- Vlada Crne Gore
Budva: Potpredsjednik Vlade Igor Lukšić govorio na...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Budva: Potpredsjednik Vlade Igor Lukšić govorio na IDAHO Forumu 2015
Objavljeno: 11.05.2015. • 21:14 Autor: Biro za odnose s javnošću
lzlaganje potpredsjednika Vlade Igora Lukšića na IDAHO Forumu 2015, Budva, 11.05.2015.
Dame i gospodo,
Drage kolege ministri,
Uvažene ekselencije,
Veliko mi je zadovoljstvo što sam u prilici da učestvujem na današnjem IDAHO Forumu, i da vas pozdravim veoma srdačno, poželim dobrodošlicu i zahvalim na vašem odazivu pozivu organizatora da učestvujete na već trećem po redu, međunarodnom ministarskom IDAHO Forumu 2015.
Drage kolege ministri,
Uvažene ekselencije,
Veliko mi je zadovoljstvo što sam u prilici da učestvujem na današnjem IDAHO Forumu, i da vas pozdravim veoma srdačno, poželim dobrodošlicu i zahvalim na vašem odazivu pozivu organizatora da učestvujete na već trećem po redu, međunarodnom ministarskom IDAHO Forumu 2015.
Nakon prethodna dva IDAHO foruma, želim da izrazim očekivanje da će ovogodišnja konferencija u Crnoj Gori dati suštinski doprinos postizanju daljeg napretka u našoj zajedničkoj misiji ka eliminisanju nasilja i diskriminacije na osnovu rodnog identiteta i seksualne orijentacije, odnosno punom poštovanju ljudskih prava LGBT populacije.
Činjenica da se treći po redu IDAHO Forum organizuje u Crnoj Gori, predstavlja veliku čast, privilegiju i još jednu, veoma značajnu potvrdu rezultata Crne Gore na planu postignutog visokog stepena demokratizacije društva i sprovedenih reformi, koje su u oblasti poštovanja i unaprjeđenja ljudskih prava i zaštite od diskriminacije, prepoznate i pozitivno ocijenjene od strane Evropske unije, Savjeta Evrope, kao i od strane Ujedinjenih nacija.
Dame i gospodo,
Imajući u vidu temu današnje panel diskusije, dozvolite da ukažem na najznačajnije aktivnosti koje su na planu borbe protiv homofobije i transfobije preduzete u Crnoj Gori u prethodnom dvogodišnjem periodu.
Posvećenost Crne Gore eliminisanju svih oblika diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije ili rodnog identiteta, ogleda se najprije u unaprjeđenju zakonodavnog okvira i drugih mjera od značaja za efikasnu borbu protiv homofobije i transfobije. Tako je, unaprijeđen Zakon o zabrani diskriminacije i Zakon o Ombudsmanu Crne Gore, kao i Krivični zakonik koji između ostalog, kao otežavajuću okolnost za odmjeravanje kazne, prepoznaje slučaj kada je krivično djelo učinjeno iz mržnje zbog pripadnosti seksualnoj orijentaciji ili rodnom identitetu. Takođe, dopunjen je i Zakon o zdravstvenom osiguranju, a započet je i dijalog o Registrovanom partnerstvu čija je namjera donošenje zakona kojim će se predvidjeti poštovanje međunarodnog obavezujućeg zakonodavstva kada su u pitanju istopolne zajednice.
Kada je riječ o strateškim dokumentima koje je Vlada Crne Gore usvojila, želio bih da istaknem donošenje Strategije za unaprjeđenje kvaliteta života LGBT osoba za period 2013-2018. godine, kojom se definiše sistematski pristup, te analizom različitih oblika homofobičnog/transfobičnog ponašanja, a u saradnji sa civilnim društvom i sa međunarodnim ekspertima, definišu konkretne mjere za borbu protiv homofobije i transfobije.
Želio bih da ukažem, da su u cilju podizanja nivoa svijesti građana o pravima i slobodama LGBT osoba, u prethodnom periodu, organizovane obuke sudija, tužilaca, policijskih službenika i branitelja ljudskih prava, a pružena je i podrška i obavljene su brojne konsultacije sa nevladinim sektorom. Vlada kao jednu od specifičnih mjera obrazovala je Savjet za zaštitu od diskriminacije čiji sam predsjednik, a u radu Savjeta učestvuje pet resornih ministara, savjetnik predsjednika Vlade i predstavnici civilnog društva. Osnovni zadatak ovog tijela je suzbijanje svih oblika diskriminacije i afirmacija antidiskriminatorske politike u Crnoj Gori.
U odnosu na regionalnu saradnju u oblasti borbe protiv homofobije i transfobije, istakao bih da su, u oktobru 2013. godine, Crna Gora i Hrvatska, potpisale Zajedničku izjavu o borbi protiv transfobije i homofobije, koja predstavlja značajan iskorak u cilju jačanja zajedničke saradnje usmjerene ka unaprjeđenju jednakosti, promovisanju različitosti i borbe protiv diskriminacije.
Među aktivnostima koje je Vlada Crne Gore preduzimala na planu borbe protiv homofobije i transfobije, istakao bih i značajan međunarodni događaj, oktobra 2013. godine, organizovan u Kolašinu. Tom prilikom, Crna Gora je bila domaćin XI sastanka neformalne LGBT Focal Point mreže predstavnika evropskih vlada, na kome je učešće uzelo sedamnaest zemalja, kao i brojni predstavnici međunarodnih organizacija.
Dozvolite mi da ukažem da je Crna Gora članica tzv. Core grupe za prava LGBT osoba, koja djeluje u sklopu Ujedinjenih nacija u Njujorku. Bilo mi je zadovoljstvo da učestvujem na ministarskom side event-u koji je Core grupa na marginama generalne debate Generalne skupštine organizovala u septembru prošle godine, na kojem su između ostalih govorili generalni sekretar UN Ban Ki-mun, kao i visoki komesar UN za ljudska prava Princ Zeid. Sastanci i druge aktivnosti Grupe, samim tim i doprinos Crne Gore kao članice, svakako su vrlo važni da bi se intenzivirali napori u pravcu podizanja svijesti, zaštite i promocije prava LGBT zajednice na globalnom nivou.
Dozvolite mi još da pomenem da je Crna Gora bila jedan od kosponzora, a takođe i u grupi prijatelja tzv. SOGI rezolucije, usvojene u septembru prošle godine na Savjetu za ljudska prava. Rezolucija predstavlja važan korak ka potvrđivanju jednog od osnovnih principa na kojem se temelji UN – da su svi jednaki u dostojanstvu i ljudskim pravima, tj. da su diskriminacija i nasilje po bilo kom osnovu, a naročito prema LGBT osobama, neprihvatljivi.
Dame i gospodo,
Ostvarivanjem zapaženih rezultata na planu borbe protiv homofobije i transfobije, što je između ostalog, prepoznato i na prošlogodišnjem IDAHO Forumu u La Valeti, kada je objavljena ‘’dugina mapa’’ država prema stepenu poštovanja prava LGBT osoba, na kojoj je Crna Gora zauzela 16. mjesto od 49 država, predstavlja veliko priznanje za nas i podstrek za nastavak aktivnosti u predmetnoj oblasti, kako na državnom, tako i na međunarodnom nivou. Crna Gora će stoga i dalje ostati posvećena takvom putu.
Na kraju, želim ukupno uspješan i produktivan rad. Zahvaljujem za vašu pažnju!
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?