholog, psihološki savjetnik, psihijatar, ali značajnu ulogu sasvim sigurno imaju i porodica i prijatelji.

Dragi prijatelji,

Lav Tolstoj opis smrti Ivana Iljića opisuje sljedećim riječima:CITIRAM:
" Najteža patnja za Ivana Iljića bila je laž....to što nisu hteli da priznaju ono što su svi znali i što je on znao, to što su htjeli da ga prevare u vezi sa njegovim strašnim stanjem i primorali ga da i on sam laže......I tako, na ivici ponora morao je da živi sam, bez ikoga ko bi ga razumeo i za njim žalio". Zazvršen citat. "Smrt Ivana Iljica". Lav Tolstoj
Zato budimo tu kad najviše trebamo, jer temeljna vještina u palijativnoj njezi je kontrola i ublažavanje simptoma, posebno bola kao i objedinjavanje fizičkih, socijalnih, psiholoških i duhovnih oblika podrške u očuvanju dostojanstva bolesnika i njegovog integriteta, ali i integriteta porodice.

Poštovane koleginice i kolege, zdravstveni radnici,

palijativna njega teži unapredjenju kvalieta života. Porodica i pacijent su u fokusu. Ulaskom u porodicu, stečeno je povjerenje, a porodica očekuje praktičnu pomoć, druženje do posljednjeg časa, a nakon toga utjehu i saosećanje. Pažljiva prisutnost , "ono biti tu" kao sigurnost, razgovor , aktivnost uz i oko pacijenta,
ako treba "i zajedničko ćutanje".Zato neophodno je izgraditi odgovarajuće ponašanje, odnos podrške i povjerenja koji pomaže pacijentu da izgradi zdrav i realan stav prema svom zdravstvenom stanju omogućujući mu dostojanstveno umiranje.

Napredak bolesti pokazuje umirućem, a i porodici, skori kraj, dovodeći do različitih rekacija nekada dijametralno suprotnih: kao reakcija očajanja na neizlečivu bolest i suprotno umirujuća depresija kao konačno prihvatanje gubitka života i rastajanja od voljenih ljudi.I zato je potrebno baš tada ljudksa i duhovna podrška, pratnja u cilju postizanja mira i ravnodušnosti i spremnosti prihvatanja smrti, svjesni oproštaj. Porodici pomoći da uloži napor da nauči da živi sa gubitkom i da se vrati svom životu.
Nema lošeg i dobrog tugovanja, ima tuga porodice i u porodici. Porodica treba da prihvati realnost gubitka, što vodi bržem oporavku i resocijalizaciji.

Ovaj pripručnik upravo obiluje praktičnim savjetima, koji mogu mnogo da olakšaju svakodnevno funkcionisanje, da pomognu u razumijevanju psiholoških i emocionalnih reakcija oboljelog od raka, zatim da njegovim najbližima predoči šta se može očekivati u porodičnoj dinamici i kako i na koji način da komuniciraju sa njim.
Na kraju želim da istaknem da je za priznanje i pohvalu uloženi napor da se i iz ovog ugla osvijetli odnos prema ovoj ozbiljnoj bolesti i bolesniku.Čestitam Domu zdravlja Danilovgrad što je osmislio i objavio ovu izuzetno korisnu edukativnu brošuru i vjerujem da će mnogima pomoći da svoju humanost i predanost iskažu na pravi način i uticati na podizanje nivoa zdravstvene kulture u našoj sredini.

Hvala

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?