- Vlada Crne Gore
Saopštenje sa 136. sjednice Vlade Crne Gore
Saopštenje sa 136. sjednice Vlade Crne Gore
Vlada Crne Gore, na danas održanoj 136. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik Milo Đukanović, utvrdila je Prijedlog zakona o budžetu za 2016. godinu. Budžet, čija je glavna odlika izražena razvojna komponenta, planiran je u iznosu od 2.125 miliona eura. Od ukupnog iznosa za tekuću potrošnju planirano je 773 miliona eura, kapitalnu potrošnju 335 miliona, budžet državnih fondova 626 miliona i transakcije finansiranja izdataka 391 milion eura. U raspravi je naglašeno da se najznačajnije promjene, u odnosu na raniji period, tiču finansiranja razvojnih projekata, čija realizacija treba da pokrene dinamičan ekonomski rast i širenje poreske osnovice, što će biti osnovni elemenat održivosti javnih finansija u narednoj godini.
Prijedlog budžeta, kao najznačajniji instrument fiskalne i ekonomske politike, koncipiran je na smjernicama makroekonomske politike i realnim ekonomskim potencijalima naše države i usmjeren ka realizaciji osnovnih ciljeva ekonomske politike: rast životnog standarda građana, veći stepen zapošljavanja, uz veću naplatu javnih prihoda, što je, kako je istaknuto tokom rasprave, moguće postići jedino efikasnom valorizacijom brojnih neiskorišćenih prirodnih resursa. U cilju veće fiskalne održivosti, Vlada će i u narednoj godini nastaviti sprovođenje snažnih mjera fiskalne konsolidacije, kroz povećanje prihoda i dalju racionalizaciju javne potršnje, ali i nastavak intenzivne borbe protiv sive ekonomije, sa posebnim fokusom na tržište rada i tržište akciznih proizvoda
Planirani deficit tekuće porošnje od 0,75 odsto pibližava se uravnoteženju prihodne i rashodne strane, dok je ukupan deficit od 7,15 dominantno iskazan u dijelu razvojnih projekata, odnosno kapitalnom budžetu i odnosi se, najvećim dijelom, na izgradnju prioritetne dionice autoputa Smokovac – Uvač – Mateševo.
Održivost javnog duga, koji će prema budžetskim projekcijama iznositi oko 68,5 odsto, ostaje prioritet fiskalne politike i u narednom periodu. U tom cilju, unaprijed su definisani modeli upravljanja javnim dugom i njegovog vraćanja u dozvoljene okvire u predviđenim rokovima.
Pored ostalog, u 2016. godini planirano je usklađivanje penzija prema važećim i projektovanim makroekonomskim indikatorima koji imaju uticaj na visinu penzije, a poreska stopa za bruto zarade iznad nacionalnog prosjeka od 720 eura biće smanjena za sa 13 na 11 odsto.
SLUŽBA ZA ODNOSE S JAVNOŠĆU