- Vlada Crne Gore
Ambasador Pejović učestvovao na konferenciji “EU i...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Ambasador Pejović učestvovao na konferenciji “EU i Zapadni Balkan 2015-2020 - Šanse partnerstva i obostrane nedoumice”
Objavljeno: 05.12.2014. • 23:52
Vrata EU su otvorena za države Zapadnog Balkana, a predstojeći mandat Evropske komisije treba iskoristiti kako bi se, u partnerskom odnosu, sprovele neophodne reforme i zaokružila evropska priča, poruka je konferencije “Evropska unija i Zapadni Balkan 2015-2020 – „Šanse partnerstva i obostrane nedoumice”, koja je održana Beogradu u organizaciji Instituta za javnu politiku.
Konferencija je organizovana povodom otpočinjanja mandata nove Evropske komisije, u namjeri da pruži analizu dosadašnjeg toka procesa evropske integracije.
Glavni govornik skupa bio je predsjednik EK u dva prethodna mandata Žoze Manuel Barozo, koji je dao analizu dosadašnjeg rada Evropske komisije i odgovore na pitanja u vezi s narednim petogodišnjim ciklusom.
Učesnici skupa su se saglasili da je projekt evropske integracije podjednako važan za države Zapadnog Balkana i za EU. Konstatovano je da su tokom prethodnog mandata Evropske komisije države regiona ostvarile značajne pomake u približavanju članstvu u EU i istaknuta potreba da se u narednom periodu intenziviraju reformski pravci u skladu s prioritetima politike proširenja, koji počivaju na vladavini prava, ekonomskom upravljanju i unapređenju administrativnih kapaciteta. Istaknuta je važnost regionalne saradnje kroz razmjenu znanja i iskustva iz procesa evropske integracije, ali i sprovođenja projekata od zajedničkog interesa. U tom kontekstu je pohvaljena uloga Crne Gore, koja je najviše napredovala u procesu pristupanja EU i svoje znanje i iskustvo prenosi kolegama iz regiona.
Državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač Aleksandar Andrija Pejović govorio je na konferenciji, u okviru panela o ulozi univerziteta u evropskim i regionalnim integracijama.
Ambasador Pejović je istakao da je zajednički prioritet svih država Zapadnog Balkana da doprinesu pozitivnom imidžu Regiona i njegovom pozicioniranju kao relevantnog faktora stabilnosti i pouzdanog partnera u traženju odgovora na savremene izazove. U tom kontekstu je naglasio da su pristupni pregovori veliki izazov, ali i najbolji način da se društva transformišu u skladu s evropskim standardima.
Glavni pregovarač je podsjetio da su institucije visokog obrazovanja prepoznate kao ključni partneri Evropske unije u Strategiji Evropa 2020 i da predstavljaju snažan pokretač ekonomskog i ukupnog društvenog razvoja. Ukazujući na ulogu univerziteta kao ključnog aktera u svijetu znanja, informacija i ideja, glavni pregovarač je istakao da je doprinos akademske zajednice od vitalnog značaja za proces evropske integracije. U tom kontekstu, naglasio je da Crna Gora u pregovaračkoj strukturi ima 293 predstavnika civilnog društva, od čega je 85 predstavnika univerziteta.
Na konferenciji su govorili i poslanik Evropskog parlamenta i potpredsjednik Evropske narodne partije Mario David, specijalni savjetnik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija i podsekretar UNa za inovativno finansiranje razvoja Filip Dust-Blazi, ministarka za evropske integracije Srbije Jadranka Joksimović, generalni sekretar Savjeta za regionalnu saradnju Goran Svilanović, rektor Univerziteta Crne Gore Radmila Vojvodić, kao i predstavnici akademske zajednice Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Hrvatske.
Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija / Biro za odnose s javnošću
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?