- Vlada Crne Gore
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Saopštenje: U organizaciji FAO, EBRD i Ministarstv...
Saopštenje: U organizaciji FAO, EBRD i Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja održana konferencija u Podgorici
Crnogorski proizvodi od mesa mogu postati još konkuretniji na domaćem i tržištu EU ukoliko se njihov kvalitet bude unapređivao u skladu sa politikama u toj oblasti, među kojima su uvođenje određenih standarda kvaliteta, razvoj geografskih oznaka i oznaka tradicionalnih specijaliteta, ocijenjeno je danas na skupu u Podgorici koji su organizovali Organizacija UN za hranu i poljoprivredu(FAO), Evropska banka za obnovu i razvoj(EBRD), Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i Univerzitet Donja Gorica(UDG).
Konferencija pod nazivom „Kvalitetom do konkuretnosti proizvoda od mesa“ označila je početak aktivnosti navedenih institucija na projektu „Unapređenje standarda kvaliteta proizvoda od mesa u Crnoj Gori i razmjena iskustava zemalja Zapadnog Balkana“. Cilj projekta je da se napravi spisak potencijalnih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda čiji se kvalitet može unaprijediti uvođenjem određenih standarda ili zaštitom oznakama.
Na otvaranju konferencije, ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja prof.dr Petar Ivanović kazao je da je cilj ovog projekta povećati efikasnost i integraciju lanca proizvodnje hrane u Crnoj Gori. Ivanović je kazao da je proizvodnja bezbjedne hrane prioritet oko koga nema polemike, a da je kvalitet ono što određuje konkuretnost, odnosno ključni elemenat koji spaja proizvođače i potršače. „Za razliku od tržišta oslonjenih na količinu, na kojima, da bi prodali sve što proizvedu, proizvođači dobijaju subvencije, tržišta oslonjena na kvalitet mnogo više zavise od rastućih želja kupaca.“, rekao je Ivanović.
Nije tajna, kako je rekao Ministar, da će na tržištu opstati proizvođači i proizvodi koji posjeduju sposobnost kontinuiranog i brzog prilagođavanja promjenjivim uslovima. „Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja prepoznalo je značaj stalnog unapređenja kvaliteta proizvoda. Strategija razvoja ruralnih područja 2015-2020 upravo stavlja naglasak na kvalitet i poštovanje prinicipa multifunkcionalnosti poljoprivrede. Jedan od principa je očuvanje tradicije i kulturnog nasleđa u ruralnim područjima. Ovo je moguće postići integrisanjem poljoprivrednih proizvoda kroz različite sisteme kvaliteta“, rekao je Ivanović, dodajući da Ministarstvo pruža konkretnu podršku na tom putu.
Govoreći o mesnoj industriji, Ministar je kazao da je razvoj tog sektora u posljednjih deset godina bio dinamičan što su pokazali i podaci o rastu proizvodnje i izvoza. Potencijal za rast kvaliteta, osim u sektoru mesa, postoji, kako je ocijenio Ministar, i u sektoru mlijeka. „Kvalitet se gradi i za to su potrebni vrijeme i inicijativa. Mnoga područja u Crnoj Gori poznata su po nekom od proizvoda koji imaju jedinstvenu recepturu, a svaki od njih odliskava tradiciju, iskustvo i običaje. Daleko smo od Hrvatske koja ima 13 ili Slovenije koja ima 27 zaštićenih proizvoda. Još dalje od Španije sa 182, Portugala koji ima 260 i Italije koja je sa 275 zaštićenih proizvoda lider EU. Ali svaki put započinje prvim korakom“ poručio je Ivanović.
Zamjenik UN FAO za Evropu i centralnu Aziju Antonio Alonci pojasnio je podršku FAO u projektu dostizanja standarda kvaliteta mesa na području Zapadnog Balkana, i značaj tog projekta za crnogorske proizvođače. On je podsjetio i na važnost tehničke pomoći u izradi crnogorske nacionalne strategije za razvoj poljoprivrede za period 2014-2020, koja naglašava pitanja standarda kvaliteta, bezbjednosti hrane i konkurentnosti u dostizanju EU standarda i ciljeva. „Podrška FAO i EBRD je važna u cilju povezivanja privatnog i javnog sektora, razmjene iskustava i naučenih lekcija, ne samo na nacionalnom nivou, već i regionalnom“, rekao je Alonci.
Glavni cilj dosadašnje podrške EBRD u Crnoj Gori je podizanje konkuretnosti kompanija koje proizvode hranu, kako bi došlo do uravnoteženog rasta proizvodnje, efikasnosti i povećanja njihovih izvoznih potencijala, rekao je šef Kancelarije EBRD za CG Đulio Moreno. Podrškom crnogorskim proizvođačima da ispune standarde bezbjednosti hrane i kvaliteta, kao i na uvođenju oznaka zaštite proizvoda može značajno uticati na povećanje njihove konkuretnosti. Projekat koji se sprovodi u Srbiji, Hrvatskoj, Makedoniji, Gruziji i Crnoj Gori je dijalog između proizvođača i vlada u cilju boljeg njihovog uključivanja u globalne tokove tržišta. Očekuje se da unaprijedi izvozne prilike za crnogorske proizvođače i benefite za domaće potrošače.
U uvodnom izlaganju konferencije govorila je prodekan Fakulteta za prehrambenu tehnologiju, bezbjednost hrane i ekologiju Marija Vugdelić, koja je izrazila zadovoljstvo što je ova obrazovna institucija partner na projektu. Vugdelić je istakla da se na fakultetu školuju kadrovi koji imaju multidisciplinarno znanje u oblasti proizvodnje hrane koje će moći da primjene u praksi.
Savjetnik za politiku kvaliteta u Ministarstvu Merisa Čekić predstavila je pravni okvir u oblasti politike kvaliteta u Crnoj Gori, odnosno mogućnosti da proizvođači uđu u šeme kvaliteta, kao i procedure koje treba da sprovedu. Istakla je značaj zaštite proizvoda ne samo za proizvođače, nego i potrošače, ali i državu. Čekić je predstavila i ostale oblike uvođenja standarda kojima se podiže kvalitet proizvoda na veći nivo.
U okviru konferencije održan je okrugli sto na kome su na temu kvaliteta govorili predstavnici mesnih industrija iz Crne Gore, industrija i trgovina iz Hrvatske i Srbije, zatim predstavnici Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, odnosno Veterinarske uprave, kao i eksperti EU za oblast bezbjednosti hrane.
PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja