- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Saopštenje: Predstavljena studija “Smjernice za up...
Saopštenje: Predstavljena studija “Smjernice za upravljanje smještajnih kapaciteta“
U Ministarstvu održivog razvoja i turizma predstavljena je studija “Smjernice za upravljanje smještajnih kapaciteta“, od strane konsultatske kuće Horvat HTL iz Zagreba, sa ciljem da se prikažu savremene vrste smještajne ponude, kao i modeli upravljanja turističkim nekretninama u svijetu. Uporedo sa tim prikazana je i analiza prakse u Crnoj Gori, koja se odnosi na modele upravljanja nekretninama u turizmu.
Sastanku su prisustvovali ministar održivog razvoja i turizma, Branimir Gvozdenović, sa saradnicima, predstavnici Investiciono-razvojnog fonda, Sekretarijata za razvojne projekte, Uprave za nekretnine, kao i predstavnici turističke privrede i velikih investicionih projekata u Crnoj Gori.
Tokom sastanka analizirane su vrste smještajne ponude, poslovni modeli upravljanja turističkim nekretninama u svijetu, kao i ekonomski uticaji savremenih vrsta turističkog smještaja i poslovnih modela. Koristeći analizu najbolje svjetske prakse, a sagledavajući kompletnu sliku zakonske regulative iz oblasti turizma u Crnoj Gori, predložene su konkretne smjernice za unapređenje smještajne turističke ponude, kao i mjere za dalje koordinirane aktivnosti u pravcu unapređenja investicionog ambijenta i podsticaja turističkoj privredi.
Akcenat je stavljen na analizu prakse u Crnoj Gori i na postojećim modelima upravljanja nekretninama u turizmu. Obrazloženi su zakonski propisi iz oblasti turizma i ugostiteljstva, te prostornog planiranja u dijelu pojmova za ugostiteljske objekte. Opisan je način razgraničenja turizma i stanovanja u zakonskoj regulativi Crne Gore, a dat je i osvrt na razvojno-investiciono tržište i savremene vrste turističke smještajne ponude u Crnoj Gori.
Studija će poslužiti kao osnov za dalje koordinirane aktivnosti u pravcu prilagođavanja zakonske regulative savremenim potrebama tržišta, gdje je posebno stavljen akcenat na jačanje segmentacije turističke tražnje, kao i potrebe unapređenja konkurentske sposobnosti u privlačenju gostiju. Na svjetskom tržištu u grupi hotelskih smještajnih objekata razvili su se različiti derivati klasičnih hotela, kao što su hibridni hoteli, hoteli rezidencije, mješoviti rizorti (mixed-use resorts), servisni apartmani, residence i destinacijski klubovi. Studijom je svaki od pomenute vrste hotela temeljno obrađen i navedene su prednosti poslovanja i egzistiranja takve ponude smještajnog kapaciteta.
Kao zaključak sveobuhvatne analize predložene su mjere za unapređenje poslovnog ambijenta i date određene preporuke.