Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

60. godišnje zasjedanje Parlamentarne skupštine NATO u Hagu

Objavljeno: 24.11.2014. 04:00 Autor: ANB/Skupština Crne Gore

Konstatovan je napredak Crne Gore, kao najnovije nezavisne države među aspirantima, i istaknuto da su nedavna dostignuća u reformi bezbjednosnog sektora, zajedno s aktivnim angažmanom u operaciji ISAF približili Crnu Goru konačnom članstvu u NATO-u.

Na 60. godišnjem zasijedanju Parlamentarne skupštine NATO u Hagu održani su sastanci Komiteta za civilnu dimenziju bezbjednosti, Komiteta za odbranu i bezbjednost, Komiteta za ekonomiju i bezbjednost, Komiteta za nauku i tehnologiju, Političkog komiteta, kao i Stalnog komiteta.

Na sastanku Komiteta za civilnu dimenziju bezbjednosti je, između ostalog, bilo riječi o dostignućima i izazovima političke tranzicije u Avganistanu, borbi protiv terorizma, evropskom izboru Ukrajine i geostrateškim i političkim posljedicama tog izbora, te izbjegličkoj krizi u Siriji i njenom uticaju na region.
Aktuelna politička dešavanja u Avganistanu - kritična raskrsnica za NATO i međunarodnu zajednicu, pravci unapređenja koncepta pametne odbrane i potreba kreiranja platforme u susret razvoju novih tehnologija (studija slučaja: dronovi), te regionalne i globalne posljedice građanskog rata u Siriji i koraci koje treba da preduzme NATO u cilju stabilizacije prilika u ovoj zemlji, bile su teme sastanka Komiteta za odbranu i bezbjednost.

O pregovorima u pogledu transatlantskih trgovinskih i investicionih partnerstava, ekonomskoj dimenziji promjene pristupa Aziji od strane Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije, kao i bezbjednosnim i ekonomskim dešavanjima u oblasti Sahel, govorilo se na sastanku Komiteta za ekonomiju i bezbjednost.

Na sastanku Političkog komiteta predmet diskusije bila su bezbjednosna dešavanja na jugoistočnim granicama Alijanse i njihov uticaj na transatlantsku saradnju, kao i pravci djelovanja NATO nakon 2014. godine.
Pored navedenog, na sastanku je posebna pažnja bila posvećena NATO partnerstvima i politici otvorenih vrata Alijanse. Razmotren je Nacrt izvještaja Podkomiteta za NATO partnerstva, koji je prezentovala izvjestilac Rasa Jukneviciene i naglasila da Alijansa treba da zadrži trend otvorenih vrata prema novim članicama.
Ovom prilikom, konstatovan je napredak Crne Gore, kao najnovije nezavisne države među aspirantima i istaknuto da su nedavna dostignuća u reformi bezbjednosnog sektora, zajedno s aktivnim angažmanom u operaciji ISAF približili Crnu Goru konačnom članstvu u NATO-u. Apostrofirana je i odluka sa Samita u Velsu da će se do kraja 2015. godine odlučiti o spremnosti Crne Gore da pristupi Alijansi.

U radu skupa učestvuju šef i članovi stalne delegacije Skupštine Crne Gore pri Parlamentarnoj skupštini NATO, Mevludin Nuhodžić, Borislav Banović i prof. dr Branko Radulović.
60. godišnje zasijedanje Parlamentarne skupštine NATO, koje se održava od 21. do 24. novembra 2014. godine u Hagu, Kraljevini Holandiji okupilo je preko 350 parlamentaraca iz Sjevernoatlantskog saveza i partnerskih zemalja.

Vezani članci:

Nadzor 30.01.2023.
Djelokrug rada 30.01.2023.
Istorijat 30.01.2023.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?