Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Generalni direktor dr Grbović govorio na konferenciji povodom Međunarodnog dana djece oboljele od raka

Objavljeno: 16.02.2015. 22:12 Autor: PR sluzba
Poštovana Andrea, gospođo Stojanović, gospodine Perks, uvaženi gosti, predstavnici medija,

Svake godine u svijetu od malignih neoplazmi oboli oko 200 hiljada djece, a procjene su da, njih oko 90 hiljada izgubi bitku sa tim opakim bolestima. U Crnoj Gori ima oko 150 000 djece mlađe od 16 godina i u toj populacije se godišnje dijagnostikuje od 15 do 20 novootkrivenih malignih neoplazi. To potvrđuju i preliminarni rezultati Registra malignih neoplazmi, Instituta za javno zdravlje, koji su pokazali da je u 2013.godini od malignih neoplazmi oboljelo 18-oro djece uzrasta 0-14 godina, od čega 13 dječaka i 5 djevojčica. Ako se posmatra šira dobna kategorija, odnosno mladi do 20 godina starosti, u 2013.godini, od malignih neoplazmi oboljelo je ukupno 24-oro mladih, od toga 17 muškog i 7 ženskog pola. Među registrovanim malignim neoplazmama najčešće su akutne leukemije (5 od 18 u uzrastu od 0-14 godina (28% od svih) ili 8 od 24 u uzrastu od 0-19 godina (33% od svih). Uopšteno, najčešće maligne neoplazme kod djece su: maligne bolesti krvi, odnosno leukemije i limfomi, koji čine oko polovinu maligniteta kod naše djece, zatim slijede tumori CNS-a, tumori kostiju i solidni tumori (neuroblastom). Najveći procenat oboljevanja je kod djece starosti između tri i osam godina, mada obolijevaju djeca svih starosnih dobi.
Na odjeljenju hematologije u Institutu za bolesti djece Kliničkog centra Crne Gore tokom prošle godine liječeno je 40-oro djece koja su oboljela od malignih neoplazi, a trenutno je na odjeljenju četvoro djece sa malignim neoplazmama.
Ministarsvo zdravlja ima poseban senzibilitet kada su u pitanju djeca, a naročito prema djeci oboljeloj od najtežih bolesti i njihovim porodicama. U tom smislu se i kreira zdravstveni sistem, kako bi se djeci omogućila što je moguće kvalitetnija zdravstvena zaštita, pogotovo kada je u pitanju ovaj zdravstveni problem. Djeci oboljeloj od malignih neoplazmi omogućeno je liječenje po savremenim evropskim protokolima. U Istitutu za bolesti djece KCCG rade doktori koji mogu da liječe i prate djecu oboljelu od određenih malignih neoplazmi, a djeca sa najkompleksnijim zdravstvenim problemima, kojima se ne može pomoći u Crnoj Gori, upućuju se u zdravstvene centre regiona i šire.
Ministarstvo zdravlja donijelo je 2008.godine Strategiju za hronične nezarazne bolesti, u kojoj je značajno mjesto posvećeno malignim neoplazmama, u skladu sa čim je razvijen nacionalni programi za borbu protiv raka, a u kojem je posebna pažnja posvećena djeci oboljeloj od malignih neoplazmi.
Ministarstvo zdravlja podržava i aktivnosti nevladinog sektora koji, kroz svoje aktivnosti, obezbjeđuju pomoć djeci oboljeloj od malignih neoplazmi i njihovim roditeljima. Jedno od takvih NVO je i udruženje „Feniks“. Kao i do sada i ubuduće ćemo nastaviti saradnju i podržati nastojanja koja budu inicirana iz ove ili drugih organizacija.Ministarstvo zdravlja podržava zajedničke aktivnosti sa udruženjem „Feniks“ na otvaranju odjeljenja hemato-onkologije u Institutu za bolesti djece KCCG.
Ministarstvo zdravlja stalno pokreće aktvinosti na prevenciji i promociji bolesti i kroz Program zdravstvene zaštite obavezuje zdravstvene ustanove da kontinuirano rade preventivne preglede specifične za određenu populacionu grupu. U ovoj godini će se redovni preventivni pregled u prvoj godini života, koje obavljaju izabrani pedijatri, dopuniti po sadržaju, kako bi djeca s određenim indikacijama, dva puta godišnje bila upućena i na dodatne preglede, koje do sada nisu bila planirana, kao što je, na primjer, ultra zvuk stomaka, a u cilju ranog prepoznavanja nekih malignih neoplazmi.

HVALA



Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?