- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Održana IV radionica petog ciklusa edukacija tuži...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Održana IV radionica petog ciklusa edukacija tužilaca u oblasti antidiskriminacionog ponašanja
Objavljeno: 06.11.2015. • 21:42 Autor: mmp
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i Misija OEBS- a su danas realizovali IV radionicu petog ciklusa edukacija tužilaca u oblasti antidiskriminacionog ponašanja.
Ova radionica, na kojoj su polaznici/ce bili predstavnici/ce tužilaštava Crne Gore, bila je posvećena promociji antidiskriminacije po osnovu pola i rodnog identiteta.
Predstavnici/ce tužilaštava su kroz dvodnevnu sesiju imali prilike da se od strane ekspertkinja za rodnu ravnopravnost g-đe Slavice Striković i g-đe Branke Vlahović upoznaju sa pojmovima rodne ravnopravnosti, međunarodnim standardima, Konvenciji o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena i drugim međunarodnim instrumentima za zaštitu prava žena, koje je Crna Gora prihvatila.
Polaznicima/ama su predstavljeni zvanični statistički podaci o zastupljenosti žena na rukovodećim funkcijama u organima pravosuđa, tužilaštva, prosvjete, politici, podaci o slučajevima nasilja u porodici i nasilja nad ženama, te primjeri iz prakse, sa konstatacijom da je Crna Gora kroz jasan zakonski okvir obezbijedila dobru osnovu za veću zastupljenost žena u svim sferama društva, kao i da intezivno radi na sprečavanju i suzbijanju pojave nasilja.
Na radionici je detaljno obrađen pravni okvir zakonodavstva Crne Gore i to Zakon o rodnoj ravnopravnosti, Zakon o zaštiti od nasilja u porodici, Zakon o zaštiti od diskriminacije i Zakon o zabrani diskriminacije lica sa invaliditetom, za koje su posebno interesovanje iskazali tužioci/teljke.
Na radionici je zaključeno da, ukoliko želimo da postignemo zadovoljavajuće rezultate i potpuno jednak tretman žena i muškaraca i uklonimo sve oblike diskriminacije po osnovu pola i rodnog identiteta, mora se poštovati pravni okvir koji zahtijeva primjenu, praćenje i redovnu evaluaciju, kao i obezbjediti kontinuirana saradnja svih nadležnih organa uključenih u postizanje rodne ravnopravnosti i antidiskriminacije.
Istaknuto je, da za eliminisanje diskriminacije po osnovu pola, poseban značaj imaju odredbe andiskriminacionih zakona, te zakona lex specialis, čiji je imperativ njihova implementacija.
Ova radionica je svakako doprinos u sprovođenju zakona i zaštiti od diskriminaciji po osnovu pola i omogućavanje faktičke jednakosti muškaraca i žena.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?