Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Maslinari iz Bara upoznati sa procedurom zaštite geografskim indikacijama

Objavljeno: 04.11.2015. 21:24 Autor: MPRR

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja na radionici održanoj u Baru upoznali su maslinare sa tog područja sa propisima i postupkom za zaštitu geografskog porijekla. Ciljna grupa bili su maslinari koji su dobili sertifikat kojim se potvrđuje starost njihovih stabala maslina, a koja je tokom ove godine utvrđena na Univerzitetu u Instambulu.

Sa područja Bara 25 proizvođača posjeduju sertifikat. Činjenica da su pojedine masline stare više od 2.000 godina, a da su ostale starosti od 1.000 do 2.000 ili ispod 1.000 prepoznata je kao dobra osnova za bolju valorizaciju crnogorskih maslina, odnosno maslinovog ulja. Najbolji način isticanja kvaliteta koji posjedujemo u tom sektoru jeste uvođenje u sistem zaštite, za koji su zainteresovani i proizvođači.

Savjetnica za šeme kvaliteta u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja Merisa Čekić objasnila je prisutnim maslinarima proces zaštite naziva proizvoda geografskom indikacijom. Ona je istakla da je su za registraciju geografske oznake dobra polazna osnova sertifikat, odnosno dokaz o dugom postojanju stabala, tradiciji uzgoja maslina i proizvodnje maslinovog ulja, autohtonost sorte, kao i postojanje aktivnog udruženja koje radi na unapređenju maslinarstva. Čekić je istakla da je, osim toga, neophodno da u narednom periodu proizvođači na nivou udruženja aktivnije rade na postizanju zajedničkog dogovora oko proizvodnje, kontrole, deklarisanja. Proizvođačima je takođe predočeno da im je u slučaju registracije geografske oznake neophodna obuka za interne kontrole i dalja edukacija za pripremu “proizvođačke specifikacije” kao osnovnog dokumenta za zaštitu naziva.

Radionica u Baru bila je i prilika da savjetica za maslinarstvo u Ministarstvu Dubravka Radulović podsjeti maslinare na važnost ispunjavanja standarda EU u procesu proizvodnje maslinovog ulja, kao i na značaj udruživanja u cilju postizanja bolje konkuretnosti i nastupa na tržištima. Radulović je proizvođačima ukazala i na značaj upisa u jedinstveni registar maslinara koji će Ministarstvo uskoro uspostaviti. Podaci iz registra, osim što će biti baza za pregovore u ovoj oblasti, biće uslov za sve buduće podrške maslinarima, iz agrobudžeta i EU fondova.

I ova radionica bila je prilika da poljoprivredni proizvođači sa predstavnicima Ministarstva porazgovaraju o efektima mjera podrške maslinarima kroz ovogodišnji agrobudžet, ali i da na bazi toga daju sugestije i predloge za kreiranje linija podrške u narednim godinama.

Degustacija mladog maslinovog ulja koju su na kraju radionice održali predsjednik Društva maslinara Bar Ćazim Alković i savjetnica za maslinarstvo Dubravka Radulović imala je za cilj promociju poštovanja standarda EU u proizvodnji ekstradjevičanskog maslinovog ulja kao sinonima za najkvalitetnije. Degustatori su, objašnjavajući karakteristike takvog ulja, istakli značaj rane berbe maslina i pravovrmene prerade za postizanje kvaliteta kome treba da teže maslinari u Crnoj Gori kako bi bili konkuretni.

Radionica istog koncepta biće organizovana naredne sedmice, tačnije 10. novembra, i za maslinare iz Ulcinja.

PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?