- Vlada Crne Gore
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Pismo gospodina Veselina Babića iz Podgorice
Pismo gospodina Veselina Babića iz Podgorice
Gospodin
Prof.Dr. PETAR IVANOVIĆ
Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja 15.Jul, 2015.
PODGORICA
Postovani Gospodine Ministre,
Poodavno, negdje oko 1975-te godine, imao sam priliku da razgovaram o izvozu povrća u SR Njemačku, preko jedne velike firme iz Minhena, ciji je predstavnik za lstočnu Evropu bio u posjeti Agrokombinatu 13. Jul. To je, koliko se sjećam, bio prvi pokušaj da otpočnemo sa izvozom povrća čija je proizvodnja na području Zete i Tuzi bila vrlo velika, a prodaja jako teška. Razgovarali smo 2-3 dana, pri čemu smo posvetili pažnju mnogim detaljima, kao sto su sortimenti, kvalitet, arnbalaza. prevoz i sl. U razgovorima su pored mene, kao Zamjenika Predsjednika Poslovodnog odbora Agrokombinata, učestvovali Direktor Radne organizacije "Kooperacija" pok. Radomir - Ćapo Kukuličić sa saradnicima.
Jedno od važnlh pitanja bilo je oko mogućnostl i uslova izvoza lubenice u Njemačku. Mi smo imali veliku proizvodnju kod zemljoradnika koji su vršili strahovit pritisak na Kombinat radi prodaje njihove robe.
Nama je tom prilikom jasno saopšteno da će inopartner kupovati na duži rok veliku količinu lubenice, ali drugog sortimenta od onog koji smo mi prezentirali i uz određeno pakovanje (arnbalaža).
Sjećam se dobro da je kupac tražio lubenicu sorte SUGAR BABY. To je sorta lubenice koja je bila u proizvodnji na području Zete poslije Drugog svjetskog rata, vjerovatno i ranije. Njena karakteristika je manja velicina (3 do 4 kg), ne više. Jako je slatka i okruglog je oblika. Vjerovatno je njena proizvodnja zamijenjena drugom sortom koja je daleko krupnija, dostižući težinu i do 10 i više kilograma. AIi, takva proizvodnja nema kupaca u inostranstvu a i kod nas se slabo prodaje,
Možda bi imalo smisla da se poljoprivrednici zainteresuju za ponovno uvodenje ove sorte, jer bi to obezbijedilo mnogo lakšu i mnogo veću prodaju.
Koristim ovu priliku da Vam skrenem pažnju i na jos jedno pitanje, kada je u pitanju proizvodnja i
plasman povrća. Bio sam u prilici i da po ovom pitanju steknem neka saznanja, koja mogu biti od koristi u Vašim naporima za unapređenje poljoprivrede. Više puta je Crna Gora pokušavala da riješi pitanje prerade povrća i voća, podizanjem odgovarajućih objekata. Tako je bila izgrađena i opremljena Fabrika za preradu voća i povrća u Titogradu.Sticajem okolnosti ja sam bio zaduzen kao Načelnik za privredu u Skupštini opštine da dovršim započeti proces likvidacije te Fabrike, koja nikada nije proradila jer nije imala sirovine! Kasnije su objekti Fabrike dati Preduzeću "Elastik". Prije desetak ili više godina sa istim ciljem podignut je objekat na Tuškorn putu, ali ni on nije mogao da se privede namjeni, jer nije bilo sirovine! Nedavno je bilo dato obećanje da će se u Zeti graditi Fabrika za preradu voća i povrća, ali meni nije poznato šta je po tom pitanju urađeno.
Svi ovi promašaji su nastali usljed nepoznavanja suštine stvari.Naime, ne može se prerađivati bilo kakvo voće i povrće, već samo onog sortimenta koji se proizvede namjenski za industrijsku preradu. Postoji, primjera radi, paradajz isključivo za industrijsku preradu, za razliku od onog za konzum. Isto tako je i sa paprikom i drugim povrćem. Ja sam bio iznenađen kada sam to vidio u jednoj fabrici u Francuskoji tada mi je bilo sve jasno. Dakle, trebalo bi preusmjeriti određenu proizvodnju povrca sa konzuma na sirovinu za industrijsku preradu, što je stvar odgovarajuće organizacije (Kooperativa) i investicija.
Toliko za sada.
Srdacno Vas pozdravljam i želim najbolje rezultate u radu.
Veselin Babić, Podgorica, Dalmatinska 78