- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Reagovanje Ministarstva za ljudska i manjinska pra...
Reagovanje Ministarstva za ljudska i manjinska prava na tekst "Iz državne kase Mirašu 55.564 eura" objavljen u Dnevnom listu "Dan" 01.02.2015.
U dnevnom listu "Dan" od 1. februara 2015. godine objavljen je tekst "Iz državne kase Mirašu 55.564 eura" u kojem je protojerej stavrofor doc.dr Velibor Džomić, kooridnator Pravnog savjeta Mitropolije crnogorsko-primorske, iznio niz neutemeljnih tvrdnji na račun Ministarstva za ljudska i manjinska prava. Nije tačno da Ministarstvo diskriminatorski i beskriterijumski vrši raspodjelu 200.000 eura, koliko je prošle godine iz državnog budžeta uplatilo vjerskim zajednicama. Minstarstvo ovaj novac raspoređuje prema prispjelim zahtjevima vjerskih zajednica i u skladu sa propisima. Pri tome ne pravi diskriminaciju ni prema jednoj vjerskoj zajednici, i u obzir uzima sve prispjele zahtjeve. Ministarstvo ovaj novac dijeli na osnovu Kriterijuma za dodjelu materijalne pomoći vjerskim zajednicma, koji su usvojeni 27.05.2013. godine. Ovi Kriterijumi su usvojeni na osnovu člana 14. Ustava Crne Gore, člana 23. Zakona o pravnom položaju vjerskih zajednica (Sl. list Crne Gore br. 9/77) i člana 41. stav 1. Zakona o državnoj upravi (Sl. list Crne Gore, br. 38/03, 22/08 i 42/11). Prema ovim Kriterijumima, korisnici materijalnih sredstava su prijavljene vjerske zajednice, odnosno njene organizacije, koje u skladu sa Zakonom imaju svojstvo građansko-pravnog lica. Materijalna sredstva se dijele za: socijalnu zaštitu, humanitarnu djelatnost, izgradnju i obnovu sakralnih i drugih objekata, izdavačku i informativnu djelatnost, organizaciju vjerskih svečanosti, kongresa i drugih oblika međureligijske saradnje, i za ostale materijalne troškove namijenjene aktivnostima vjerskih zajednica. U Ministarstvu za ljudska i manjinska prava postoji tročlana Komisija za dodjelu materijalne pomoći, koja razmatra zahtjeve vjerskih zajednica, i na njen predlog Ministar donosi i potpisuje rješenje o dodjeli materijalnih sredstava vjerskim zajedicama. Vjerske zajednice su dužne da namjenski koriste ova sredstva. Dakle, suprotno tvrdnjama gospodina Džomića, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, postupajući prema Zakonu, Kriterijumima i po veoma preciznoj proceduri vrši raspodjelu ovih sredstava.
Takođe, netačna je tvrdnja gospodina Džomića da je tokom 2014. godine Ministarstvo za ljudska i manjinska prava Eparhiji budimljansko-nikšićkoj uplatilo nešto preko 12 hiljada eura. Isto tako, netačna je pretpostavka gospodina Džomića da se dio ovoga novca uplaćuje lokalnim partijskim aktivistima za seoske kapele i groblja, i da se ovaj novac koristi u partijske propagandne svrhe. Prema preciznoj evidenciji iz finansijskog odsijeka Ministarstva, zaključno sa 31. decembrom 2014. godine, Eparhiji budimljansko-nikšićkoj je uplaćeno 25.920,19 eura, i ta se informacija lako može provjeriti na sajtu Ministarstva (u informacijama, u okviru slobodnog pristupa informacijama), a Mitropoliji crnogorsko-primorskoj 25.342,29 eura, i taj novac je dodijeljen isključivo za aktivnosti vjerskih zajednica. Tačno je da je Crnogorska pravoslavna crkva dobila 55.564 eura pomoći od Ministarstva za ljudska i manjinska prava, i u tome nema ništa sporno, jer je to urađeno u skladu sa Zakonom i Kriterijumima. Crnogorska pravoslavna crkva nije NVO, već vjerska zajednica koja je registrovana u skladu sa važećim Zakonom i na osnovu toga, kao i ostale vjerske zajednice, dobija državnu pomoć. Zato savjetujemo gospodinu Džomiću da, kada polemiše sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava, to ne radi na bazi pretpostavki nego na bazi činjenica. Valjda ga na to obavezuje i njegov službeni položaj.
Smatramo da je važno da podsjetimo crnogorsku javnost da država prema Zakonu o pravnom položaju vjerskih zajednica može, ali ne mora davati materijalnu pomoć vjerskim zajednicama. Ipak, imajući u vidu činjenice da je pravo na slobodu vjeroispovijesti jedno od temeljnih ljudskih prava i da država želi najbolje odnose sa svim vjerskim zajednicama koje djeluju u skladu sa Ustavom i Zakonom, Vlada Crne Gore u skladu sa mogućnostima budžeta pomaže vjerske zajednice, i to prije svega one koje okupljaju najveći broj vjerujućih građana. Važno je i to da ovdje nije samo riječ o 200.000 eura, koje dodjeljuje Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, o činjenici da Vlada, odnosno država pomaže vjerske zajednice, već to čine i lokalne samouprave i donatori. Pored toga, država to radi kontinuirano, i intenzivno u posljednjih 25 godina. Sve vjerske zajednice dobile su dio te materijalne pomoći, a veliki dio iste dobile su Mitropolija crnogorsko-primorska i Eparhija budimljansko-nikšićka. Najbolji dokaz za to je zapažena izgradnja i obnova vjerskih objekata u čemu su značajnim sredstvima učestvovali crnogorska država i građani.
Država će i u narednom periodu štititi i pomagati vjerske zajednice koje djeluju u skladu sa Zakonom, ali će i reagovati protiv netačnih izjava i boriće se protiv širenja diskriminacije, mržnje i netrpeljivosti na vjerskoj osnovi.
M I N I S T A R
dr Suad Numanović