Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Generalni direktor dr Grbović govorio na konferenciji povodom Nacionalnog dana kontrole duvana

Objavljeno: 11.11.2014. 16:25 Autor: PR sluzba
Poštovane kolege, uvažene dame i gospodo,
Pušenje duvanskih proizvoda i izlaganje duvanskom dimu predstavlja globalni problem koji izaziva ozbiljne posljedice za javno zdravlje i dovodi do značajnih zdravstvenih, socijalnih, ekonomskih i ekoloških problema.
Efekti uzimanja duvana se sagledavaju kroz uticaj na zdravlje pojedinca, kao i na javno zdravlje, drugim riječima ima sveukupni uticaj na zdravlje čitave populacije.
Pušenje ne samo što uzrokuje i pospješuje mnoga oboljenja, već utiče i na kvalitet i dužinu života. Svaka popušena cigareta skraćuje život za sedam minuta, a svakih pet sekundi umre jedan stanovnik svijeta od posljedica pušenja. Godišnje u svijetu od posljedica pušenja umre 6 miliona ljudi, a u Evropi 1,6 miliona. Čak 600 hiljada smrti djece i žena, na godišnjem nivou, posljedica su, takozvanog, „pasivnog pušenja“. U Crnoj Gori jedna trećina stanovništva puši, a granica onih koji počinju je sve niža. U duvanskom dimu ima 4 hiljade štetnih i 43 kancerogene materije koje izazivaju preko 40 vrsta različitih oboljenje, od kojih je većina veoma teška i smrtonosna. U Crnoj Gori od broja umrlih na godišnjem nivou svaki drugi čovjek umre od bolesti srca i kardiovaskularnog sistema, a svaki peti od raka, a duvan je jedan od ključnih riziko faktora.
Zakon o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda koji je donijet 2004.godine, nije dao očekivane rezultate, nije bilo značajnijeg smanjenja upotrebe duvanskih proizvoda, pa je 2011.godine, unaprijeđen normativni okvir i stvoreni uslovi za potpuniju zaštitu od duvanskog dima u zatvorenom prostoru. Zakonom se želi zaštiti 68% nepušača u Crnoj Gori, te uticati na promjenu ponašanja i nestanak pušenja kod 30% svakodnevnih pušača, sa posebnim akcentom na zaštitu maloljetnika, kao osjetljive grupe stanovništva i zaposlenih u ugostiteljskim objektima, koji su bili posebno izloženi duvanskom dimu na radnom mjestu protiv svoje volje. Kao novina uvedena je i obaveza stavljanja na paklicama kombinovanih upozorenje o štetnosti duvana po ljudsko zdravlje, koja se sastoje od fotografija u boji ili drugih ilustracija. Takva zdravstvena upozorenja imaju za cilj da smanje privlačnost duvanskih proizvoda i izazovu strah od njihove konzumacije.
Takođe, ukazuje se potreba intenziviranja sprovođenja mjera sprečavanja i suzbijanja pušenja:
1.Mjera za smanjenje potrošnje duvana;
2.Mjera za smanjenje sanbdijevanja duvanom;
3.Monitoring i evaluacija i izvještavanje o korišćenju duvana i politici nadzora nad duvanom.
Dakle, multisektorski se mora rješavati, kao i donijeti konačna odluka da li želimo smanjiti upotrebu duvana među stanovništvom i da li želimo radnu i zdravu populaciju ili ne.
Javni i radni prostori moraju biti bez duvanskog dima, neophodno je zabraniti sve oblike reklamiranja duvanskih proizvoda, uključujući i promocije i sponzorstva, zatim povećati poreske stope, a time i cijene duvanskih proizvoda. Potreban je ažurniji i neselektivni pristup inspekcijskih organa, a ništa manje značajno mora se raditi na edukaciji stanovništva, informisanosti o štetnosti upotrebe duvanskih proizvoda, omogućiti stručna i psihološka pomoć onima koji žele prestati sa pušenjem. Zato Zakon o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda treba primijeniti u cjelosti sa svim odredbama, kao što je to uradila većina EU zemalja, Turska...
U cilju potpune pravne harmonizacije sa propisima evropske unije Programom rada Vlade za 2014.godinu, utvrđeno je da Ministarstvo zdravlja u IV kvartalu tekuće godine, pripremi i dostavi Vladi na razmatranje i utvrđivanje Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda kojim će se upodobiti tekstualna zdravstvena upozorenja, na paklicama, shodno propisima Evropske unije.
Nadam se da ćemo svi zajednički nastaviti da raditimo na tome da smanjimo upotrebu duvana među stanovništvom i da imamo zdravu radnu i životnu sredinu i time i zdravu populaciju. Nadam se da javni i radni prostori mogu biti bez duvanskog dima.

HVALA
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?