- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Rezultati govore u korist uspješne saradnje
Rezultati govore u korist uspješne saradnje
Generalni direktor Direktorata za unapređenje i zaštitu manjinskih prava Leon Gjokaj sastao se danas sa predstavnicima/ama Romskog obrazovnog fonda. Tema sastanka bila je dinamika realizacije zajedničkog programa stipendiranja, kao i planovi za naredni period.
Nataša Kočić- Rakočević iznijela je podatke u vezi sa situacijom romske i egipćanske djece u osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju. Ona je konstatovala da su očekivanja ispunjena kada je riječ o srednjoškolcima/ama. Opšti uspjeh srednjoškolaca/ki bolji je u prosjeku 50% u odnosu na prosjek ocjena na kraju prvog polugodišta. Od 71 đaka, četvoro ima negativne ocjene na kraju školske godine dok je troje napustilo zemlju, s tim što će dobiti priliku da se vrate u školske klupe naredne školske godine, nakon polaganja potrebnih ispita.
U najavi su četiri studenta/kinje od kojih će dvije djevojke konkurisati za prijem na Policijskoj akademiji u Danilovgradu.
Iz Romskog obrazovnog fonda je konstatovano da su sve stipendije srednjoškolcima/ama i studentima/kinjama uplaćivane uredno i na mjesečnoj osnovi, sa izuzetkom djece koja su imala negativne ocjene na kraju polugođa. Od njih 15-oro, 12-oro je popravilo ocjene, te će im retroaktivno stipendije biti uplaćene.
Veliku podršku đacima pružaju mentori/ke, njih 22, koji su izuzetno zadovoljni i podrškom od strane Zavoda za školstvo. Njihov doprinos je značajan u premošćavanju barijera posebno u prvoj godini srednjeg obrazovanja.
Leon Gjokaj je pohvalio rezultate saradnje Ministarstva za ljudska i manjinska prava, REF-a i Zavoda za školstvo koji su, podsjećanja radi, potpisali Memorandum o saradnji koji se odnosi na školovanje pripadnika/ca Romske i Egipćanske populacije prošle godine.
Memorandum je rezultat dosadašnje veoma dobre saradnje između navedenih institucija i odnosiće se na uvođenje održivog programa sprječavanja odustajanja od daljeg školovanja za romske i egipćaske učenike/ice srednjih škola, kako bi im se omogućilo da završe srednju školu.
Memorandum je predvidio saradnju na unapređenju akademskog učinka, stepenu prelaska na srednjoškolsko obrazovanje i zadržavanju romskih i egipćanskih učenika/ica u srednjim školama putem obezbjeđivanja stipendija, mentorskih usluga u okviru škole i efikasnim informisanjem.
Poseban cilj programa jeste da se unaprijedi upis, stopa ostanka u srednjoj školi i uspjeh za pripadnike/ce romske i egipćanske populacije, upisanih u redovne i stručno-tehničke škole na 8 lokacija u Crnoj Gori putem boljeg pristupa i pozitivnih intervencija. Takođe, insistiralo se i na smanjenju stope odustajanja od školovanja među romskim i egipćanskim učenicima/ama srednjih škola. Kako bi se postigao ovaj cilj, potpisnici ovog Memoranduma naročito su vodili računa da se obezbjede mjere za jačanje postojeće šeme stipendiranja kao i obezbjeđivanje mentorske podrške korisnicima /ama programa.
Iz Romskog obrazovnog fonda su poručili da je obezbjeđena dopunska nastava za 23 osnovca koji su imali poteškoća u praćenju nastavnog programa u ovoj školskoj godini.
Direktor Gjokaj je istakao poseban značaj podrške koju treba pojačati na tri nivoa- u predškolskom, nakon šestog razreda osnovnog i na prelasku iz osnovnog u srednje obrazovanje.
Koordinatorka programa Anastazija Nagi i finansijski menadžer Jeno Zsija uputili su poziv za proslavu desetogodišnjice postojanja Romskog obrazovnog fonda i konstatovali da bi Crna Gora tom prilikom trebalo da predstavi svoj model integracije romske i egipćanske zajednice, posebno u obrazovnom sistemu.
Na planiranom međunarodnom događaju, Crna Gora, kao važan partner u regionu Zapadnog Balkana, zaslužno treba da istakne rezultate koji govore u korist postignutog stepena postignute integracija.
I nakon završetka Dekade inkluzije Roma 2005-2015.,uspješna saradnja Romskog obrazovnog fonda i Crne Gore biće nastavljena.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava