Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Reagovanje na tekst „Slovenci uzalud dali pare“ objavljen u dnevnom listu DAN

Objavljeno: 15.08.2015. 19:04 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma

Imajući u vidu netačne navode u članku koji je objavljen u dnevnom listu „Dan“ 14.08.2015. godine, pod nazivom „Projekat čišćenja i uređenja kanala Port Milene već dvije godine zarobljen u fiokama lokalne uprave - Slovenci uzalud dali pare“, u nastavku dostavljamo reagovanje u cilju potpunog i tačnog informisanja javnosti i molimo da ga u cjelosti objavite.

U cilju pružanja podrške u rješavanju problema zagađenja Port Milene, sprovodi se Projekat ,,Transfer ekološki prihvatljivih tehnologija (TEST) za čišćenje kanala Port Milena“. Riječ je o projektu koji je u toku, a ne na čekanju. Vrijednost projekta iznosi 257.900 eura, od čega 210.000 eura obezbjeđuje Vlada Slovenije, kao donaciju UN organizaciji za industrijski razvoj (UNIDO) za realizaciju projektnih aktivnosti. Ministarstvo održivog razvoja i turizma, u saradnji sa Opštinom Ulcinj, u obliku negotivnskog kofinansiranja (in kind) obezbjeđuje podršku projektnim aktivnostima u visini od 47.900 eura.

Cilj ovog projekta je razvoj dokumentacione osnove za utvrđivanje sveobuhvatnog koncepta za čišćenje i ekološku sanaciju kanala Port Milena, primjenom ekološki prihavtljivih tehnologija, odnosno, eko-remedijacijom i to u 3 faze:
* Procjena zagađenja („hot spots“);
 *Izrada sveobuhvatnog koncepta za uvođenje ekološki prihvatljivih tehnologija za sanaciju postojećeg zagađenja i ocjena tehnologija koje su adekvatne za unapređenje stanja životne sredine u kanalu Port Milene;
* Izrada pilot projekta za testiranje primjene ekološki prihvatljivih tehnologija na jednom od odabranih mikro lokaliteta (odlučeno je da to bude hotel Otrant u Ulcinju).

Do sada su realizovane aktivnosti koje su se odnosile na identifikaciju izvora zagađenja i nivoa opterećenja zagađanjem kanala Port Milene, primjenom UNIDO hot spot metodologije. Projektne aktivnosti, koje se odnose na definisanje predloga za remedijaciju/upotrebu izvađenog mulja/taloga, utvrđivanje ekološki prihvatljivih tehnologija za eko remedijaciju i testiranje ekološki prihvatlivih tehnologija, realizacijom pilot projekta na lokalitetu hotela Otrant do sada nijesu završene jer je došlo do kašnjenje u obezbjeđivanju drugog dijela donacije u iznosu od 100.000 eura od strane Vlade Slovenije prema UNIDO-u. Nakon otklanjanja ovog problema steći će se ulovi za završetak izrade projektne dokumentacije, što je preduslov za iniciranje daljih aktivnosti sprovođenja ekoremedijacije na lokalitetu Port Milene.

U okviru sprovedenih aktivnosti izvršena je i analiza mulja na tri lokacije od strane CETI d.o.o, u saradnji sa kompanijama koje su angžovane od strane UNIDO-a. Primjenom standarda u Republici Sloveniji i domaćih propisa (npr. Pravilnika o bližim uslovima koji treba da ispunjava kanalizacioni mulj), utvrđeno je da se mulj iz kanala Port Milene može koristiti za rekultivaciju zemljišta. Mulj je, prije svega, organskog sastava i karakterišu ga visoke koncentracije azota, fosfora i organskog ugljenika. Povišene koncentracija hroma i nikla nijesu antropogenog porijekla, već su posljedica geohemijskog sastava tla i ne zahtijevaju posebne mjere remedijacije. Poređenjem sa holandskim i DEFRA normama, utvrđeno je da je sadržaj ostalih toksičnih materija nizak i ne zahtijeva poseban tretman. Riječ je o preliminarnim podacima, na osnovu čega je utvrđena obaveza sprovođenja detaljne analize u cilju utvrđivanja predloga tretmana mulja i sedimenta koji treba bagerovati iz kanala Port Milena.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Slijedom Ugovora o saradnji, koji je potpisan između Ministarstva održivog razvoja i turizma i UNIDO-a (United Nations Industrial Development Organization) u martu 2014. godine, prije početka projektnih aktivnosti UNIDO je raspisao tender na kojem su za realizaciju projektnih aktivnosti izabrane dvije firme iz Slovenije - Limnoš i Vekton. Navedene firme angažovane su od maja 2014. godine za sprovođenje sljedećih projektnih aktivnosti:

LIMNOŠ
 *Prikupljanje raspoloživih podataka koji se odnose na zagađenost vode u kanalu Port Milena, te na potencijalne zagađivače i sl;
 *Pregled terena i određivanje lokacija za uzimanje uzorka;
* Prikupljanje uzoraka i njihova analiza;
* Kvalifikacija i kvantifikacija prikupljenih podataka tokom analize;
* Identifikacija hot spot lokacija primjenom UNIDO metodologije (u saradnji sa opštinom Ulcinj);
* Peporuke za primjenu ekološki prihvatljivih tehnologija.

VEKTON
 *Identifikacija nivoa zagađenja primjenom UNIDO hotspot metodologije i količine opterećenja zagađenja iz različitih izvora;
 *Identifikacija količine mulja i taloga koji je akumuliran u kanalu;
* Identifikacija količina materijala koji je potrebno iskopati za izgradnju planirane marine;
* Analiza koncentracije zagađujućih materija u:
a. vodi kanala Port Milena,
b. mulju/talogu koji se nalazi u kanalu Port Milena,
c. materijalu koji treba iskopati za izgradnju planirane marine.
 *Definisanje predloga za remedijaciju/upotrebu izvađenog mulja/taloga.

ODJELJENE ZA ODRŽIVI RAZVOJ I INTEGRALNO UPRAVLJANJE MOREM I PRIOBALNIM PODRUČJEM
MINISTARSTVO ODRŽIVOG RAZVOJA I TURIZMA

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?