Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Na manifestaciji “Dani pljevaljskog sira” proizvode predstavila 73 poljoprivredna proizvođača

Objavljeno: 24.10.2015. 23:29 Autor: MPRR

MPRRNa ovogodišnjoj 14. po redu manifestaciji „Dani pljevaljskog sira“ koja se u Pljevljima tradicionalno održava u cilju promocije tog autohtonog proizvoda prepoznatljivog po kvalitetu i van granica Crne Gore, svoje proizvode predstavilo je 73 proizvođa. Manifestaciju su organizovali Sekretarijat za privredu Opštine Pljevlja i udruženje proizvođača NVO “Pljevaljski sir”, a podržana je od Stalne radne grupe za regionalni razvoj(SWG) kroz aktivnost “Ljudi ljudima” i Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Prepoznatljivost pljevaljskog sira je i razlog što su proizvođači sa tog područja prije dvije godine osnovali udruženje i krenuli u proceduru izrade specifikacije za zaštitu tog proizvoda nekom od geografskih indikacija. Otvarajući manifestaciju, generalna direktorica Direktorata za poljoprivredu i ribarstvo Danijela Stolica izrazila je nadu da će proizvođači iz Pljevalja istrajati da započetu proceduru dovedu do kraja, kako bi pljevaljski sir dobio geografsku oznaku na nacionalnom nivou. “Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja prepoznalo je zaštitu porijekla tradicionalnih proizvoda kao jedan od potencijala našeg razvoja. U vremenu globalizacije trgovine i jake tržišne konkurencije Crna Gora može da bude uspješna sa prepoznatljivim proizvodima i podizanjem njihovog kvaliteta. Takav proizvod je pljevaljski sir, a smatram da za njim ne zaostaju ni drugi sirevi koji se proizvode u Crnoj Gori i da će i njihovi proizvođači krenuti u pravcu zaštite. Potencijala imamo i za zaštitu drugih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, i nadam se će u narednom periodu Crna Gora imati više zaštićenih proizvoda”, kazala je Stolica, dodajući da su u razvoju crnogorske poljoprivrede na putu ka EU, oblasti zaštite proizvoda, jačanja kvaliteta i očuvanje tradicionalnih metoda proizvodnje prepoznati kao strateški ciljevi.

Na teritoriji opštine Pljevlja, prema riječima predsjednika Opštine Mirka Đačića, ima oko 4.000 seoskih domaćinstava, od čega se 70 odsto direktno bavi stočarstvom. “U pljevaljskoj opštini se dnevno proizvede 55.000 litara mlijeka od čega jedna trećina ode u otkup, a ostalo u proizvodnju čuvenog pljevaljskog sira. Dnevno se proizvede oko 5,5 tona pljevaljskog sira”, kazao je Đačić ocjenjujući da ovi podaci pokazuju da je riječ o značajnom resursu.

Đačić je istakao značajnu podršku Ministarstva poljoprivrede koje je, kako je rekao, kroz projekte MIDAS, IPARD-like, kao i ulaganjem u ruralnu infrastrukturu, posljednjih godina značajno doprinijelo razvoju poljoprivrede u pljevaljskom kraju.

MPRRU okviru manifestacije, organizovan je i okrugli sto na temu „Zaštita poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda geografskim indikacijama“, na kome je govorila savjetnica za politiku kvaliteta u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja Merisa Čekić.

Proizvođačima su predstavljene procedure registracije geografske oznake, pravni okvir, oblici zaštite, obaveze proizvođača i kontrola od strane sertifikacionog tijela. Čekić je istakla da se registracijom oznake štiti tradicionalni proizvod i metod proizvodnje, kroz isticanje specifičnosti i autentičnosti. Za proizvođače ovaj način obezbjeđuje povećanje prihoda, jer je proizvodu dodata vrijednost, odnosno postiže se kvalitet više. Zaštita proizvoda geografskom indikacijom, kako je dodala, doprinosi i prepoznatljivosti krajeva iz kojih potiču proizvodi, a samim tim pospješuje prodaju, valorizaciju kroz turizam i ugostiteljstvo.

Proizvođači su na okruglom stolu bili interaktivni i čvrsti u odluci da nastave korake do zaštite naziva „pljevaljski sir“. Zaključak je bio da proizvođačima predstoji interni dogovor o načinu proizvodnje, lokacijama proizvodnje i načinu obilježavanja i pakovanja proizvoda, nastavak edukativnih aktivnosti u pogledu pripreme za proces registracije.

Pobjednica takmičarskog dijela manifestacije “Dana pljevaljskog sira” je Ljiljana Petrović iz sela Bitine. Po ocjeni komisije za ocjenjivanje uzoraka ona je imala najkvalitetniji stari sir, zašta je kao nagradu dobila novčani iznos i muzilicu. Drugo mjesto je osvojila Miladinka Vučetić iz sela Brvenica, koja je kao nagradu dobila muzilicu, a treće Ivan Mrdak kome je dodijeljena novčana nagrada. Najbolji stari kajmak imala je Milenka Čolović iz sela Bobovo, drugo mjesto Kosa Jović iz Borovice, a treće Božidarka Ivanović iz Bobova. U kategoriji mladog kajmaka, prvo mjesto osvojila je Milojka Kušljević iz Lađana, drugo mjesto osvojila je Vesna Svrkota iz Bobova, a treće Mila Vučetić iz Brvenice. Za najbolji ovčji sir nagrađena je Nevenka Kuburović iz Adrovića, a u kategoriji specijalnih sireva prvo mjesto pripalo je Veliborki Cupara iz Brvenice, drugo mjesto zauzela je Gordani Dulović iz Kolašina i treće Bogdan Došković iz Prijepolja.

PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?