Ministarstvo za ljudska i manjinska prava organizovalo je danas u biblioteci gimnazije “Slobodan Škerović” Okrugli sto na temu “Ekonomsko osnaživanje žene i njene uloge u društvu u procesu evropskih integracija”
Uvodno izlaganje imali su ministar za ljudska i manjinska prava, dr Suad Numanović, šefica misije OSCE u Crnoj Gori Nj.E. Janina Hrebičkova i direktor gimnazije “Slobodan Škerović”, Radiša Šćekić.
Ministar Numanović je rekao da je ova tema bitna, ne samo sa aspekta rodne ravnopravnosti, već i zbog ekonomskog aspekta razvoja jednog društva.
Crna Gora je, prema riječima ministra Numanovića, prepoznala značaj uloge žene u svom društvu i s tim u vezi jača njenu ulogu postavljajući u fokus svog djelovanja aktivnosti koje će pomoći ženi u Crnoj Gori da bude vidljivija u javnom i političkom životu, a samim tim i ekonomski snažnije i zaštićenije od nasilja.
On je podsjetio da Vlada Crne Gore sprovodi mjere koje sve više utiču na to da se žene uključe u neki vid programa ili obuke, sa ciljem većeg uspjeha u pronalaženju posla.
Ministar je odgovarajući na pitanje gimnazijalaca/ ki o tome kako žena može u praksi da postigne sve obaveze koje se pred nju stavljaju, rekao da postoje programi kojima Vlada traži način da stvori uslove pod kojima žena može da uskladi sve svoje obaveze.
Jedan od načina je, istakao je ministar, jačanje uloge porodice, čime se stvara pretpostavka da porodica može da funkcioniše uprkos svim obavezama koje njeni članovi imaju.
Šefica Misije OSCE u Crnoj Gori, NJ.E. Janina Hrebičkova rekla je da je obaveza svakog društva da shvati, da ako želi bogatu državu, mora iskoristiti potencijale koje imaju i muškarci i žene. Ta harmonija će, prema riječima Hrebičkove, doprinijeti društvenom skladu koji je potreban Crnoj Gori.
Na Okruglom stolu, riječ su imali i Prof. dr Sonja Tomović Šundić, savjetnica predsjednika Crne Gore za ljudska prava, Mr Vesna Kovačević, profesorica istorije u Gimnaziji “Slobodan Škerović”, Mr Vanja Vučković, predsjednica Udruženja profesora istorije Crne Gore Hipmont, Nina Drakić, šefica sektora za istaživanja u Privrednoj komori, MirelaTuzović, sekretarka Operativnog tima ya sprovo]enje Strategije informisanja javnosti o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji 2014.- 2018., i Biljana Pejović, načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti.
Načelnica Pejović je prisutne informisala o aktivnostima koje Ministarstvo za ljudska i manjinska prava sporovodi na unaprijeđenju ekonomskog osnaživanja žena.
Ona je istakla da je na tom polju urađeno dosta, i zaključila da je ekonomski stabilna žena ekvivalent ekonomski stabilne države.
U toku trajanja Okruglog stola naglašeno je da je neophodna stalna i pravovremena informisanost o društvenim aktivnostima, naročito u oblasti vladavine prava.
Kada je riječ o ekonomskom položaju žena, ovaj segment je jedan od prioritetnih zadataka politike rodne ravnopravnosti i, kao takav, ima poseban značaj u razvoju našeg društva. Socijalna politika jačanjem ekonomskog položaja žena kroz razvoj ženskog preduzetništvatraži izlaz iz nezaposlenosti.
Naglašeno je da je Crna Gora prva zemlja kandidatkinja na koju se primjenjuje novi pristup u pregovorima, koji podrazumijeva da se poglavlja 23. Pravosuđe i temeljna prava i 24. Pravda, sloboda i bezbjednost, otvaraju na početku pregovora i ostaju otvorena do zatvaranja svih ostalih poglavlja. Poglavlje 23 nosi sa sobom unapređenje i zaštitu ljudskih prava i sloboda, politike jednakosti, i u najužoj je vezi sa unapređenjem politike rodne ravnopravnosti, a što je predviđeno glavnim evropskim direktivama koje su dio agende Crne Gore u procesu njenog pridruživanja Evropskoj uniji.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava