- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pomorstva Saopštenje: Prezentacija Nacrta Studije procjene r...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Saopštenje: Prezentacija Nacrta Studije procjene rizika i Plana sigurne plovidbe Bokokotorskim Zalivom
Objavljeno: 05.12.2014. • 22:57 Autor: Ministarstvo saobraćaja i pomorstva
Kao nastavak realizije IPA 2011 programa, koji se odnosi na povećanje stepena sigurnosti pomorske plovidbe i zaštite mora od zagađenja sa plovnih objekata, Ministarstvo saobraćaja i pomorstva Crne Gore je, kao nosilac ovog programa, organizovalo prezentaciju Nacrta Studije procjene rizika i Plana sigurne plovidbe Bokokotorskim zalivom.
Prezentacija je održana u Upravnoj zgradi Porto Montenegra u Tivtu, uz prisustvo predstavnika svih institucija koje su tokom procesa utvrđivanja postojećeg stanja, koje je započelo krajem oktobra 2014. godine, prepoznate kao nosioci poslova vezanih za sigurnost plovidbe Bokokotorskim zalivom. Ovaj dokument pripremilo je ekspertski tim sa Malte i iz Engleske, koji je u ovu svrhu i angažovan od strane resornog ministarstva. Prisustni predstavnici Lučke kapetanije Kotor, Inspekcije sigurnosti plovidbe, Luke Kotor, Pilotske službe Kotor, Brodogradilišta Bijela, Boka pilota iz Bijele, Porto Montenegra, Kontrole letenja CG i Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju CG imali su priliku da tokom prezentacije, u neposrednoj komunikaciji sa ekspertima, svojim sugestijama doprinesu da dokument bude što kvalitetniji, a plovidba Bokokotorskim zalivom što sigurnija.
Tokom prezentacije svi prisutni imali su priliku da se upoznaju sa trenutnim stanjem sigurnosti plovidbe Bokokotorskim zalivom, da sagledaju rizike koji su prisutni tokom plovidbe zalivom i da se detaljnije informišu o mjerama koje je potrebno preduzeti da se ti rizici minimiziraju. To se prije svega odnosi na uspostavljanje VTS sistema u zalivu za obezbjeđivanje navigacionih informacija, organizovanje pomorskog saobraćaja i praćenje brodova, uspostavljanje strogih propisa po pitanju pilotaže, zatim, uspostavljanje separacionih zona, određivanje pozicija obaveznog javljanja pomorskim vlastima, utvrđivanje sidrišta, određivanje zona u kojima nije dozvoljenja plovidba, instaliranje radara radi pokrivenosti Bokokotorskog zaliva, video nadzora, meteo stanica itd.
Dobijanjem jednog ovako važnog dokumenta, u vidu preporuka proisteklih iz međunarodnih propisa, a realizovanog od strane renomiranih eksperata, Ministarstvo saobraćaja i pomorstva nastavlja aktivnosti na ispunjavanju standarda koje postavlja Evropska Unija, a to su sigurna i bezbjedna plovidba i zaštita morske sredine od zagađenja sa plovnih objekata.
prezentaciju možete preuzeti na sljedećem linku:
PR Služba Ministarstva saobraćaja i pomorstva
Vezani članci:
Digitalizovan dio usluga u Lučkim kapetanijama 07.02.2025.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?