Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Načelnica Pejović razgovarala sa ombudsmankom za ravnopravnost polova u Republici Hrvatskoj Višnjom Ljubičić

Objavljeno: 03.10.2015. 17:24 Autor: PR služba

Načelnica Odjeljenja za rodnu ravnopravnost u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Biljana Pejović razgovarala je 01. oktobra 2015. godine u Podgorici, sa ombudsmankom za ravnopravnost polova u Republici Hrvatskoj Višnjom Ljubičić.

Na sastanku je bilo riječi o aktivnostima koje sprovodi Odjeljenje za poslove rodne ravnopravnosti.

Načelnica Pejović je sagovornicu informisala o Zakonu o izmjenama i dopunama zakona o rodnoj ravnopravnosti, koji je usvojen juna ove godine, a koji je usaglašen sa potvrđenim međunarodnim ugovorima i relevantnim direktivama EU. 

Ona je naglasila da je u novom zakonodavnom tekstu postignut napredak jer je rješenjima propisano da je eliminacija diskriminacije po osnovu pola i postizanje rodne ravnopravnosti postavljeno kao imperativ. Dodala je i da je uvođenjem kaznenih odredbi u ovom zakonu propisana jasna obaveza pravnih lica, odgovornih lica u pravnom licu i preduzetnika/ca da moraju poštovati  anti-diskrimacione norme i one koje obezbjeđuju puno ostvarivanje principa rodne ravnopravnosti.

Načelnica Pejović je istakla da očekuje da će sankcije doprinijeti boljoj implementaciji zakona, koji predstavlja najznačajniji mehanizam za eliminisanje diskriminacije u svim oblastima i strukturama društva.  Ona je upoznala sagovornicu o sprovođenju aktivnosti u tri prioritetne oblasti iz rodne ravnopravnosti, a koje su formulisane i agendom Vladine politike, što predstavlja usklađenost sa obavezama i standardima EU. To su: politička participacija žena, borba protiv nasilja nad ženama i ekonomsko osnaživanje žena.

Vlada Crne Gore je u junu 2015. godine usvojila Strategiju razvoja ženskog preduzetništva, a u avgustu 2015. Godine i smjernice za stvaranje povoljnijeg ambijenta za žensko preduzetništvo u lokalnim zajednicama. Načelnica Pejović je naglasila da je rodna ravnopravnost na lokalnom nivou bitno unaprijeđena.  Kao rezultat sprovođenja takve politike, potpisano je 16 Memoranduma u saradnji sa 16 opština, a do kraja godine očekuje se potpisivanje istih i sa ostalim opštinama u Crnoj Gori. U 20 crnogorskih gradova, imenovani su koordinatori /ke za rodnu ravnopravnost, a u 11 opština formirani su i Savjeti za rodnu ravnopravnost.

Ona je naglasila da se konstatno radi na edukaciji koja se odnosi na pitanja rodne ravnopravnosti, i da je saradnja sa ključnim evropskim institucijam poput UNDP, OSCE, kao i nevladinim sektorom značajno doprinijela poboljšanju u ovoj oblasti.

Ombudsmanka Ljubičić koja je bila  članica ekspertske misije TAIEX programa, prilikom prošlogodišnje posjete Ministarstva za ljudska i manjinska prava dala je konkretne preporuke za dalji razvoj poslova rodne ravnopravnosti.  U razgovoru sa načelnicom Pejović, ona je iskazala posebno zaodovoljstvo zbog primjene mnogih aktivnosti koje vode napretku politike rodne ravnopravnosti. Dodala je da je potrebno u kontinuitetu razvijati ovu politiku i raditi na unapređenju ženskih ljudskih prava uopšte.

Na sastanku je bilo riječi i o mogućnostima buduće saradnje između ove dvije institucije.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?