- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Saopštenje: Obezbijeđena podrška Crnoj Gori 26 mil...
Saopštenje: Obezbijeđena podrška Crnoj Gori 26 miliona eura za finansiranje projekata iz oblasti zaštite životne sredine i saobraćaja
Prvi Sektorski monitoring odbor za Operativni program Regionalni razvoj 2012 - 2013. održan je u utorak, 09. decembra, sa početkom u 9.30 časova, u Ministarstvu održivog razvoja i turizma.
U uvodnom dijelu prisutnima se obratila Ratka Sekulović, rukovoditeljka Odjeljenja za upravljanje fondovima EU u Ministarstvu održivog razvoja i turizma i Rastislav Prokopič, predstavnik Generalnog direktorata za regionalnu politiku u Evropskoj komisiji.
Operativnim programom predviđena je podrška Crnoj Gori u vidu bespovratnih sredstava u iznosu od 22 miliona eura, dok za nacionalno kofinansiranje je potrebno izdvojiti 4 miliona eura. Ukupna vrijednost Operativnog programa iznosi 26 miliona eura.
Prisutni su informisani u vezi sa projektima iz oblasti zaštite životne sredine i saobraćaja za koje će Crna Gora i njeni građani po prvi put dobiti podršku u okviru IPA komponente III, i to za:
• Unapređenje sistema vodosnabdijevanja i izgradnja sistema za tretman otpadnih voda i kanalizacione mreže u Beranama;
• Sanacija nesanitarnog odlagališta Ćafe u Baru;
• Sanacija nesanitarnog odlagališta Vrtijeljka na Cetinju;
• Rehabilitacija 12 velikih kosina na dionicama glavne željezničke pruge Bar-Vrbnica (Kos-Trebešica-Lutovo-Bratonožići);
• Demontaža postojeće i postavljanje nove elektrovučne podstanice Trebešica, takođe na pruzi Bar-Vrbnica.
Procijenjena vrijednost projekta u Beranama je 11.7 miliona eura. Za realizaciju projekta u Baru, po postojećoj projektnoj dokumentaciji, biće potrebno 3,6 miliona eura, dok će za realizaciju projekta na Cetinju biti potrebno 900 hiljada eura.
Procijenjena vrijednost projekta sanacija 12 kosina je 5,7 miliona eura. Po postojećoj projektnoj dokumentaciji za realizaciju projekta EVP Trebešica biće potrebno 3,6 miliona eura.
Odboru su prisustvovali predstavnici Evropske komisije, kao i svih institucija uključenih u IPA III komponentu u Crnoj Gori, relevantni predstavnici vladinog i civilnog sektora, opština, kao i zainteresovane strane u realizaciji projekata planiranih Operativnim programom.
Glavne teme na Sektorskom monitoring odboru bile su usvajanje Pravilnika o radu, prezentacija sastava Odbora za praćenje, uslovi iz Odluke Evropske komisije o prenosu upravljanja IPA komponente III na crnogorske institucije, naredni koraci u IPA komponenti III, realizacija Operativnog programa Regionalni razvoj 2012-2013, prezentacija Komunikacionog plana za IPA komponentu III kao i prezentacija Godišnjeg plana rada Revizorskog tijela Crne Gore.
Na sastanku je zaključeno da će se realizacijom ovih projekata zaštiti i poboljšati životna sredina i prirodni resursi Crne Gore, kao potencijal za budući održivi društveni i ekonomski razvoj. Promovisaće se ekološki prihvatljive vrste saobraćaja koje doprinose boljoj dostupnosti i mobilnosti unutar teritorije Crne Gore i koje obezbjeđuju dobre standarde bezbjednosti i efikasnosti.
Značajni infrastrukturni projekti podrazumijevaju tijesnu saradnju Vlade i lokalnih vlasti, veću odgovornost i brže donošenje odluka. Takođe, dobro obučeni kadrovi za pripremu zrelih projekata i njihovo sprovođenje su osnovni preduslov uspješnosti.
Ovakvim projektima se podstiče ubrzan ekonomski razvoj, privlače investitori, kreiraju nova radna mjesta i stvaraju bolji uslovi za život svih građana Crne Gore.
***
Operativnoj strukturi za IPA komponentu III dodijeljena je Akreditacija za decentralizovano upravljanje IPA sredstvima od strane Evropske komisije, 25. aprila 2014. godine. Potpisivanje Finansijskog sporazuma, koji predstavlja preduslov za sprovođenje Operativnog programa Regionalni razvoj 2012 - 2013, obavljeno je 05. decembra 2014 godine. Ovome je prethodilo uspostavljanje Sektorskog monitoring odbora za Operativni program Regionalni razvoj 2012 - 2013.