- Vlada Crne Gore
Saopštenje sa sjednice Vlade Crne Gore
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Saopštenje sa sjednice Vlade Crne Gore
Objavljeno: 20.02.2015. • 00:41 Autor: Biro za odnose s javnošću
Polazeći od novog metodološkog pristupa Zapadnobalkanskog investicijskog okvira, Vlada je donijela Odluku o obrazovanju Nacionalne investicione komisije, na čijem čelu je pedsjednik Vlade. Ovo tijelo predstavlja glavni mehanizam posredstvom kojeg će biti implementirana finansijska podrška EU za region. Novi metodološki okvir pruža zemljama regiona više mogućnosti da odlučuju o prioritetnim projektima koji će biti realizovani, a bespovratna sredstva iz fondova EU, od oko 1 milijarde eura, biće dostupna kako za pripremu projektne dokumentacije, tako i za realizaciju infrastrukturnih projekata od regionalnog značaja.
Vlada je usvojila Izvještaj o realizaciji Akcionog plana za 2014. godinu za sprovođenje Strategije informisanja javnosti o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji 2014 – 2018 i donijela Akcioni plan za 2015. godinu. Planirane aktivnosti imaju za cilj da stimulišu potrebu građana da traže i dobiju blagovremene, tačne i pristupačne informacije o EU i procesu pristupanja, stimulišu javne debate o ovim pitanjima i osiguraju neophodnu podršku građana za pristupanje EU.
Na sjednici je usvojena Informacija o finansiranju naučnoistraživačke djelatnosti u 2015. godini. U diskusiji je istaknuto da će se naučnoistraživačka djelatnost u tekućoj godini finansirati iz više izvora, u ukupnom iznosu od 6.321.824 eura, što predstavlja uvećanje u odnosu na 2014. godinu za 32,63 odsto.
U sklopu mjera aktivne politike koje se preduzimaju u cilju konsolidacije javnih finansija, Vlada je usvojila Informaciju o reprogramu duga opština. Vlada je odobrila reprogram poreskog duga po osnovu poreza i doprinosa na zarade zaposlenih, sa utvrđenim stanjem na 31.12.2014. godine, kao i reprogram obaveza po osnovu konačnih raspodjela sredstava Egalizacionog fonda za period 2009-2013. godine. Sa opštinama će biti zaključeni ugovori o reprogramu, uz obavezu njihovog usklađivanja sa Planom unutrašnje reorganizacije javnog sektora.
U okviru tekućih pitanja, Vlada se izjasnila protiv Predloga zakona o izmjeni Zakona o crnogorskom državljanstvu, dok je Amandman na Predlog zakona o oružju prihvatila.
Biro za odnose s javnošću
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?