Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo: Nije tačno da je SE pogrešno informisan - na novinare nije bačen suzavac

Ministarstvo unutrašnjih poslova odbacuje tvrdnje da je pogrešno izvijestilo Savjet Evrope o postupanju policijski službenika prema novinarima tokom i nakon protesta Demokratskog fronta 24. oktobra u Podgorici. Takođe, sloboda izražavanja tog dana nije gušena, niti je na novinare bačen suzavac, već su preduzete brojne aktivnosti kako bi se novinarima obezbijedili najbolji mogući uslovi za rad.

Ministarstvo unutrašnjih poslova je, obezbjeđivanjem informacija o uslovima u kojima će primijeniti zakonom definisana policijska ovlašćenja i uspostavljanjem kontakt tačaka za pravovremeno i tačno informisanje, kao i obezbjeđivanjem fluorescentnih prsluka, proaktivno djelovalo i nastojalo da novinarima obezbijedi najbolje moguće uslove za izvještavanje sa protesta. 

Nakon što su napadnuti ispred Skupštine, službenici Uprave policije MUP-a su upotrijebili policijska ovlašćenja, kako bi uspostavili narušeni javni red i mir. U tom cilju, upotrijebljena su najblaža sredstva – suzavac.

Upotreba suzavca u ulici Stanka Dragojevića ne može se posmatrati kao akt nasilja prema novinarima, niti kao akcija sprovedena kako bismo ih onemogućili da slobodno izvještavaju, kad se uzmu u obzir okolnosti u kojima se to desio. Kao što su i sami novinari saopštili, na ulici je, u neposrednoj blizini Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija i Vlade Crne Gore, bila grupa izgrednika među kojima je bilo i onih koji su prethodno napali policiju. Suzavac je bačen na pomenutu grupu počinilaca, a ne na novinare i kamermane.

U trenutku kada policija primjenjuje svoja zakonska ovlašćenja na više lokacija u Podgorici, u nastojanju da uspostavi stabilan javni red i mir, svi se moraju prilagoditi uslovima koji vladaju na terenu. Na novininaru je izbor načina i mjesta sa kojeg će izvještavati o dešavanjima u takvim okolnostima.

U pojedinim slučajevima, kao što je događaj u ulici Stanka Dragojevića, za novinare su otežani uslovi za rad. Ministarstvo unutrašnjih poslova to razumije, ali još jednom podsjeća da je zbog napada na policiju, te kasnijih inicidenata na različitim lokacijama u gradu, bilo izuzetno važno, zbog svih građana Podgorice pa i samih novinara, što prije uspostaviti stabilan javni red i mir.

Kada je u pitanju identifikovanje izgrednika i njihovo procesuiranje, Uprava policije radi na tome u saradnji sa Tužilaštvom, o čemu je javnost više puta obavještavana.

Ministarstvo unutrašnjih poslova / Služba za odnose s javnošću
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?