- Vlada Crne Gore
Poreska uprava Pozitivni efekti plana integriteta carinske službe
Pozitivni efekti plana integriteta carinske službe
Uprava carina je suštinski fokusirana na sprovođenje principa nulte tolerancije na korupciju kroz aktiviranje svih odgovornih segemenata za definisanje i sprovođenje ozbiljnog i ostvarivog antikorupcijskog koncepta.
S tim u vezi, podsjećamo da je Uprava carina 2014.godine usvojila Plan integireta, kojim je procijenjeno koliko su određena radna mjesta podložna nastanku i razvoju korupcije, kao i kojim mjerama i aktivnostima se može poboljšati lični i institucionalni integritet. Naime, Uprava carina vrši godišnju analizu rizika svih radnih mjesta, koja su prema opštoj procjeni unutrašnjih i spoljnih faktora podložni nastanku i razvoju korupcije i drugih oblika nezakonitog i neetičkog ponašanja. Na osnovu ove analize izrađena je Mapa rizika pojedinačnih radnih mjesta i organizacionih jedinica Uprave carina, koja u sebi sadrži indikatore i nivoe izloženosti riziku.
Kako se sprovođenje mjera definisanih Planom integriteta zasniva na principu permanentne i sveobuhvatne primjene uz vršenje periodičnih kontrola postignutih rezultata, Uprava carina je izvršila analizu efikasnosti sprovođenja mjera definisanih Planom.
Ocijenjeno je da su preduzete mjere u prethodnom periodu dale pozivitne rezultate, te je njihovom dosljednom implementacijom unaprijeđen antikorupcijski okvir carinske službe, čime je u značajnoj mjeri smanjena mogućnost nastanka korupcije i drugih nepravilnosti. U prilog tome govori smanjenje broja radnih mjesta koja imaju visok rizik od korupcije za 20% u odnosu na broj radnih mjesta koja su imala visok rizik od korupcije u prethodnom periodu.
Polazeći od stepena i dinamike realizacije prethodno definisanih mjera, te potrebe kontinuiranog unapređenja integriteta i zaštite institucije od svih oblika nedozvoljenog i neprihvatljivog ponašanja, Uprava carina je u junu tekuće godine usvojila inovirani Plan integriteta. Naime, na osnovu sprovedene analize primjene postojećih carinskih procedura i postupaka novim Akcionim planom identifikovane su nove oblasti rizika, kao i radna mjesta koja su izložena riziku, te osnovni i preostali rizici. Na osnovu rezultata identifikacije, procjene i rangiranja rizika izvršen je izbor odgovarajućih mjera za smanjenje rizika od korupcije, u skladu sa vjerovatnoćom nastanka, uticaja i posljedicama korupcije i drugih oblika nezakonitog ili neetičkog postupanja.
Borba protiv korupcije i svih oblika nedozvoljenog ponašanja u Upravi carina je dio našeg opšteg plana i široko prihvaćenog sistema mjera i aktivnosti za njeno suzbijanje, koji ima permanentan karakter, kroz praktičnu realizaciju usvojenih normi ponašanja od strane svih službenika. S tim u vezi, Uprava carina nastoji da i u budućem periodu, sprovodeći mjere definisane Planom integriteta, uspostavi sistem visokog integriteta i etičnosti koji će biti zaštićen od kruptivnih uticaja na obavljanje njenih djelatnosti.