- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Učešće ministra dr Numanovića na 36. sjedinici Odb...
Učešće ministra dr Numanovića na 36. sjedinici Odbora za rodnu ravnopravnost
U susret 25-om novembru, Međunarodnom danu borbe protiv nasilja nad ženama, ministar dr Suad Numanović govorio je danas na 36-oj sjednici Odbora za rodnu ravnopravnost u Skupštini Crne Gore. Tema današnje sjednice bila je predstavljanje Mišljenja o uticaju potvrđene Konvencije Savjeta Evrope o sprječavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici na zakonske propise u Crnoj Gori.
Ministar je podsjetio prisutne na pojedine definicije nasilja nad ženama Ujedinjenih nacija koje vide ovaj vid nasilja kao ispoljavanje istorijski nejednakih odnosa društvene moći između muškaraca i žena koji su doveli do diskriminacije i dominacije nad ženama od strane muškaraca i do sprečavanja potpunog napretka žena. Evidentno je da je nasilje nad ženama prepreka u postizanju jednakosti, razvitka i mira. Agencija Evropske unije za temeljna prava početkom je godine izvijestila kako je trećina žena u EU doživjela neki oblik nasilja.
Najsveobuhvatniji međunarodni ugovor u ovoj oblasti, Konvencija Savjeta Evrope o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici odnosno Istanbulska konvencija, ima za cilj uspostavljanje nulte tolerancije za različite oblike nasilja kojem su izložene žene. Potpisnice Konvencije, među kojima je i država Crna Gora, obavezale su se da omoguće žrtvama seksualnog nasilja pristup uslugama koje bi im pomagale pri oporavku, uključujući pravno i psihološko savjetovanje, finansijsku pomoć, obrazovanje, pomoć pri pronalasku mjesta za stanovanje i pri zapošljavanju. Budući da žene nisu jedine žrtve porodičnog nasilja, Konvencija poziva i na zaštitni okvir za muškarce, djecu i starije osobe koje su bili izložene nasilju unutar porodice. Ipak, žene su u daleko većem broju žrtve nasilja u porodici, seksualnog zlostavljanja, diskriminacije na radnom mjestu, što ukazuje na rasprostranjenu rodnu neravnopravnost. Ministar je podsjetio da je u toku ove godine podnijeto 14 zahtjeva za besplatnu pravnu pomoć u Crnoj Gori, od kojih je 12 usvojeno, a dvije su u toku rješavanja. Crna Gora je među prvim državama potpisala i ratifikovala Istanbulsku konvenciju u cilju maksimalne zaštite žena u svom društvu od nasilja i nasilja u porodici kao i adekvatnog suzbijanja pojave nasilja u društvu. Konvencija je stupila na snagu 01.08. ove godine i to u Albaniji, Andori, Austriji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Češkoj, Italiji, Portugalu, Srbiji, Španjolskoj i Turskoj, a od novembra i u Francuskoj, Malti i Švedskoj.
Konstatovano je da je u Crnoj Gori, u prevenciji i suzbijanju nasilja nad ženama, generalno učinjen značajan napredak u proteklih nekoliko godina na zakonodavnom planu i podizanju svijesti javnosti o problemu nasilja nad ženama. Od momenta usvajanja Zakona o zaštiti od nasilja u porodici primjećen je povećan broj prijavljenih slučajeva nasilja u porodici i nasilja nad ženama, što jasno ukazuje da se Zakon primjenjuje u praksi.
U periodu od 01.01.2014. do 15.09.2014. za krivična djela nasilje u porodici, broj donijetih presuda je 87, od kojih 75 osuđujućih, odbijajućih 4, obustavljena je 1, dok je oslobađajućih 7. Kada je riječ o osuđujućim presudama, 11 su zatvorske, 6 je novčanih, 55 uslovnih i 3 su mjere bezbjednosti. Područni organi za prekršaje, tokom prošle godine, od 1129 predmeta iz oblasti ovog Zakona, završili 942 ili 83,43 % predmeta što smatramo dobrim rezultatom.
Ministartsvo je u saradnji sa Delegacijom UN u Crnoj Gori, Misijom OSCE u Crnoj Gori kroz zajedničke projekte realizovalo značajan broj radionica, seminara za različite ciljne grupe involvirane u proces prevencije i zaštite od nasilja u porodici. Na prvom mjestu, ministar dr Numanović je izvojio članove/ice 10 multidisciplinarnih timova.
On je dalje naglasio da problem nasilja nad ženama i nasilja u porodici ne možemo posmatrati samo u zakonodavnom okviru.,, Nasilje nad ženama je problem koji se dešava u privatnoj sferi nečijeg života. To nikako nije privatni problem, već naprotiv, društveni, i svako od nas nosi odgovornost za njegovo rješavanje. Vjerujem da svi dijelimo ideju da smo partneri u ovom procesu i Vlada i NVO sektor i međunarodne organizacije i svaki građanin i građanka. Moramo reći NE nasilju “, istakao je Numanović.
Svoja obraćanja na sjednici imali su i potpredsjednik Vlade, ministar vanjskih poslova i evropskih integracija i predsjednik Savjeta za zaštitu od diskriminacije, dr Igor Lukšić, Šef Delegacije EU u Crnoj Gori Nj.E. Ambasador Mitja Drobnič, zamjenik Šefice Misije OSCE u Crnoj Gori gospodin Valdemar Figaj i predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost gospođa Nada Drobnjak.
Prezentaciju Mišljenja o uticaju Istanbulske konvencije na zakonske propise u Crnoj Gori izložile su Alis Tomas, Šefica Odjeljenja za zakonodavstvo OSCE/ODIHR i Lana Ackar, savjetnica za rodnu ravnopravnost OSCE/ODIHR.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava