- Vlada Crne Gore
Ministarstvo finansija SAOPŠTENJE: Priprema FASP-a za Crnu Goru
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
SAOPŠTENJE: Priprema FASP-a za Crnu Goru
Objavljeno: 09.04.2015. • 17:08 Autor: Ivona Mihajlovic - administartor
Ministar finansija dr Radoje Žugić sastao se sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke, koju su predvodili g-din Peter Lohmus i g-din Alexander Pankov.
Povod sastanka bila je priprema za izradu Programa procjene finansijskog sektora (FASP) za Crnu Goru, koja se odnosila na definisanje potencijalnog obima glavne FASP misije, koja je planirana za septembar tekuće godine.
Naime, u okviru navedenog Programa, eksperti pomenutih finansijskih institucija procjenjuju stabilnost finansijskog sektora i njegov mogući doprinos rastu i razvoju, kroz ocjenu kvaliteta regulacije i supervizije bankarskog tržišta, tržišta osiguranja i finansijskog tržišta u odnosu na prihvaćene međunarodne standarde. Takođe, analitički okvir FSAP-a uključuje identifikaciju prednosti i eventualnih nedostataka, kao i izvora rizika, ali i razvojnih potreba.
U tom kontekstu, ministar Žugić je apostrofirao potrebu snaženja podsticaja u sferi bankarskog sistema, prvenstveno kroz povećanje aktivnosti banaka i efikasnije poslovanje, imajući u vidu da je stabilnost realnog sektora jedna od ključnih obaveza Vlade Crne Gore, ali i dominatna podloga za dinamiziranje rasta i jačanje konkurentnosti. Stoga, objektivan i sveobuhvatan pregled stanja od strane pomenutih instuticija, u mnogome će pomoći u preciznijoj identifikaciji oblasti u kojima postoji neadekvatan nivo usklađenosti.
Eksperti dviju institucija su istakli da je intezivna komunikacija sa relevantnim crnogorskim institucijama bila od velike koristi u prikupljanju neophodnih informacija i koncipiranju okvira djelovanja u pogledu izrade detaljne procjene stabilnosti, dubine i efikasnosti finansijskog sistema. U krajnjem, definisani Izvještaj sadržaće konkretne i vrlo praktične preporuke u cilju rješavanja prepoznatih ranjivosti.
Podsjećamo da je ocjena stabilnosti obavezna za 29 zemalja sa sistemski značajnim finansijskim sektorima, a koje su članice MMF- a i Svjetske banke.
PR SLUŽBA
MINISTARSTVA FINANSIJA
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?