Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Obavještenje povodom napisa u medijima o Izvještaju Državne revizorske institucije

Objavljeno: 04.12.2014. 20:29 Autor: mod

Povodom objavljivanja Izvještaja o reviziji sistema unutrašnjih finansijskih kontrola i sisitema nabavki Ministarstva odbrane iz opravdanih razloga smatramo da je, u cilju kvalitetnog, korektnog i tačnog informisanja javnosti, i sa naše strane potrebno ukazati na realne činjenice u kontekstu pojedinih medijskih interpretacija.

Naime, na bazi sprovedene revizije, utvrđenog činjeničnog stanja i razmatranja izjašnjenja subjekta revizije na Preliminarni izvještaj DRI, nadležni Kolegijum DRI je u svom Izvještaju, na strani 34, izrazio pozitivno mišljenje na sistem finansijskog upravljanja i kontrole i sistem javnih nabavki; odnosno uslovno mišljenje na sistem unutrašnje revizije i povjerljivih nabavki.

U odnosu na prvi dio izvještaja, na koji je DRI izrazila pozitivno mišljenje smatramo da nijesu potrebni dodatni komentari. Svakako, i u tom dijelu DRI je dala jedan broj preporuka koje će Ministarstvo odbrane nastojati da implementira u što kraćem roku.

Što se tiče drugog dijela Izvještaja, koji se odnosi na sistem unutrašnje revizije i povjerljivih nabavki, na koji je DRI izrazila uslovno mišljenje smatramo da je radi crnogorske javnosti potrebno dodatno pojašnjenje, prije svega, jer su pojedini mediji „bombastičnim“ naslovima iskoristili isti da, u vidu lažne senzacije, skrenu pažnju javnosti na  navodno nesavjestan rad ovog ministarstva. Najbolji način da se ukaže da senzacije nema jeste da se citira saopštenje Državne revizorske institucije, koje su povodom objavljivanja ovog Izvještaja postavili na svojoj vebstranici:

„Na osnovu sprovedene revizije utvrđeno je da je sistem javnih nabavki Ministarstva odbrane, u svim materijalno značajnim aspektima, uspostavljen u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama i podzakonskim aktima koji regulišu ovu oblast. Funkcionisanje unutrašnjih kontrola u procesu javnih nabavki  zadovoljava postavljene ciljeve i doprinosi preventivnom djelovanju u smislu otklanjanja mogućih nepravilnosti u poslovanju i nepoštovanju zakonskih propisa.“

Takođe, radi javnosti i korektnog prezentovanja objavljenog Izvještaja DRI važno je iskomentarisati djelove izvještaja koji nijesu u potpunosti prenešeni u medijima. Naime na str.29 Izvještaja DRI se navodi: „Revizijom je utvrđeno da se podaci o ukupno ugovorenim vrijednostima povjerljivih nabavki u 2013. godini iz Izvještaja o povjerljivim nabavkama Ministarstva koji je dostavljen Vladi, ne slažu sa podacima datim u Izvještaju o radu i stanju u upravnim oblastima iz nadleţnosti MO za 2013. godinu.“

Namjerno ili ne, isti mediji su „zaboravili“ da javnosti prezentuju i Izjašnjenje Ministarstva odbrane koji je sastavni dio ovog izvještaja sa str. 30 i koji glasi:

„Saglasni smo sa navedenom primjedbom s obzirom da u Izvještaju o stanju u upravnim oblastima MO za 2013.godinu, 4.2 Materijalni resursi, 4.2.1 Opremanje Vojske stoji: “U skladu sa Uredbom o spoljnoj trgovini sredstvima za posebne namjene („Sl. list CG” br. 66/10) ukupna ugovorena vrijednost povjerljivih nabavki, u 2013 godini, iznosila je 1.288.228,15 €“ a treba „ukupna ugovorena vrijednost povjerljivih nabavki za robe, u 2013. godini, iznosila je 1.288.228,15 €“. Ovdje imamo dva različita modela izvještavanja. Izvještaj o stanju u upravnim oblastima MO za 2013. godinu obuhvata poglavlja vezana za opremanje i modernizaciju, infrastrukturu, održavanje i neutralizaciju ubojnih sredstava. Ovdje su obuhvaćena samo konta 4415-opremanje i modernizacija, 4416-infrastruktura i 4143-održavanje. Konto Usluge-usluge uništavanja ubojnih sredstava, avio prevoz, komunikacione usluge i dr. nijesu predmet ovog izvještaja. S druge strane, Izvještaj o povjerljivim nabavkama Ministarstva odbrane realizovanim u 2013.godini obuhvata sve nabavke usluga, radova i predmeta (roba)“.

Znači, riječ je o dva potpuno različita metoda izvještavanja koji se vrijednosno moraju razlikovati. Takođe, sama činjenica da je Vlada usvojila Izvještaj o povjerljivim nabavkama Ministarstva odbrane realizovanim u 2013.godini (Zaključak int br.08-61/3 od 19.05.2014.godine) na ukupan iznos 1.773.747,36 eura, jasno govori da Ministarstvo odbrane nije „sakrilo od Vlade pola miliona vrijedne nabavke“. Uostalom, DRI je u svom nalazu samo konstatovala razliku u dva Izvještaja MO, a ne i bilo kakvu zloupotrebu, jer u suprotnom DRI ne bi dala uslovno mišljenje na sistem unutrašnje revizije i povjerljivih nabavki.

Imajući u vidu opsežne i sveobuhvatne reformske procese koji se odvijaju u Ministarstvu odbrane svjesni smo činjenice da je potrebno uvoditi nove i stalno unaprjeđivati postojeće procedure. U tom cilju Ministarstvo odbrane će uložiti dodatne napore da sve preporuke DRI, na čiju realizaciju može uticati, s obzirom da pojedini propisi, podzakonska akta, odluke i rješenja iz oblasti nabavki nijesu u nadležnosti ovo ministarstva, već da ih ono samo sprovodi, realizuje u što kraćem vremenskom periodu.

 

Izvještaja o reviziji sistema unutrašnjih finansijskih kontrola i sisitema nabavki Ministarstva odbrane možete preuzeti na sledećem linku :

http://www.dri.co.me/1/index.php?option=com_k2&view=item&id=195:objavljen-izvje%C5%A1taj-o-reviziji-sistema-unutra%C5%A1njih-finansijskih-kontrola-i-sistema-nabavki-ministarstva-odbrane&lang=sr

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?