Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Pejović u Beogradu: Saradnjom do članstva u EU

Objavljeno: 05.05.2015. 23:37

Iskustvo Crne Gore, kao države koja prednjači u procesu pristupanja EU, dragocjeno je za Srbiju i, u tom kontekstu, nastavak dobre saradnje pregovaračkih timova ostaje visoko na listi prioriteta dvije države, saopšteno je tokom posjete državnog sekretara za evropske integracije i glavnog pregovarača Aleksandra Andrije Pejovića Beogradu.

MVPEIAmbasador Pejović je, tokom dvodnevne posjete Beogradu, imao sastanke sa šeficom Pregovaračkog tima za vođenje pregovora o pristupanju Republike Srbije EU Tanjom Miščević, direktoricom Kancelarije za EU integracije Ksenijom Milenković, savjetnikom predsjednika Srbije za vanjsku politiku Ivanom Mrkićem, članovima Odbora za evropske integracije Narodne Skupštine i šefovima pregovaračkih grupa Republike Srbije.

Sastanci su bili prilika za razmjenu mišljenja o toku reformi, ostvarenom napretku i izazovima u pregovaračkom procesu, kao i za razmatranje mogućnosti intenziviranja saradnje u pojedinim oblastima u cilju efikasnijeg i kvalitetnijeg ispunjavanja obaveza u susret članstvu u EU.

Ambasador Pejović je naglasio važnost regionalne saradnje u procesu pristupanja EU, istakavši da ona doprinosi dinamici i kvalitetu reformi koje sprovodimo na putu prema punopravnom članstvu. U tom kontekstu je ponovio da će Crna Gora nastaviti da, kroz prenos znanja i iskustva iz pregovaračkog procesa, pruža podršku kolegama iz Srbije u pravcu dostizanja evropskih standarda i većeg kvaliteta života.

„Crna Gora, koja ima osamnaest otvorenih i dva zatvorena poglavlja u procesu pregovora, može kroz savjete i iskustvo mnogo toga korisnog prenijeti Srbiji i olakšati joj dalje napredovanje u procesu pristupanja”, istakao je ambasador Pejović.

Sagovornici glavnog pregovarača su pohvalili dinamiku i kvalitet reformi koje je Crna Gora ostvarila u procesu pristupanja. Ukazali su da je, u cilju održavanja reformskog zamaha i daljeg napredovanja prema članstvu, neophodno održavati dobru bilateralnu i regionalnu saradnju, posebno kroz sprovođenje projekata od zajedničkog interesa. U tom kontekstu, razmotreno je skoro održavanje prvog sastanka Zajedničkog odbora, u okviru Sporazuma između vlada dvije države, koji je uspostavljen u skladu sa obostranim obavezama iz procesa pristupanja Evropskoj uniji.

Tokom posjete Beogradu, glavni pregovarač je, zajedno s šeficom Pregovaračkog tima Srbije, održao predavanje za studente Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu na temu: Novi pristup u pregovorima o članstvu u EU: iskustva Srbije i Crne Gore.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?