Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ostvarivanje manjinskih prava u Crnoj Gori i Republici Hrvatskoj

Objavljeno: 28.04.2015. 19:59 Autor: PR služba

mmpMinistar za ljudska i manjinska prava dr Suad Numanović razgovarao je danas sa članovima/icama međuvladinog Mješovitog odbora za sprovođenje Sporazuma između Crne Gore i Republike Hrvatske  o zaštiti prava crnogorske manjine u Republici Hrvatskoj i hrvatske manjine u Crnoj Gori.  Sastanku su prisustvovali i ambasadorka Republike Hrvatske u Crnoj Gori Nj.E. Ivana Perić, konzul gerant Republike Hrvatske u Kotoru g-din Hrvoje Vuković i ambasador Crne Gore u Republici Hrvatskoj Nj.E. Igor Građević.

Sporazum je potpisan 2009. godine u Zagrebu i u skladu sa domaćim zakonodavstvom i okvirima svojih mogućnosti,  strane potpisnice obavezale su se da će razraditi modele vaspitanja i obrazovanja  na jeziku  manjina, posvetiti posebnu pažnju ostvarivanju kulturnih i obrazovnih potreba pripadnika/ca manjina, slobodnu upotrebu njihovog jezika i pisma. Takođe, obije države obavezale su se podsticati odgovarajuće učešće pripadnika/ca manjina u donošenju odluka na lokalnom, regionalnom i državnom nivou, a u vezi sa pravima i položajem manjinskih naroda. U skladu sa tim i sa važećim zakonodavstvom, obavezne su pratiti i podsticati zastupljenost pripadnika/ca manjinskih naroda u upravnim tijelima na svim nivoima državne uprave.

Ministar Numanović je konstatovao veoma kvalitetan odnos između Republike Hrvatske i Crne Gore i izrazio zahvalnost Republici Hrvatskoj na punoj podršci koju daje Cnoj Gori na putu evropskih i NATO integracija. On je saopštio da u Crnoj Gori, prema poslednjem popisu stanovništva, živi 6 021 Hrvat/ica, najviše na teritoriji opština Tivat i Kotor. Kako svi manjinski narodi u Crnoj Gori, tako i hrvatska manjina, uživa dosta dobar ustavni, zakonodavni i institucionalni okvir zaštite svojih prava. Manjinski narodi prepoznati su kao integrativni dio građanske Crne Gore.

Takođe, nakon Parlamentarnih izbora 2012. godine, u Parlamentu Crne Gore Hrvatska građanska inicijativa zastupljena je sa jednom poslanicom, dok je izborom nove Vlade Crne Gore decembra 2012. za ministarku bez portfelja imenovana predsjednica Hrvatske građanske inicijative.

Crnogorci u Republici Hrvatskoj su jedna od 22 nacionalne manjine i, prema posljednjem popisu, tamo živi 4 926 Crnogoraca/ki. Najveći broj njih nastanjen je u Zagrebu i Istarskoj županiji. Kopredsjedavajuća hrvatskim dijelom Mješovitog odbora i predsjednica Državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske gospođa Daria Krstičević naglasila je da je crnogorska manjina u Republici Hrvatskoj na vrlo lijep i poseban način obogatila hrvatsko društvo u kulturnom smislu. Ona je u ime svih članova/ica Mješovitog odbora izrazila posebnu zahvalnost ministru Numanoviću što je prepoznao značaj rada ovog odbora i razgovarao sa članovima/ivcama prije početka I sjednice odbora. Gospođa Krstičević je istakla posvećenost Crne Gore u ispunjavanju obaveza na putu evropskih i NATO integracija i iskazala stav da ne sumnja u pozitivan ishod pristupnog perioda.

Međuvladin Mješoviti odbor na I sjednici planiranoj za danas, razmatraće postignuti stepen sprovođenja Sporazuma i dati eventualne preporuke za dalje unapređenje sprovođenja istog.

Tokom naredna dva dana, članovi/ice Mješovitog odbora boraviće i u Tivtu i Kotoru gdje će održati susrete sa predstavnicima Hrvatskog nacionalnog vijeća, predstavnicima/ama opštine Tivat i Hrvatskog građanskog društva u Kotoru.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?